Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sanrısal Bozukluk Nedir?

0 677

Sanrısal Bozukluk Nedir?Sanrısal bozukluk, hastaların kafalarında hayal ettikleri şeyler ile gerçekleri birbirinden ayıramadığı ciddi bir mental bozukluk türüdür. Sanrısal bozukluk yaşayan kişiler, sürekli gerçeğe uygun olmayan düşünce inançlar olarak tanımlanabilecek sanrılara sahiptirler. Hastalar genellikle gerçek hayatta da karşılaşılabilecek takip edilme, zehirlenme, ihanete uğrama gibi sanrılar yaşamaktadırlar. Bu durumun temel sebebi, kişilerin normal hayatta yaşadıkları deneyimleri yanlış yorumlamalarıdır. Ancak aslında sanrısal bozukluk yaşayan kişiler bu deneyimlerden abartılı sonuçlar çıkardıkları için normal insanlardan farklı olarak sanrılar yaşamaktadırlar.
Sanrısal bozukluk genellikle orta yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir. Hastalık şizofreni gibi bazı başka mental bozukluklar sonucu oluşabildiği gibi, bazı durumlarda tek başına da ortaya çıkabilmektedir. Sanrısal bozukluk, kişilerin yaşadığı sanrılara göre çeşitlere ayrılmaktadır. Bunların başlıcaları şunlardır:

1. Kıskançlık: Bu tip sanrısal bozukluğa sahip olan kişiler eşlerine veya sevgililerine karşı aşırı kıskançlık sergilemektedirler. Eşlerinin veya sevgililerinin kendilerini aldattığı saplantısına sahiptirler. Gerçek hayattaki tecrübelerinden sürekli bu sanrıyı destekleyecek sonuçlar çıkarırlar.
2. Takip: Bu tip sanrısal bozukluğa sahip kişiler, birilerinin kendilerini sürekli takip ettiğini ve kendilerine kötü bir şey yapmayı planladığı düşüncesine sahiptirler. Çoğunlukla yasal mercilere bu duruma ilişkin şikayetlerde bulunurlar. Hayatın olağan akışı içinde yaşadıkları normal olaylardan takip edildikleri sonucunu çıkarmaktadırlar.
3. Erotomanik: Erotomanik sanrılara sahip kişiler, genellikle ünlü veya önemli bir kişinin kendilerine aşık olduğu sanrısına sahiptirler. Genellikle kendilerine aşık olduğunu düşündükleri kişiye bir şekilde ulaşma takıntısı sergilerler.
4. İhtişam: İhtişam sanrısına sahip kişiler, kendilerinde çok önemli yetenekler bulunduğuna veya çok önemli bir buluş yaptıklarına inanırlar.
Bazı durumlarda hastalar, yukarıda sıralanan sanrılardan birkaçına aynı anda sahip olabilirler. Bu durum karışık tip olarak sınıflandırılmaktadır.

Sanrısal Bozukluk Nedir?Sanrısal bozukluğun temel sebebi halen tam olarak anlaşılamamış olmasına rağmen, bilim adamları genetik, biyolojik ve çevresel faktörler üzerinde yoğunlaşmaktadırlar. Sanrısal bozukluğa sahip kişilerin, genellikle ailelerinde bu bozukluğa sahip başka bireyler de mevcuttur. Bu durum bozukluğun genetik faktörlerden kaynaklı olabileceğini göstermektedir. Bilim adamlarının sanrısal bozukluğa sahip kişiler üzerinde yaptıkları araştırmalarda, beynin belirli bölgelerinde farklılıklar ve beyinde yer alan kimyasallar olan nörotransmiterlerde dengesizlikler olduğu görülmüştür. Bu bulgular ışığında sanrısal bozuklukların biyolojik bir temeli olabileceği de söylenilebilir. Ayrıca sanrısal bozuklukların ortaya çıkmasında genetik ve biyolojik faktörlerin yanı sıra, kişilerin yaşadığı aşırı stres ve bunun sonucunda alkol ile uyuşturucu bağımlılığı gibi faktörlerin de tetikleyici etki yaptığı araştırmalarla ortaya konulmuştur.
Sanrısal bozuklukların tedavisi oldukça zordur. Bunun temel nedeni, hastaların ortada bir problem olduğunu kabul etmemesidir. Hastaların yaşadıkları sanrılar sebebiyle başkalarına zarar vermesi söz konusu ise, hastalar hastaneye yatırılarak ve sürekli gözlem altında tutularak tedavi edilmektedirler. Genellikle tedavi olarak bireysel psikoterapi uygulanmaktadır. Deneme aşamasında olan ancak etkinliği henüz kanıtlanmamış bazı ilaçlar da tedavi esnasında kullanılabilmektedir.

Kaynakça:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9599-delusional-disorder
https://en.wikipedia.org/wiki/Delusional_disorder

Yazar: Mehmet Umut Pişken

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku