Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yaraların İyileşmesi İçin Yüksek Proteinli Diyet

0 452

4914_yara Yaralanması olan kişilere, hızlı yara iyileşmesi için yüksek proteinli diyet yapmaları önerilir. Bu yazıda hızlı yara iyileşmesi için, proteinli beslenmenin etkilerini inceleyeceğiz.

Protein, dengeli bir diyetin önemli bileşenlerinden biridir ve vücut dokularının inşa ve onarımı için kullanılır. Ayrıca, enzimler ve diğer vücut kimyasallarını sentezlemek için vücuda gereklidir. Proteinlerin bu özelliklerinden dolayı tıp uzmanları yara iyileşmesi, yanıklar ve ülserler için proteinden zengin beslenmeyi önermektedir. Protein açısından zengin beslenmek iyileşme sürecine katkıda bulunur ve fırsatçı enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur bunun nedeni vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Geçtiğimiz on yıl boyunca bu konu üzerinde yapılan çalışmalar, yaralanması olan insanların sağlıklı insanlardan daha yüksek düzeyde proteinlere ihtiyaç duyduklarına dikkat çekmiştir.

4914_protein

Protein ve vitamin eksikliği olan kişilerde yaraların iyileşmesi daha uzun zaman alabilir. Proteinler yeni deri oluşumundan sorumludur ve eski hasarlı derinin temizlenip, ortadan kaldırılmasını sağlayarak vücudun hızlıca iyileşmesini sağlar. Ulusal Araştırma Konseyi’ne göre, proteinler için önerilen günlük beslenme miktarı vücut ağırlığının kilogramı başına 0.8 gram proteindir. Bu günlük alınması gereken protein miktarı sağlıklı insanlar içindir; o nedenle yaralanmaları olan kişiler bu seviyeye inmemelidir. Yaralanması olan kişilerin tam olarak ne kadar protein almaları gerektiğine dair kesin bilgiler olmamasına rağmen, diyetisyenlerin çoğu vücut ağırlığının 1,2-1,5 g / kg arasında bir miktarın yeterli olduğu görüşündedir. Bu kişilerin proteinleri gerekli miktarlarda tüketmek için, yüksek proteinli beslenmesi gerekebilir.

Yüksek Proteinli Diyet:4914_wound_sewed

İyileşme sürecinde vücudunuza yardımcı olmak için, günlük beslenmenize proteinden zengin gıdaları dahil etmek için çalışmalısınız. Proteinlerin yaygın kaynaklarından bazıları et ürünleri, balık, yumurta akı, fasulye, ıspanak ve fıstık ezmesidir. Vücudun sindirmek için fazladan çaba harcamasının gerekmediği yüksek proteinli enerji içecekleri de faydalıdır.

Bol su içerek vücudunuzu hidrate tutmanız çok önemlidir. Sadece iyileşmenin doğal sürecine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sindirim ve besin emilimine yardımcı olur. İyileşme sürecine yardımcı olmak için, yüksek kalorili gıdaların alımını artırmak da tavsiye edilir. Yaralanması olan insanlar için net bir tavsiye olmadığı için doktorunuza veya diyetisyene kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu danışabilirsiniz.

4914_diets-and-more-high-protein-dietVücuda yaralanma sırasında sıklıkla iştahsızlık eşlik eder; ancak vücudunuza gerekli besin ögelerini verebilmek için düzenli olarak yemeklerinizi yemelisiniz. Eğer size 3 büyük öğün tüketmek zor geliyorsa bunu 6 küçük öğüne bölebilirsiniz. Böylece çok fazla yemiş gibi hissetmezsiniz. Yemeklerinizi bu şekilde yiyerek çok fazla şişmeden, gerekli miktarlarda protein alabilirsiniz.

Bazı diyetisyenlerin, insan vücudu için bazı riskler teşkil ettiğine inandıkları protein takviyelerinin kullanımı konusunda tartışmalar vardır. Laboratuvar testlerinin yüksek proteinli içeceklerde yüksek düzeylerde arsenik, kurşun ve kadmiyum olduğunu ortaya çıkarmasıyla, Temmuz 2010 Tüketici Raporları da soruşturmada bu iddiaları destekledi. Tüm bu bulgulara rağmen bu içecekler çok fazla tüketilmektedir. Ancak, uzun zamandır insanlar tarafından kullanılan ve güvenilir olan pek çok protein shakeler de vardır. Bunları satın almadan önce araştırma yapmanızı veya doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Yara iyileşmesinde proteinlerin önemi küçümsenemez. Proteinler zengin bir enerji kaynağıdır ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesindeki rolü hayatidir. Beslenmenizde protein almanız oldukça önemlidir özellikle iyileşme dönemini hızlandırmanız gerekliyse, yüksek miktarda protein almak mutlaka gereklidir. Umarım bu makale proteinlerin yara iyileşmesinde ne kadar önemli olduğu hakkında yeterince bilgi vermiştir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/high-protein-diet-for-wound-healing.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku