Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yasaklı ”Yeşil Peri” Nedir?

0 10.788

5293_images_(1)Thujone; halüsinojenik özelliğine molekül yapısının ve afredizyak etkili bir madde olarak bilinen “thujone” diğer adıyla “pelin otu” ile bir anılmaktadır. Pelin otu,120cm’e kadar uzayabilen gri ya da beyaz yeşil renkli, parçalı yapraklıdır.Itırlı bir bitkidir. Hekimlik işlemlerinde kullanılır. Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişir, kırmızı çiçekleri vardır.

Pelin otu ve thujoneyi yanyana düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen absent oluyor. Absent, çeşitli bitkilerin damıtılarak fermante (ph) edilmesiyle elde edilen, alkol oranı yüksek (%45 ile %75) bir içkidir.Rakıya benzer şekilde bir miktar absente su ilave edilip içilir. Ana bileşenleri alkol, pelin ve yeşil anasondur.Doğal rengi yeşil olduğu için halk arasında “yeşil peri” olarak da anılır. Kimi zaman likör olarak geçse de aslında şeker ilavesiz olduğundan sert içkiler sınıfındadır ve sulandırılarak tüketilmesi tavsiye edilir. Absenti absent yapan pelin otunun içindeki etkin maddedir. Absentin doğum yeri İsviçredir. 1800’lerin sonundan itibaren Fransanın Paris kentinde büyük popülarite sağlar. 1840’larda Cezayir savaşları sırasında Fransız ordusunda özellikle dizanteri ve bağırsak kurtlarına karşı tıbbi amaçlı olarak yaygın şekilde kullanıldı.

Absentin hazırlanışı da diğer içki türlerine göre farklıdır. Şeker, delikli özel dizayn edilmiş bir kaşık ve bir şat oranında absentle yapılır. Üzerinde kesme şeker olan kaşık bardağın üzerine yerleştirilir. Şeker yakılarak değil, donma derecesindeki suyun şekerin üzerinden yavaşça bardağa boşaltılmasıyla eritilir. Bu suyun miktarı, bardaktaki absentin en fazla 1/3’ü oranında olmalıdır. Sulandırma işlemi sırasında, absentin içindeki suda çözünmeyen anason ve rezene gibi maddeler açığa çıkarak tıpkı rakıda olduğu gibi içeceği bulandırır. Aromaların doğru hissedilmesi için suyun eklenmesi önemlidir. Dışarıda absent istendiğinde genel olarak bir doz absent,çok soğuk bir sürahide su ve şeker ayrı ayrı getirilir ve içeceği kişinin keyfince hazırlaması sağlanır.Çok yaygınlaşmamış olsa da, absent için tasarlanmış,üzerinde ne kadar koyulması gerektiğini gösteren bardaklar vardır.Bir doz absent yaklaşık 30 mldir.Absent ilk çıkmaya başladığı günlerden beridir,yüksek alkolünden fazlaca etkilenenler tarafından ciddi cinayetlere ve kargaşaya sebep oldu.Van Goghun içip içip kulağını kestiğini duymayan yoktur. Edgar Degasnın resimlerinde, Emile Zolanın yazılarında absent şeytani yansıtılmıştır. 1905 yılında Jean Lanfray absent içtikten sonra ailesini ve kendisini öldürür. Bu olay, İsviçre Anayasasına 1907de absent kullanımının yasaklandığına dair bir maddenin eklenmesine yol açar.Tabii bu durum muhafazakârlar tarafından hoş karşılanmaz. Yeşil peri bağımlıları kötü adam, absent ise bağımlılık yaratan bir uyuşturucu ilan edilir. Muhalif baskının da etkisiyle, 1915’e gelindiğinde Amerika ve Avrupanın İngiltere, İsveç, İspanya, Portekiz ve Avusrturya-Macaristan dışında kalan her yerde tamamen yasaklanır.

Yapılan araştırma ve deneylere göre;
30 mg/kg’da % 0,
45 mg/kg’de % 50,
60 mg/kg’de % 100 ölüm oranları vardır.

Oscar Wildeın da söylediği gibi:”İlk bardaktan sonra, olmasını istediğiniz şeyleri sanki öyleymişler gibi görürsünüz. İkinci bardaktan sonra hiç yoklarmış gibi olur.Sonraysa gerçekte nasıllarsa aynen görmeye başlarsınız ki, işte bu dünyanın en berbat duygusudur. “Oscar Wildeın da söylediği gibi: “İlk bardaktan sonra olmasını istediğiniz şeyleri sanki öylelermiş gibi görürsünüz. İkinci bardaktan sonra hiç yoklarmış gibi olur. Sonraysa gerçekte nasıllarsa aynen görmeye başlarsınız ki, işte bu dünyanın en berbat duygusudur” “der. Eğer iç organlarınızı hissetmek istemiyorsanız.Bir şatta olsa denemenizi tavsiye ederim.

Yazar:Doğan Bülbül

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku