Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Zodyak Cinayetleri

0 351

5516_1Zodyak Cinayetlerini işleyen katilin kim olduğu, halen tespit edilebilmiş değildir. Katil, San Fransisco bölgesinde faaliyet göstermiş ve 1,5 yılda 35’den fazla kişi öldürürken, şiddette sınır tanımamıştı.

Katil, ilk olarak 16 ile 29 yaşları arasında olan 7 kişiyi öldürdü. Bu 7 kişiden 4’ü erkek 3’ü ise kadındı, katile ‘Zodiak mahlası gönderdiği zehirli mektuplara binaen verilmiştir. Katil, gönderdiği mektuplarda şifreler kullanırdı ve cinayetlerin çözülmesi bu şifrelere bağlıydı. Ancak, mektuplarda bulunan 4 şifreden yalnızca biri çözüme kavuşturuldu. Diğer üçü ise halen bilinmiyor. Katil, göderdiği mektuplardan birinde kurbanın kıyafetinden bir parçaya da yer vermişti. Katilin kimliği tam olarak tespit edilebilmiş değildir. Katili canlı olarak gören 3 vardı. Bu çocukların ifadeleri ise katilin kimlik tespiti için yeterli olmadı.

5516_2Zodyak Cinayetlerine konu olan katil halen bulunamamış olmasına karşın, davası yıllardır sürmektedir. Dava California Department tarafından 1969 yılından bu zamana kadar açık olarak görülmüştür, davanın düşürülmesi hiçbir şekilde söz konusu olmamıştır. Aksine şifrelerin çözümü için halen çalışılmaktadır. Katilin yaklaşık iki yıllık sürede 37 kişiyi öldürdüğü iddia edilmektedir, kesin olarak faille makdulun birbirine bağlandığı cinayet sayısı ise sadece 7’dir. David Arthur Faraday, Bryan Calvin Hartnell, Michael Renault Mageau, Paul Lee Stine kurbanlardan başlıcalarıdır. 7 kurbandan 2si ölümden kurtulmuştur ancak 5i hayatını kaybetmiştir. Katil kurbanlarını genellikle kurşunlayarak öldürürdü ancak bazen bıçak kullandığı da olurdu. 5 cinayetin 4’ü kurşunlanarak işlenmişken, sadece 1’i bıçak kullanılmıştır. Kimliği belirlenemeyen katilin 9 mm’lik bir silah kullandığı kesin olarak tespit edilmiştir.

Katille kesin olarak bağlanamayan kurbanlardan bazıları ise şunlardır: Rober Domingos, Cheri Jo Bates, Donna Lass, Kathleen Johns. Zodyak Cinayetleri, Hollywood yapımı olan Zodyak filmine de ilham kaynağı olmuştur, filmin başrolünü Jack Gylenhall oynamıştır.

Yazar:Rahman Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.