Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yaşam Süresi Yönetiminde Ömür Teorileri

0 327

Genel olarak yaşam süresiyle ilgili sorunu açıklamak için öne sürülen birkaç teori vardır. Bilime göre, yaşam süresinin canlı bir organizmanın genetik yapısına bağımlı bir değişken olduğu vurgulanırken, halbuki çağdaş toplumda çevresel faktörlere ve yaşam tarzına bağlı olduğunu yinelenmektedir. Bu aşamada “yaşam süresinin” tam olarak ne olduğunu açıklamak zorunludur.
Normal bir insan düşüncesinde, insanlarda yeryüzündeki bir yaşamın belirleyicilerini çok fazla düşünmeden, yaşamı nasıl uzatacaklarını veya yeryüzünde nasıl daha uzun yaşayacaklarını düşüneceklerdir. Bazen insanlar dünyada ne kadar süre ve kaç yıl yaşayabileceklerini soruyorlar ve hatta bazı durumlarda ömürlerini yönetmelerine yardımcı olabileceğine inandıkları bazı malzemelere ömürlerini bağlıyorlar.
Bu bağlamda ömür ancak birkaç faktör tarafından belirlenebilir. Ancak insanlığın anlaması gereken bir şey, yaşam süresi yönetimi sürecinin tam olarak hamile kaldıktan sonra ve doğumla başladığıdır. Süreç doğumdan sonra bir ara verir ve daha sonra kişi bağımsız olmaya başladığında ve bakımın en önemli olduğu yaşlılıkta tekrar başlar. Bu nedenle, yaşam süresi büyük ölçüde sağlık uzmanları tarafından veya bir insan yaşam kurumu tarafından yapılan kişisel bakıma ve harici bakıma bağlıdır. Belirtildiği gibi, sürekli bakım ve bir sağlık ve esenlik durumunun ya gençliği ve yaşlılığı sırasında incelenmesi gereken bir süreçtir.Yaşam Süresi Yönetiminde Ömür Teorileri
Yaşam süresi yönetimine nasıl yaklaşılabileceğini açıklayan belirli bir teori yoktur, ancak uzun vadede, her şey vücudu hem zihinsel hem de fiziksel olarak beslediği, herhangi bir ürünün kullanımıyla ilgili herhangi bir kontraendikasyona karşı tetikte olduğu ile ilgilidir. Buna kişinin yaşam tarzı alışkanlıkları denilebilir.
Yaşam süresi yönetimi programlarının çoğu, bir toplumun ve bir kişinin sağlık tarihi kayıtlarına çok bağlıdır, çünkü kişisel düzeyde sağlık yönetimi için temelleri oluştururlar, böylece bakımın yaşam süresi yönetimi açısından yönleri temel alınır. Yine de, genel olarak bilimsel ve hücre fizyolojisi teorisi vardır, burada hücre bölünmesi, bir canlı türünün yaşam süresinin doğasına daha fazla bağlıdır.
Bilimsel olarak, hücrelerin kaç kez çoğaldığı ve bölündüğü bir türün yaşam süresini belirler, ancak gerçek anlamda bir canlının ömrünü belirleyen başka faktörler de vardır. Bu bakımdan, insanlar dahil tüm canlılar için geçerlidir; aslında, insanlar ve hayvanlar bir olarak kategorize edilir, ancak ayrım düşünme tarzı ve bilinçtir.
Yaşam süresi yönetiminin bir veya iki faktör tarafından tetiklendiği ve hem bireyin hem de genel olarak toplumun yaşam süresi yönetimi ihtiyacının nedenlerinden birinin kişinin sağlık durumu olduğu vurgulanmaktadır. İnsanların belirli bir durumdan öldüğü biliniyorsa, sağlıklı olmalarına yardımcı olmak için onlara doğru ilaç, malzeme ve diğer herhangi bir desteğin verildiğinden emin olmak büyük önem taşır ve tüm bunlar yaşam boyu yönetimi gerektirir.
Yaşam Süresi Yönetiminde Ömür Teorileriİnsan beslenmesi, yani besin alımı, homeostazın kalitesini ve vücudumuzun normal işleyişini belirleyen bağımsız bir faktördür. Yaşam tarzımızın nasıl tasarlandığını sürdürmek, genellikle iyi bir yaşam süresi yönetiminin temelidir. Bu bir sağlık durumuna dayanır, ancak sağlıklı bir kişinin sağlık durumunun mükemmelliği söz konusu olduğunda, önleyici tedbirler uzak bir yaşam süresi yönetimi programı olarak hareket eder.
Motivasyon aynı zamanda yaşam süresi yönetimi için de bir bileşendir; Hastayı güçlü olduğu konusunda bilgilendirme, böylece onlara durumun yönetilebilir olduğunu ve aynı duruma sahip tek kişinin kendisi olmadığını kanıtlama ve temin etme eğiliminde olmanız, yaşam boyu yönetiminin bir bileşenidir.
Yaşam süresinin belirleyicileri ile ilgili olarak ortaya atılan birkaç teori vardır. Bu soruların bazıları hayatımızı kontrol eden ana faktörleri kapsamaktadır. Bu faktörlerden bazıları yaşam tarzı faktörlerinden ve yaşamın maneviyatı altında ortaya çıkan genetik, hücresel, epigenetik veya belki de manevi faktörden kaynaklanmaktadır. Bilimsel bilgi, varlığın bu tür gizemine henüz tatmin edici cevaplar vermiş değildir. Ancak genel olarak bir insanın yaşam süresinde büyük etkiye sahip olan faktörlerin olduğu sonucuna varılmıştır.
Yeryüzündeki bir bireyin yaşamı, doğumdan ölüme kadar birçok faktör tarafından belirlenir. “Yaşam süresi” yönetimi sürecinde temel amaç, bir bireyin ölüm süresini uzatmaktır. İnsanların yeryüzündeki günlerini artırmalarına yardımcı olacak bir yol veya teknoloji hakkında kayıt olmadığı açık olmalıdır, ancak iyi yönetilen bir yaşam süresini belirleyen sosyal ve ekonomik faktörler vardı.
Yaşam Süresi Yönetiminde Ömür TeorileriYaşam süresi yönetimi, farklı yönler alabilen ve farklı nedenlerden kaynaklanabilen bir süreçtir; örneğin, bir kişinin hayatını tehlikeye atan bir tıbbi rahatsızlığı varsa ve bu tür tıbbi durumlar ve komplikasyonlar doğuştan veya yaşamın ortasında edinilmişse, yaşam boyu yönetimi danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç vardır. Bu durumda, yaşam süresi yönetimi zorunlu olacak ve bir bireyin hayatta kalması için özü olacaktır.
Yaşam süresi yönetimi, doğası gereği tıbbi ve sosyal niteliği olan bir tür programdır. Sevgi ve şefkat, başarılı bir hedefe ulaşmanın temel parçalarıdır. Hastanın sevildiğini ve cesaretlendirildiğini hissetmesi ve bir problemden geçtiği gerçeğini unutması ve onunla yaşamayı öğrenmesi için kişinin etrafındaki insanların sevgi ve şefkat göstermesi zorunludur. Böylelikle kişi yarın ve diğer günleri göreceğini umar. Sosyal açıdan yaşam boyu yönetiminin önemli bir parçasıdır. Diğer yandan, yaşam süresi yönetimi ihtiyacı tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa ve tıbbi müdahale gerektiriyorsa, sağlık çalışanları kişinin veya hastanın uzun süre yaşamasında ve tıbbi yardımla umutlanmasında önemli bir rol oynarlar.
Bu, yaşam süresi yönetimi sürecinin insanlara veya hastalara nasıl tanıtıldığına dair yalnızca bir genel bakıştır. Normal akademik terimlerle, yaşam süresi yönetimi de, uzun ömürlülüğün temel amacının dünyadaki ölüm oranlarını düşürmek ve 90-120 yaş gibi bir yaşa kadar sürdürmek olduğu süreci arttırmasıyla aynıdır. Bugün itibariyle, küresel olarak yaşlı nüfustaki bazı kronik hastalıklar için ölüm oranları yüksektir.
Hastalığın doğası dışında, çeşitli uluslar arasında ölüm oranlarında farklılıklar vardır ve bunlar çevresel faktörlerden sosyoekonomik faktörlere kadar çeşitli faktörlerden etkilenir. Sonunda, yaşam boyu yönetimi sürecinde kişisel düzeyde temel amaç, bir bireyin yaşamını arttırmak ve kişinin mutlu bir yaşam sürmesini sağlamaktır.

Kaynakça:
https://vlacs.org/competencies/life-management-skills-health-2/
https://www.researchgate.net/publication/328232297_LIFE_MANAGEMENT

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku