Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Enerji Devi : Gazprom

0 426

Bir Enerji Devi : GazpromGazprom,

Avrasya’nın ve de Dünya’nın en önde gelen ülkelerinden Rusya Federasyonu’nun sahibi olduğu son derece ünlü ve de devasa bir enerji şirketidir. Gazprom, sadece Rusya için değil, sahibi olan Rusya Federasyonu’na çeşitli ambargolar uygulayan Avrupa Birliği ülkeleri içinde de çok önemli bir yere sahiptir. Öyle ki, Avrupa’nın çoğu zaman kış aylarını herhangi bir sorun olmaksızın geçirmesi, Gazprom ile yaşanılacak ilişkilerle doğru orantılıdır. Bu da söz konusu markanın ve dolayısıyla şirketin, son derece büyük bir misyona sahip olması şekli ile ifade edilir. Her ne kadar kökeni Rusya Federasyonu’nun kurulduğu tarihten öncesine kadar uzansa da Gazprom, en büyük atılımı son 10 ila 20 yıl arasında gerçekleştirmiştir. Bu şirketin tarihi incelendiğinde neredeyse 30 yıla varan bir geçmişle karşılaşılır. Resmi olarak kurum 1989 tarihinde ki, Sovyet Birliği yıkılmadan henüz 2 yıl öncesinde, kurulmuştur. Bu şirket, kurulduktan sonra kısa sürede Avrupa’nın en büyük enerji ortaklarından biri haline gelmiştir. Her ne kadar Rusya Federasyonu ile birçok alanda sorun yaşansa da enerji alanında bu durum pek yaşanmaz ve de sorunlar bu alana sirayet etmez. Çünkü bu ne Avrupa Birliği ne de Rusya Federasyonu için karlı bir durum değildir.

Bir Enerji Devi : GazpromRusya Federasyonu, dünya üzerinde yer alan en önemli devletlerden biridir. Ekonomik olarak küresel bir güç haline tam olarak gelemese de yine de ilerleyen yıllar için çok ciddi bir umut barındırır. Zaten ülkede refah açısından çok büyük bir sıkıntı yoktur. İşsizlik oranı sadece yüzde 5’ler seviyesinde olan Rusya bu anlamda birçok Avrupa ülkesinden dahi daha iyi bir durumdadır. Rusya ekonomisinin hiç şüphe yok ki, en önemli gelir kalemi ülkenin sahip olduğu enerji kaynaklarındandır. Dünya üzerinde petrol ve de doğalgaz rezervleri nazara alınırsa ülke en üst sıralarda kendisine yer bulur. Bu da doğal olarak ülkenin kalkınmasına çok ciddi bir katkı sunar. Rusya özellikle doğalgaz alanında dünyanın en büyük rezervlere sahip ülkesi konumundadır. Bu rezervleri, doğru bir şekilde pazarlamaya çalışan Rusya, bu alanda Gazprom ile hareket eder. Gazprom ülkenin sahip olduğu doğalgazı başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok üçüncü ülkeye ihraç eder. Bu ülkeler arasında Türkiye’de bulunur. En büyük pazar payına denk gelen kısım ise Avrupa Birliği’dir. Rusların doğalgazı Türkiye ve bir dönem Ukrayna üzerinden Avrupa’ya ulaştırılmakta idi. Günümüzde en büyük koridor Türk koridoru olarak göze çarpar. Türkiye’ye gelen doğalgaz Yunanistan’a oradan da diğer Avrupa Birliği ülkelerine aktarılır.

Bir Enerji Devi : GazpromGazprom sahip olduğu şirketsel gücü ile önümüzdeki 20 yıl içinde Amerika’nın dünyaca ünlü teknoloji şirketi olan Apple da geride bırakarak dünya üzerindeki en büyük ekonomik güce ve de asete sahip şirketi olacaktır. Bu yönde elde edilen verilerin Gazprom üzerinde çok ciddi bir olumlu etkisi olduğu da söylenebilir. Şirket, devasa olması sebebiyle UEFA Şampiyonlar Ligi gibi devasa organizasyonlara da ana sponsor olmayı başararak dikkat çekmektedir. Ayrıca şirketin sahibi olduğu Zenit St. Petersburg kulübü, Avrupa kupalarında çok başarılı sonuçlar elde ederek sponsorunun yüzünü kara çıkarmamıştır. Gazprom, küresel bir marka olup, dünya barışı için oldukça önemli işler üstlenmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku