Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sivilce Lekelerinden ve Çukurlarından Kurtulmanın Yolları

doctor giving mid age woman face lifting injection
0 502
Sivilce Lekelerinden ve Çukurlarından Kurtulmanın Yolları
doctor giving mid age woman face lifting injection

Sivilce çukurları ve sivilce lekeleri birçok insanın cilt problemi olarak karşılaştıkları bir cilt sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Cildinizde meydana gelmiş sivilcelerden veya başka sebeplerden dolayı delikler, lekeler ve çukurlar kalmış olabilir.

Eğer bu tür bir cilt rahatsızlığı ile karşı karşıya geldiyseniz size önerimiz ilk olarak bir cildiye doktoruna gitmelisiniz. Doktorunuz muhtemelen size aşağıda belirttiğimiz yöntemlerden birini seçerek tedavi sürecinizi başlatacaktır. Maalesef bu cilt problemleri doğal yöntemler ile azaltılsa da tamamen yok etmesi söz konusu değildir.

Dolgu maddeleri ile sivilce çukurlarının tedavisi

Uzmanların en sık başvurdukları yöntem olarak karşımıza çıkan dolgu maddeleri ile yüzdeki delikleri gidermek; kollajen ve hiyaluronik asit gibi maddeler ciltteki delik veya leke olan yerlere enjekte edilir. Cilde enjekte edilen dolgu maddeleri cildinizdeki çukurları ve delikleri doldurarak cildinizin pürüzsüz görünmesini sağlayacaktır.

Kimyasal peeling ile sivilce lekelerinden kurtulma

Bu yöntemde kimyasal madde kullanılarak cildinizin üst katmanları yakılır. Eğer cildinizde yüzeysel lekeler ve çukurlar meydana gelmiş ise bu yöntem sizin için uygun ve çok etkili bir yöntemdir. Bu konuda uzman olmayan kişiler tarafından yapıldığı taktirde cildinizde ciddi yanıklar oluşabilir. Bu yöntemde cildinizdeki sorunlu bölgeye kimyasal peeling uygulanarak cildinizin üst tabakasındaki lekeler giderilir. Kimyasal peeling uzman kişiler tarafında gerçekleştirilmesi gereken bir uygulamadır.

Lazer tedavisi ile sivilce lekelerinden kurtulma

Cildinizdeki hasarın büyüklüğüne bağlı olarak doktorunuzun uygulayacağı 2 türlü lazer tedavisi vardır. İlk olarak size bahsedeceğimiz lazer tedavisi cildinizi soyarak, diğeri bir lazer tedavisi ise cildinizi soymadan sorunlu bölgeyi yenileyen lazer tedavi sistemidir. Lazer tedavi sistemi cildiniz için en pahalı olan tedavi sistemidir. Ama en etkili yöntem lazer ile sivilce lekelerinden kurtulma yöntemidir. İlk olarak bahsettiğimiz cildinizi soyarak lazer tedavi uygulamasında cildinizin üst katmanları yakılarak cildinizden uzaklaştırılır ve ortalama 10 gün içinde deriniz yenilenir.

Dermabrazyon ile cilt lekelerinden kurtulma

Dermabrazyon yönteminde derinin soyulması için metal fırça kullanılır. Dermabrazyon yönteminde de lazer yöntemindeki gibi cildinizin üst tabakasına uygulama yapılarak soyulması sağlanıyor ve lekelerin gideriliyor. Cildinizin üst katmanı ile izlerde soyularak cildiniz yenilenir. Dermabrazyon yönteminde iyileşme süresi lazerle tedavi yönteminden farklı olarak; uygulama yapılan bölgenin genişliğine bağlı olarak 2-3 haftayı bulabilir.

Mikrodermabrazyon ile cilt lekelerinden kurtulma

Mikrodermabrazyon yöntemi dermabrazyona benzer bir tedavi şeklidir. Fakat mikrodermabrazyon yönteminde daha yüzeysel soyma işlemi gerçekleştirilir ve böylece iyileşme süresi kısalır. Fakat 4-5 seans sonunda sonuç alınır.

Kolajen bazlı kremler ile cilt lekelerinden kurtulma

Kolajen bazlı kremler eczanelerden ve güzellik salonlarından rahatça temin edebilirsiniz. Cildinizde meydana gelen çukurların ve deliklerin tedavisi için kolajen bazlı krem kullanımı oldukça iyi bir alternatif yöntemdir. Doktorunuza danışırsanız cildinizde oluşan sivilce izleri yok olana kadar doktor gözetiminde kendiniz uygulayabilirsiniz.

Kaynakça:
sagliklibesinn.blogspot.com

Yazar: Alper Kumbaracı

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku