Yel Değirmenleri Bugün Nasıl Kullanılır?

İnsanlık tarihinde uzun yıllar boyunca yel değirmenleri vardır. Onlar, insan yapımı ilk güç üretim yöntemlerinden biridir. Hollanda yel değirmenleri muhtemelen yel değirmeni inşaatının bilinen en iyi örnekleridir, ancak diğer yel değirmenleri kullanılmıştır ve bugün, yel değirmenleri dediğimiz şey aslında yüksek oranda rafine edilmiş ve dikkatle tasarlanan güç türbinleridir.
Yel Değirmenleri Tarihi
İlk yel değirmenlerini kullananlar Perslerdir. Avrupa’da inşa edilen daha sonraki yel değirmenlerinden oldukça farklı görünüyorlardı. Telosnet’deki bilgilere göre, İran yel değirmenleri saz demetleri veya dikenli merkezi dikey şafta bağlı ahşaptan dikey yelkenlere sahipti. Çin’in de yel değirmenleri kullandığı düşünüldü, ancak bunun belgelenmesi mevcut değildi. O zamanlar Avrupa’da da yel değirmenleri kullanılıyordu ve bu yapıların bir kısmı tarihi eserler olarak korunmuştu.
Fırıldak
Su pompalama gücü, su pompalama, tahıl öğütme, kereste testere frezeleme, drenaj pompalama ve tütün, baharat, kakao, boya ve boya gibi ürünlerin işlenmesi gibi bir dizi işlev için kullanıldı. Su pompalama, stoklama ve çiftlik evi ihtiyaçları için günümüzde birçok küçük rüzgâr değirmeni halen kullanılmaktadır.
Yel Değirmenleri Nasıl Çalışır?
Birçok yel değirmeni olsa da, hepsi aynı şekilde çalışır. Yelkenler veya kanatlar, üzerinden akan rüzgârı biriktirir ve bıçakları döndürmek için asansörü kullanır. Bıçaklar bir tahrik miline bağlanır, böylece rüzgâr bıçakların dönmesine neden olduğunda, tahrik milini döndürür. Bu daha sonra elektrik üretmek için bir değirmentaşı veya elektrik jeneratörüne bağlanır.
Modern Yel Değirmenleri
Elektrik enerjisi üreten modern yel değirmenlerine rüzgâr türbinleri denir ve tarih kitaplarında görülenlerden çok farklı görünürler. Modern yel değirmenleri, fiberglas takviyeli polyester veya ahşap epoksi’den yapılmış üç bıçaklı, çelik veya alüminyumdan yapılmış ince yapılardır. 90 metreye kadar çıkabilirler, ancak küçük türbinler de konut ve küçük işletme kullanımı için kullanılabilir.

Rüzgâr Gücü
Rüzgâr türbinleri, yel değirmeninin modern eşdeğeri, genellikle elektrik üretmek için büyük bir birim koleksiyonuna ayrılmıştır. Bunlara rüzgâr enerjisi santralleri veya rüzgar çiftlikleri denir. Bunlar genellikle geniş arazilerin mevcut olduğu tarım alanlarında bulunur ve tarımsal faaliyetler eylemlerinden etkilenmez. Genellikle ülkenin rüzgârlı bölgelerinde yer alırlar, ayrıca su kütleleri üzerinde gezinen rüzgârlardan yararlanmak için denizden inşa edilebilirler. Rüzgâr enerjisi, hem insanlar hem de çevre için tehlikeli olabilecek hiçbir tehlikeli atık bırakmaz. Ancak rüzgâr sürekli olarak devam edemeyeceğinden, elektriği saklamanın alternatif yöntemlerinin yanı sıra elektriği depolamanın yolları da kullanılmalıdır.

Kaynakça:
https://sciencing.com/windmills-used-today-7220114.html

Yazar: Meltem Yıldırım

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar