Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yellowstone: Dünya’nın En Büyük Yanardağı Patlamaya Hazır

1 3

Son günlerde konuşulan konudan bahsetmek istiyorum biraz sizlere.600 bin yıl aradan sonraDünya’nın en büyük yanardağı Amerikada bulunan Yellowstone patlama alarmını vermeye başladı. 2004’ten bu yana takibi süren olaylar silsilesinden sonra yanardağın garip birşekilde yükselmeye başladığı ve tehlike arz ettiği öne sürüldü. Bu yanardağ Dünya’nın en muhteşem oluşumlarından biri olarakboy gösteriyor.

640.000 yıl önce gerçekleşen patlama sonrası 30 küçük patlamanın olduğu ve o zaman diliminden sonra yanardağın bir daha patlamadığı yapılan araştırmalarneticesinde ortaya çıkmıştır. Yellowstone 10 km boyunda ve 30 metre eninde devasa bir oluşumyüzeyinin 8 km altında dev bir magma odasının olduğu da yapılan araştırmalar arasında yer alıyor. Son günlerde magma odasında basıncın fazlasıyla yükseldiği ve yanardağıntehlike arz etmeye başladığı öne sürüldü.

Son 3 yılda tabakanın 23cm yükseldiğini belirten araştırmacılar küçük bir patlamanınçok fazla zarar vermeyeceğini ancakyükselmenin bu şekilde devam etmesiyle gerçekleşecekolan patlamanın büyük hasarlara yol açabileceğini belirtmiş.

Ne İle Karşılaşabiliriz?
– Amerika’nın 3’te 2’si yok olma tehlikesiyle karşı karşıya
– Bitki ve doğal çevrenin yok olması
– Dış dünyada birçok hastalığa sebebiyet

canlı kalacak varlıklarınsolunum yollarında ölümcül hastalıklar tehlikesi baş gösterebilir. Hava sahası tamamen kapatılabilir uçuşlar tamamen iptal edilebilir. Bu sonuçlar Amerika’nın bir kısmının yok olmasına oranla küçük tehlikeler gibiduruyor ama detaylı bir şekilde bakarsak bu yanardağ Dünya’nın en büyük yanardağlarındanbiri ve oluşacak büyük bir patlama sadece Amerika’yı değil sanırım tüm insanlığı etkileyecek düzeyde…

Yazar: Ali ERSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.