Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yellowstone: Dünya’nın En Büyük Yanardağı Patlamaya Hazır

1 922

Yellowstone: Dünya'nın En Büyük Yanardağı Patlamaya HazırSon günlerde konuşulan konudan bahsetmek istiyorum biraz sizlere.600 bin yıl aradan sonra Dünya’nın en büyük yanardağı Amerikada bulunan Yellowstone patlama alarmını vermeye başladı. 2004’ten bu yana takibi süren olaylar silsilesinden sonra yanardağın garip bir şekilde yükselmeye başladığı ve tehlike arz ettiği öne sürüldü. Bu yanardağ Dünya’nın en muhteşem oluşumlarından biri olarak boy gösteriyor.

640.000 yıl önce gerçekleşen patlama sonrası 30 küçük patlamanın olduğu ve o zaman diliminden sonra yanardağın bir daha patlamadığı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Yellowstone 10 km boyunda ve 30 metre eninde devasa bir oluşum yüzeyinin 8 km altında dev bir magma odasının olduğu da yapılan araştırmalar arasında yer alıyor. Son günlerde magma odasında basıncın fazlasıyla yükseldiği ve yanardağın tehlike arz etmeye başladığı öne sürüldü.

Yellowstone: Dünya'nın En Büyük Yanardağı Patlamaya HazırSon 3 yılda tabakanın 23cm yükseldiğini belirten araştırmacılar küçük bir patlamanın çok fazla zarar vermeyeceğini ancak yükselmenin bu şekilde devam etmesiyle gerçekleşecek olan patlamanın büyük hasarlara yol açabileceğini belirtmiş.

Ne İle Karşılaşabiliriz?
– Amerika’nın 3’te 2’si yok olma tehlikesiyle karşı karşıya
– Bitki ve doğal çevrenin yok olması
– Dış dünyada birçok hastalığa sebebiyet

Yellowstone: Dünya'nın En Büyük Yanardağı Patlamaya Hazır

Canlı kalacak varlıkların solunum yollarında ölümcül hastalıklar tehlikesi baş gösterebilir. Hava sahası tamamen kapatılabilir uçuşlar tamamen iptal edilebilir. Bu sonuçlar Amerika’nın bir kısmının yok olmasına oranla küçük tehlikeler gibi duruyor ama detaylı bir şekilde bakarsak bu yanardağ Dünya’nın en büyük yanardağlarından biri ve oluşacak büyük bir patlama sadece Amerika’yı değil sanırım tüm insanlığı etkileyecek düzeyde…

Yazar: Ali ERSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku