Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

KIA Nasıl Bir Markadır?

0 365

Kia ya da yeniden tasarlanan akrostişiyle KIA, Uzakdoğu ülkelerinden Güney Kore‘nin araç üretimi gerçekleştiren bir markasıdır. Dünyaca ünlü bir marka olan KIA, Güney Kore’nin araç üretimi konusunda attığı en güçlü adımlar arasında yer alır. Ülkenin bir diğer önde gelen markası Hyundai kadar şöhretli olmasa da KIA popüler bir marka olarak karşımıza çıkar. Ülkenin Hyundai sonrasındaki en büyük araç üreticisi olan KIA, Güney Kore ekonomisinin katalizörleri arasında sayılır. Her geçen yıl şirket satış rakamlarında ciddi bir iyileşme yaşanır. Bunun en önemli sebebi, iç pazar olmayıp tamamen dış pazar bazlıdır. Dış pazardan talep edilen araç sayısı her geçen gün artınca KIA da şirketsel bazda büyümeye gitmiş ve adeta tabiri caizse büyük oynamaya soyunmuştur. Özellikle de şirket hisselerinin yaklaşık olarak yüzde 33’lük kısmının Hyundai tarafından satın alınması, KIA açısından olumlu bir etki yapmıştır. Bu sayede iki şirket ortaklaşa hareket edip, birbirleri ile doğrudan rekabet yerine yabancı pazarlarda özellikle de Japon ve KIA Nasıl Bir Markadır?Alman devlerine karşı mücadele başlatmıştır. KIA da Hyundai’den hisse satın alınca her iki şirket adeta bir evlilik gerçekleştirmiştir.

Otomotiv endüstrisinin önde gelen markalarından birine dönüşen KIA, resmi olarak Aralık 1944’te kurulmuştur. Başka bir ifadeyle 70 yılı aşkın bir otomotiv endüstrisi birikimi olan bu şirket, kısa sürede çok yol almıştır. Özellikle de Kore Savaşı sonrasında şirket, kendisini tam olarak Güney Kore’nin kalkınması projesine adamıştır. Bu proje ile beraber Samsung, Hyundai, KIA gibi devasa markalar gerek Güney Kore iç pazarına gerekse de dünya pazarına başarılı bir şekilde kazandırılmıştır. Bu da ülkenin kalkınmasının yanı sıra marka değerine de çok büyük bir hizmet sunmuştur. Zaten dünyada kendi aracını üretip onu dış pazarlara ihraç edebilen ülkeler, dünyanın hakimi konumundadır. Bunlar arasında başı şüphesiz Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Britanya, Fransa, Japonya ve Güney Kore çeker. Şirket merkezi ülkenin başkenti Seul’da bulunan KIA, ağırlıklı olarak binek ve ticari araç üretse de SUV ve ticari araç üretimi de şirketin programlarında yer alır. 1998 yılında Hyundai ile kurulan ortaklık sonrasında dış pazarda daha sık görülmeye başlayan KIA, tam bir küresel marka olmamıştır. Ancak bu planlanmaktadır. Küresel bir marka olabilmek için dünya üzerinde bulunan 5 farklı kıtaya da ihracat gerçekleştirmek zorundasınız.

KIA, yıllık yaklaşık olarak 3 milyon adet otomobil üretmektedir. Bu otomobil üretimi şirket kasasına her yıl yaklaşık olarak 50 milyar Amerikan doları kazandırır. Ancak bu paranın sadece 4 milyarı net kar olarak kayıtlara geçer. Bu da şirketin yıllık net karının yüzde 8 seviyelerinde olduğuna işaret eder. Bu otomotiv sektörü açısından son derece yüksek bir orandır. Şirket küresel bir marka yolunda olmaya doğru ilerlerken bünyesinde yaklaşık olarak 34 bin kişiyi istihdam eder. KIA, Türkiye pazarında da faaliyet gösterir ve hatırı sayılır satış rakamlarına sahiptir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku