Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yemekten Sonra Yapmamanız Gereken Şeyler Nelerdir?

1 1.005

4635_uykuHepimizin bazı iyi, bazı kötü alışkanlıkları var. Çok kısa sürede bu alışkanlıklara bağlanıp, bu alışkanlıkları hayatımızın kaçınılmaz bir parçası haline getiririz. Bu makalede yemekten sonra kaçınmanız gereken bazı alışkanlıklara dikkat çekeceğiz.

Sindirimin henüz yemek yemeye başlamadan, başlayabileceğini biliyor muydunuz? Lezzetli bir yemeği gördüğümüzde, kokladığımızda ve hatta düşündüğümüzde sindirimin ilk adımı olan tükürük salgılanmaya başlar. Alışkanlıklarımız bizim yaşam tarzımızı oluşturur ve yaşam tarzımız bizim hayatımızı belirler. Alışkanlıklar çok çeşitlidir, zaman ve duruma göre kişiden kişiye göre değişir. Kötü alışkanlıklar her zaman kötü olsa da, bazı iyi olanlar da belirli durumlarda zararlı olabilir. Burada amaç sizi alışkanlıklarınız hakkında korkutmak değil, ancak bazı şeylerin bazı durumlarda zararlı olabileceğiyle ilgili haberdar etmektir. Bu da bizi konumuza yani yemekten sonra ne yapılmamalıdır sorusuna getiriyor. Sindirim sistemimiz yediğimiz her şeyi depolayıp, düzgün bir şekilde sindirecek ve gerekli tüm besin ögelerini absorbe edecek kadar güçlü olup aynı zamanda oldukça duyarlıdır. Bu nedenle yemek yedikten sonra kaçınmanız gereken bazı şeyler vardır.

Yemekten Hemen Sonra Kaçınmanız Gerekenler:

-Dişlerinizi Fırçalamak:

4635_dis (1)

Yatmadan önce dişlerinizi fırçalamanız mutlaka yapmanız gereken çok önemli bir alışkanlık olmalıdır. Ancak yemekten hemen sonra ya da her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamak dişleriniz için son derece zararlıdır. Yemekten hemen sonra fırçalamak diş minesinin katmanlarına zarar verecektir. Ayrıca asitli bir yiyecek ve içecek tüketmek ya da çok şekerli besinler yemek daha da tehlikelidir. Diş minesini korumak için en az 30 dakika boyunca bekleyin ve diş minesini yumuşatan yiyeceklerin asitini nötralize etmek için yeterli tükürük üretimi için vakit kazanın.

-Çok Su İçmek:

Bir kişinin sağlıklı kalmak için her gün 8 bardak su içmesi çok önemlidir. Ancak yemekten hemen sonra mideye indirmek hatta yemek sırasında su içmek sindirimi bozabilir. Yemekten hemen sonra veya yemek sırasında çok fazla su içmek uygun sindirim için gerekli olan asit ve safra doğal düzeylerini etkileyebilir. Ayrıca soğuk su içmek sindirimin yavaşlamasına ve hassas kişilerde kramplara neden olabilir. Yemekten sonra en az bir saat su içmemeye çalışın ve yemek yerken de içmekten kaçının.

-Araba Kullanmak:

4635_araba

Sindirim için büyük miktarda kan gerekir. Yani yemekten sonra kan sindirim sisteminde görevli olduğundan beyin geçici olarak kandan yoksun kalır ve konsantrasyon eksikliği görülür. Ayrıca yemekten hemen sonra uykulu olursunuz ve uykulu gözlerle araba kullanmak güvenli değildir. Bu nedenle yemek yedikten hemen sonra araba kullanmaktan kaçının. Sindirimin bitmesi için bir süre beklemeye çalışın bir, iki saat sonra yola çıkmaya hazırsınız.

-Yürüyüşe Çıkmak:

Yemekten sonra yürüyüş yapmak her ne kadar sağlıklı olsa da, hemen sonra değil! Yemekten hemen sonra yürüyüş yapmak sindirim sisteminin besinleri absorbe etmesini zorlaştırır. Uygun sindirim için gerekli olan kan, sindirim sistemi terk ederek kollar, bacaklar, eller gibi diğer organlara doğru akacaktır. Ayrıca bazı insanlar yemekten hemen sonra yürüyüşe çıktıklarında baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sorunlar yaşayabilirler.

-Uyumak:

Yemek yedikten hemen sonra yatmak yanlış sindirime ve diğer bazı gastrointestinal sorunlara yol açacaktır. Mide üzerindeki kapakçık açılacak ve asit yemek borusuna geri kaçarak, yemek borusuna zarar verecektir. Ayrıca bu tür alışkanlıklar uzun vadede kilo almanıza neden olacaktır. Tüm bunlardan kaçınmak için bir, iki saat bekleyip ondan sonra uyuyun.

Sigara İçmek:

4635_sigara

Sigara içmek her zaman sağlıksızdır. Ancak yemekten hemen sonra sindirim sistemine giden kan artar ve sigarada bulunan zararlı kimyasallar daha çok emilir. Bu da karaciğer, beyin ve kan damarları gibi önemli organlara zarar verir.

-Çay İçmek:

Bir çoğumuzun öğle veya akşam yemeğinden hemen sonra bir yudum çay alma gibi bir alışkanlığı var. Ancak bir an önce bu alışkanlığı bırakmanız gerekli çünkü bu alışkanlık oldukça zararlıdır. Çay besinlerdeki proteinin sindirilmesini engelleyen oldukça yüksek miktarda asit içerir. Çay tüketmek için en iyi zaman yemekten en az bir saat sonrasıdır.

-Banyo Yapmak:

Yemekten sonra banyo yaptığınızda kan kollar, bacaklar, eller gibi vücudun diğer organlarına akacaktır. Böylece sindirim sistemine giden kan azalacak, sindirim sisteminin çalışmasını zayıflatacaktır. Bu nedenle ya yemekten önce banyo yapın ya da yemekten sonra bekleyin.

-Egzersiz:

4635_yuruyus

Yemekten hemen sonra egzersiz yaparsanız bu durum vücudun metabolizmasını etkiler ve kan akımını azaltarak sindirimin zorlaşmasına neden olur. Egzersiz yapmak için yemekten sonra 2-3 saat beklemelisiniz.

-Meyve yemek:

Gün boyunca herhangi bir zamanda meyve yemek çok sağlıklı olsa da yemekten hemen sonra yemek iyi değildir. Hemen yemekten sonra meyve yemek midenizi hava ile dolduracaktır ve bu da şişkinliğe neden olacaktır. Ayrıca sindirim sistemine ulaşmaları zaman alacaktır ve tüm sindirim sürecini etkileyecektir. Hazımsızlık ve diğer sindirim sorunlarını önlemek için, yemekten 1-2 saat önce veya sonra meyve tüketmeye çalışın. Eğer yemekten sonra yukarıda sayılanları yapmaktan kaçınırsanız, bu durum sindirimi kolaylaştıracak ve sindirim sorunlarınızı azaltacaktır. Vücudunuza uyum sağlaması için gerekli zamanı verin ve aradaki farkı görün!

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/things-you-should-not-do-after-eating.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.