Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yeni Windows 8

0 452

Yeni Windows 8Microsoft yeni bir işletim sistemi ile karşımızda. Her defasında arayüzü ile yeniliklerine başlayan ve bir önceki serideki özellikleri genelde bir sonraki sisteme farklılık getirerek hizmete sunan şirket bu defa uyumluluk konusunda hiçbir sıkıntı duymayacağından emin.

Teknolojik gelişmelerde önemli adımlar atılan mobil cihazların(telefon, tablet bilgisayar ve diğer sistemler) sürekli değişen ekran boyutuna çözüm getirmeyi hedeflemiş gibi görünüyor. Aynı sistemin sorun çıkarmadan, görüntü kalitesinden de taviz vermeden her cihaza uyum sağlaması ve ek ayarlara gerek kalmadan çalışması için ayarlanmış. Microsoft ekran boyutunu telefonlar için en düşük olarak 800×600 olarak, işletim sistemleri için ise 1024×768 olarak belirlemiştir. piksel yoğunluğu, ekran boyutu ve çözünürlük konusunda çok hassas bir yol izlenmiştir.

Yeni Windows 8Profesyonel olmayan kullanıcıları düşünen firma, bazı hatalarda ve sistem sorunlarında win8’i kolayca tekrar kuran ve belgeleri silmeden sorunu ortadan kaldıran bazı özellikler eklemiştir. Bunu gerçekleştirmesi için eklenen Refresh butonu böyle bir durumda tek tıklama ile windows ‘u tekrar kurarak genel anlamda belgelere zarar vermeden( bazı uyumsuz programlarda çalışmamam durumu olabiliyor) format atılmış gibi sistemi onarıyor.

Daha çok mobil cihaz olarak bilinen tablet ve android sistemlere hitap eden windows8 bu kullanıcılar için yeni ara yüzleri getirmiş, kısa yollar ve kullanımı hızlandıran ekleri ile normal işletim sistemlerine değilde yeni nesi cihazlara özel üretilmiş hissi vermektedir. Uygulamaların çalışması sırasında ekranın yan yüzeyine gelen kısa yollar geçiş rahatlığı sağlamakta, mobil cihazların en büyük sorunu olan bu durumu da ortadan kaldırmaktadır.

2012 yılı sonunda piyasaya çıkması hedeflenen işletim sisteminin bazı gereksinimlerini de belirtmekte fayda var. Min.1 GHz (32bit için 16gb hdd ve 1gb ram, 64bit için ise 20 gb hdd ve 2 gb ram) ihtiyacı temel alınmaktadır.

Yazar: Sinan UZA

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku