Yeryüzündeki Garip Jeolojik Oluşumlar

Dünya Gezegeni, tonlarca eşsiz yer şekli ile dolu olup, her gün yeni jeolojik keşifler yapılmaktadır. Bu listeye dahil edilebilecek çok sayıda yer olsa da, bu bilgileri dünya üzerindeki popüler Jeolojik oluşumlarla daralttık.
Moeraki Boulders – Yeni Zelanda
Bu alışılmadık derecede büyük ve küresel kayalar Yeni Zelanda kıyılarında bir Koekohe Plajı boyunca uzanmaktadır. Kökenleri sayısız Maori efsanesinin konusu olmuştur, ancak bilimsel olarak ifade etmek gerekirse, bunlar kıyı erozyonunun sonucudur.
Beyaz Çöl – Mısır
Sahara el Beyda olarak bilinen ve “çöl” anlamına gelen “sahara” ile tanınan bu eşsiz kısır arazi, Farafra kasabasının 45 km dışında yer almaktadır. Beyaz krem rengi ve bölgedeki ara sıra kum fırtınalarının sonucu olan devasa tebeşir kaya oluşumları ile ünlüdür.
Dev’in Causeway – Kuzey İrlanda
Dev’in Geçidi anlamına gelen bu eşsiz yer, antik bir volkanik patlama sonucu yaklaşık 40.000 birbirine bağlı bazalt sütunun bir alanıdır. Sütunların tepeleri uçurumdan çıkan ve deniz altında kaybolan basamak taşları oluşturur. 1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edildi.
Reed Flüt Mağarası – Guangxi Eyaleti, Çin
Çok renkli aydınlatması, 1200 yıl boyunca bir cazibe merkezi olmuştur. Mağara, adını, melodik oluklar haline getiren ve dışarıda büyüyen saz türünden almıştır.
Mono Gölü – Kaliforniya
Mono Gölü, okyanusa girmeyen büyük, sığ bir göldür. Bir çıkış olmaması, yüksek seviyelerde tuz birikmesine neden olur. Yüksek alkaliliği balıklar için yaşanabilir olmamasına rağmen, yine de alışılmadık derecede verimli bir eko sisteme sahiptir. Sularında yetişen salamura karidesleri, her yıl orada bulunan iki milyon göçmen kuşa yiyecek sağlıyor.
Devils Kulesi – Wyoming
Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Anıtı ilan edilen, Devils Kulesi 1906 yılında Cumhurbaşkanı Theodore Roosevelt tarafından kuruldu. Anıt, adını 1875’te, onun yorumcusu olan Richard Irving Dodge tarafından yapılan bir keşif sırasında aldı.
Gibson adımları (Oniki Havariler) – Great Ocean Road, Avustralya
Oniki Havariler, Victoria, Avustralya’daki Büyük Okyanus Yolu’nun yakınındaki Port Campbell Ulusal Parkı’nın kıyısındaki bir kireçtaşı yığınları koleksiyonudur. Güney Okyanusu’ndan gelen sert hava koşulları, yumuşak kireçtaşını yavaşça aşarak kayalıklarda mağaralar oluşturmuştur. Bunlar daha sonra kemerler haline gelmiş ve 45 metre yüksekliğe kadar kaya yığınları oluşturmuştur.

Kristaller Mağarası – Naica, Meksika
Kristallerin Mağarası veya Dev Kristal Mağarası, Naica Madenine, Naica, Chihuahua ve Meksika’daki yüzeyin 300 metre altına bağlanmıştır. Ana oda, bulunan en büyük doğal kristallerden bazıları olan dev selenit kristalleri içermektedir.
Cehennem Kapısı – Türkmenistan
Cehennem Kapısı, Derweze, Türkmenistan’da bir doğal gaz sahasıdır. 1971 yılında Sovyet petrokimya bilim adamları tarafından yakıldığından beri sürekli yanan doğal gaz ateşi ile bilinir. Bölgedeki zengin doğal gaz yataklarından beslenen kükürdün keskin kokusu hissedilmektedir.
Çikolata Hills – Filipinler
Chocolate Hills, Filipinler’deki Bohol eyaletinde jeolojik bir oluşumdur. 50 kilometrekareden fazla bir alana yayılmış en az 1.260 tepe vardır. Bunlar kuru mevsimde kahverengiye dönüşen yeşil çimlerle kaplıdır.
Salar de Uyuni – Bolivya
Salar de Uyuni, dünyanın en büyük tuz düzlüğüdür ve 10.582 kilometre karedir. Bolivya’nın güneybatısında, And Dağları’nın tepesinin yakınında ve deniz seviyesinden 3.656 metre yükseklikte yer almaktadır. Salar, çeşitli tarih öncesi göller arasındaki dönüşümlerin bir sonucu olarak kuruldu. Şu anda, dünyadaki lityum rezervlerinin % 50 ila % 70’ini elinde bulundurmaktadır.
Taş Orman – Çin
Taş Orman, Çin’in Yunnan Eyaletinde bulunan önemli bir kalker formasyonudur. Uzun kayalar, dikit taşlara benzeyen bir yerden yayılıyor gibi görünüyor, birçok taşlaşmış ağaç gibi görünüyor, taştan yapılmış bir ormanın yanılsamasını anımsatıyor.
Sokotra Adası – Yemen
Afrika Boynuzu’nun 240 kilometre doğusunda ve Arap Yarımadası’nın 380 kilometre güneyinde yer alan Socotra Adası, tecrit edilmiş bir alan olup, türleşme süreci boyunca, bitki yaşamının üçte biri gezegende başka hiçbir yerde bulunmaz. Dünyadaki ilginç görünümlü yer olarak tarif edilmiştir.
Peri Bacaları – Türkiye
Peri bacası olarak da bilinen bir kaput, kurak bir drenaj havzasının dibinden dışarı uzanan uzun, ince sivri kayalardır. 5-150 metre boyunda olan bacalar, Türkiye’nin tarihi Kapadokya bölgesinde ünlüdür.
Jeita Mağarası – Lübnan
Jeita Grotto, Lübnan’ın Beyrut başkentinin hemen kuzeyinde bulunan bir kireçtaşı mağarasıdır. Bir milyondan fazla Lübnan vatandaşı için taze içme suyu sağlayan bir yeraltı nehrini kanalize ettiği için sadece tekne ile gezilebilir.
Skaftafell – İzlanda
Skaftafell, güneydoğu İzlanda’daki bir koruma alanıdır. Peyzaj, Alplerin bazılarına çok benzer, ancak binlerce yıl boyunca volkanlar ve buzulların bir kombinasyonuyla oluşmuştur. Kabul edilebilir iklimi ve farklı coğrafyasıyla bilinmektedir.
Puerto Princesa Yeraltı Nehri – Filipinler
Filipinler’deki Puerto Princesa şehir merkezinin yaklaşık 50 kilometre kuzeyinde bulunan bu nehir, karmaşık kaya oluşumları, garip deniz yaşamı ve büyük mağaralarla doludur. Yeraltı nehrinin daha derin alanları, ziyaretçilerin oksijen eksikliği nedeniyle keşfetmesi neredeyse imkansızdır.
Yellowstone – Wyoming
Kanyonlar, nehirler, göller ve dağ sıralarıyla çevrili olan Yellowstone Caldera, kıtadaki en büyük süper yanardağına ev sahipliği yapmaktadır. Muhtemelen en kayda değer özelliği, neredeyse 91 dakikada bir patlak veren Dünya üzerindeki en öngörülebilir coğrafi özellik olarak bilinen Old Faithful’dur.
Arches Ulusal Parkı – Utah
Arches National Park, Doğu Utah’ta bulunan bir ABD Ulusal Parkı’dır. Dünyaca ünlü Narin Kemeri de dahil olmak üzere 2000’den fazla doğal kumtaşı kemerinin yanı sıra çeşitli benzersiz jeolojik kaynak ve formasyonların korunmasıyla da bilinir. 1970’ten bu yana erozyon nedeniyle kırk üç kemer çökmüştür.
Richat Yapısı – Moritanya
Sahara’nın Gözü olarak da bilinen bu hipnotize edici bu oluşum, Batı Moritanya’nın çölünde bulunmaktadır. Hollandalı Astronot Andre Kuipers bu fotoğrafı Uluslararası Uzay İstasyonundan aldı. Kimsenin kökeninden tam olarak emin olmamasına rağmen, başlangıçta yüksek dereceli daireselliği nedeniyle asteroit darbe yapısı olarak yorumlanmıştır. Ancak bugün, oldukça simetrik ve derinden aşınmış jeolojik bir kubbe olduğu düşünülmektedir.
Buz Devleri Dünyası – Avusturya
Eisriesenwelt, Salzburg’un yaklaşık 40 km güneyinde, Werfen’de bulunan doğal bir kireçtaşı buz mağarası olup, Dünyanın en büyük buz mağarasıdır. 42 km’den fazla alana sahip olan buz devleri, her yıl yaklaşık 200.000 turist ağırlamaktadır.
Babele – Romanya
“Yaşlı kadınlar” anlamına gelen Babele, Romanya’daki Bucegi Dağları platosundaki bir bölgenin adıdır. Ülkenin en popüler turistik yerlerinden biri olan adı, manzaraya dağılmış çeşitli mantar biçimli kaya oluşumlarından gelmektedir.
Dalga – Arizona
Dalga, Colorado Platosu üzerindeki Arizona-Utah sınırına yakın bir kumtaşı kaya formasyonudur. Yürüyüşçüler ve fotoğrafçılar arasında, rengarenk, dalgalı formları ve ona ulaşmak için gerekli olan sağlam yürüyüşü ile ünlüdür.
Krep Kayalar ve Blowholes – Yeni Zelanda
Krep Kayaları, denizlerin yüksek gelgitler sırasında birkaç dikey girintiden geçtiği çok aşınmış bir kireçtaşı alanıdır. Şu anda kaya oluşumları boyunca uzanan bir dizi yürüyüş yolu ile erişilebilir.
Fingal Mağarası – İskoçya
Fingal Mağarası, İskoçya’daki ıssız adadaki Staffa adasındaki bir deniz mağarasıdır. Büyüklüğü, doğal kemerli çatısı ve dalga ekolarının ürettiği ürkütücü sesleri, ona doğal bir katedralin atmosferini verir. Mağaranın ismi, Uaimh Bhinn, “melodik mağara” anlamına gelir.

Kaynakça:
https://list25.com/25-strangest-geological-formations-on-earth/

Yazar: Meltem Yıldırım

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar