Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ayakkabılardan Muhtelif Lekeler Nasıl Çıkartılır?

0 260

Ayakkabı dış görünümün bir parçasıdır. Ayakkabıların temiz ve boyalı olması gerekir. Ayakkabılar dış görünüşü tamamlayan bir üründür. Temiz ayakkabılar kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olur. Ayakkabılarda çeşitli lekeler oluşabilir.

7908_93Örneğin yağmurlu bir havada yürüyüş yaptığınız zaman ayakkabınızda su lekeleri olacaktır. Ayakkabınızdaki su lekelerinden kurtulmak için ayakkabınızı boyamadan önce vazelin sürün. Biraz beklettikten sonra ayakkabınızı boyarsanız, su lekelerinden eser kalmayacaktır.

Giymediğiniz ayakkabıları saklama şeklinizde önemlidir. Ayakkabılarınızı nemli ve küflü bir ortamda saklıyorsanız ayakkabılarınız zaman içerisinde küflenecektir. Ayakkabılardaki küf lekesini çıkarma için yapmanız gereken işlem, bir bezin üzerine gliserin sürün. Gliserinli bezle ayakkabınızı temizleyin. Küf lekesinden eser kalmayacaktır.

Spor ayakkabılar çok çabuk kirlenen ayakkabılardan biridir. Spor ayakkabılarınızı temizlemek için, eski kullanılmayan bir diş fırçasını benzine batırın. Benzinli diş fırçası ile ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz.

Yaz mevsiminde genelde açık renkli ayakkabılar tercih edilir. Ancak açık renkli ayakkabılar çok hızlı bir şekilde kirlenir. Açık renkli ayakkabılarınızı temizlemek için, temizlik bezini benzine batırın. Benzinli bezle ayakkabılarınızdaki lekeleri temizleyebilirsiniz. Biraz kokusu ağır olabilir ancak sonuç mükemmel olacaktır.

Ayakkabılardan lekeler nasıl çıkartılır? Koyu renkli ayakkabılarınızı temizlemek için alkol kullanabilirsiniz. Ayakkabılarınızı temizlediğiniz bezi alkole batırın. Alkollü bezle ayakkabılarınızı güzelce silin. Ayakkabılarınız tertemiz ve pırıl pırıl olacaktır. Vernikli ayakkabılarınızı temizlemek için süt ve limon kullanabilirsiniz. Bir kabın içerisinde biraz süt ve yarım limon suyunu karıştırın. Vernikli ayakkabılarınızı bu karışımla güzelce silin.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.