Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ylang Ylang Yağı Nedir?

0 338

4260_ylan

Cananga odorata ağacının güzel kokulu çiçeklerinden damıtılan ylang ylang yağı, çeşitli amaçlar için kullanılır. Güney-doğu Asya yağmur ormanlarına özgü Annonaceae ailesine ait bir ağaçtır.

Ylang ylang ağacının parlak kaplamalı, oval, sivri yaprakları vardır. Cananga odorata ağacı, yaklaşık 40 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Bu ağaç tarafından üretilen çiçeklerin uzun ve sarkık yeşilimsi-sarı yaprakları vardır. Her yıldız şeklindeki çiçeğinin bazen pembe de olabilen altı yaprağı vardır. Ylang ylang yağı bu çiçeklerden buhar damıtma yoluyla elde edilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, ylang ylang ağacı kokulu çiçeklerinden dolayı çok değerlidir. Aslında bu ağaç aynı zamanda parfüm ağacı olarak da bilinir. Bu ağaçtan elde edilen yağ, özellikle kokusu için en çok da parfüm yapımında kullanılır. Ylang ylang yağı ayrıca aromaterapide kullanılır ve pek çok sağlık sorununun giderilmesinde etkili olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda bazı bitkisel ilaçların yapımında kullanılan bir aktif maddedir. Bu yağın egzotik bir kokusu ve sarımsı bir rengi vardır. Araştırmalar, bu yağın geranil asetat, p-kresil metil eter, linalol, benzil asetat, metil benzoat, kariyofilen, benzil benzoat, seskiterpenler gibi kimyasal maddeler içerdiğini göstermektedir.

4260_ylang

Sağlık için ylang ylang yağı;

Bu yağ en çok afrodizyak özelliğiyle bilinse de antidepresan, antiseboreik, antiseptik, tansiyon düşürücü, yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliklere de sahiptir. Stress nedeniyle sorun yaşayanları rahatlatmak için aromaterapide kullanılır. Anksiyete, depresyon, uyku bozuklukları ve sinir gerginliğini azaltmada etkili olduğu bulunmuştur. Ylang ylang esansiyel yağı sakinleştirici özelliklere sahiptir ve bu yüzden rahatlatıcı bir duygu ve uyku için kullanılır. Sinir hücrelerindeki hasarı tamir ederek sinir sistemine faydalı olduğu söylenir. Ylang ylang yağının cilt ve saç bakımında da çok faydalı olduğu bulunmuştur. Cilt bakımı için ylang ylang yağı kullanıldığında akne ve aşırı yağlı ciltler için faydalı olduğu görülmüştür. Aşırı derecede olan sebum salgılarını normale getirdiği görülmüştür. Saç derisini aktive eder ve böylece saçın hızlı uzamasını teşvik eder. Bu nedenle macassar yağı gibi bazı saç bakım ürünlerinin aktif maddesidir. Ayrıca ylang ylang yağının hızlı kalp atışı ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarının azaltılmasında yararlı olduğu iddia ediliyor. Dünyanın bazı bölgelerinde bu yağ bağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca araba tutması için hazırlanan bazı bitkisel ilaçların da ana maddelerinden biridir.

4260_ylangg

Ylang ylang yağı harmanlanmış masaj yağı ya da banyo yağı olarak da kullanılabilir. Pek çok bitkisel yağ ylang ylang yağıyla iyi uyum sağlasa da greyfurt, lavanta, sandal ağacı ve bergamot en uygun olanlarıdır. Ylang ylang yağının iç kullanımı için mutlaka nitelikli bitkisel uzmanlarına danışılmaları gerekir. Güzel kokusunun yanında, ylang ylang yağının sağlık için iyi olduğuna dair bilimsel olarak bir kanıt bulunmamaktadır. Her ne kadar ylang ylang yağının kullanımı güvenli bulunsa da, bazı insanlarda hafif yan etkileri görülmektedir. Bunlar; baş ağrısı, hassasiyet ve mide bulantısıdır.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/ylang-ylang-oil.html
http://www.buzzle.com/articles/ylang-ylang-essential-oil-benefits.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.