Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yorgunluk Nedir? Yorgunluğu Gidermenin Yolları Nelerdir?

0 381

Yorgunluk Nedir? Yorgunluğu Gidermenin Yolları Nelerdir?Üstünüze çöken ağırlık değil kronik yorgunluk. Kronik yorgunluk tedavisi olmayan bir sorundur fakat kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek çözümler tabii ki vardır. Yorgunluğa sebep olacak birinci etken tabii ki stres.Uzun süreli enfeksiyon,depresyon veya hormon değişikliği, stresten sonra gelen etkenler.

Uyandığınızda yataktan kalkmak istemiyorsanız,güne başlamak size işkence olarak geliyorsa önerilerimi dikkatle okumalı ve uymayı denemelisiniz.Başlarda size zor gelse de alıştıktan sonra yorgunluğunuz sizden korkacak ve yanınıza dahi yaklaşamayacak.

Egzersiz yapmalısınız özellikle de uyanınca yataktan kalkar kalkmaz yatağa bağdaş kurarak oturun. Ellerinizi hafifçe uyluk kemiğinizin üstüne koyun. 3 dakika boyunca çok hızlı ve yüzeysel şekilde nefes alıp verin. Bu egzersiz, vücudun ısısını yükseltir, mikropları öldürür ve kanı temizler. Kendiniz kötü hissedecek olursanız hemen ara verin, normal nefes alışınıza geri dönün.Her sabah yaptığınız bu egzersiz kanınızı temizlemekle birlikte hem mikropları öldürür hem de güne sağlıklı başlamanızı sağlar.

Yorgunluk Nedir? Yorgunluğu Gidermenin Yolları Nelerdir?Demli çaydan uzak durmalı ve bitki çaylarına başlamalısınız.Nane çayı yorgunluğu alacak en önemli çaydır kan dolaşımını hızlandırmakla birlikte enerji verir.Yorgunluğunuz çok ağır ise A,C vitaminlerinden ve demir içeren bitkilerden çay yapmalısınız.Banyo zamanlarında daha çok bitki özü içeren kozmetik ürünleri kullanmalısınız.Özellikle kozmetik sektöründe çokça kullanılan kişniş kan dolaşımınızı hızlandıracak.Hızlı kan dolaşımı da enerji olarak vücudunuza geri dönecektir.Fazla kullanmadan kafeinden korkmamalısınız.Kahve zararlı olduğu kadar yorgunluğunuza iyi gelecektir.Çünkü kafein vücuttaki hücreleri uyarır.Nescafe yerine türk kahvesi daha faydalıdır bunu da unutmayınız.Kullanılan sabunlarda da kafein kullanılmaktadır.Nane yağı ile birleştirilen kafein içerikli duş sabunları iki kat daha yararlı ve daha sağlıklıdır.Magnezyum tabletleri kullanabilirsiniz.Magnezyum stresten korur,enerji verir aynı zamanda da soğuktan korur.Magnezyum kaybolan gücü takviye eder.

Yorgunluk Nedir? Yorgunluğu Gidermenin Yolları Nelerdir?Kaslarınızı germelisiniz.Sabah uyanır uyanmaz yataktan kalkmak yerine kol ve bacaklarınızı uzun uzun gerin.Gerinmek kaslarınıza masaj etkisi verecek.Gerinme egzersizini yaparken de düzenli olarak nefes alış ve verişlerinizi yerine getirin.Gündelik hayatta kullandığımız elektronik aletlerde (bilgisayar,televizyon,telefon vs.) kronik yorgunluğa sebep olur.Bunun nedeni ise elektronik aletlerden yayılan radyasyon,bu radyasyonu en aza indirmek için elektronik cihazların yanına kaktüs bitkilerini koyabilirsiniz.Kaya tuzu da radyasyonu emmekte etkili.Beslenme yorgunlukta çok etkilidir hayvansal gıdalar ve alkol yorgunluk hissini veren gıdalardır.Muz,patates,balık ve yeşil çaysa enerji veren ve yorgunluğu alan besinlerdir.Kronik yorgunluk ileride psikolojik sorunlara,kansızlık ve bağırsak sorunlarına da yol açabilir.

Yorgunluğunuzu yenmeyi bu önerilerle denerken kendinizi mutlu hissetmelisiniz.Önce psikolojik olarak yorgunluğunuzu yenmeyi de unutmayın !

Yazar: Müjgan KAHRAMAN

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku