Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnternet Reklam Yayıncılığı

0 433

İnternet Reklam YayıncılığıGünümüzde çeşitli ve yeni ürünlerin çıkması, ticareti etkilediği gibi bunda etkisi büyük olan reklam sektörünü de etkilemektedir. Günümüzde artık internet üzerinden reklam işbirliği yapan birçok şirket & firma mevcuttur. Ve sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Artık reklamlara baktığımızda sadece ürün tanıtımına yer ver verilmediğini, sanal & sosyal alanlara dönük konulara da yer verildiğini görmekteyiz. Buda hem reklam verenlerin hem de reklam yayıncılarının kazançlı çıkmasına olanak sağlıyor.

İnternette reklam yayıncılığı için en ideal konum kendinize ait web sitenizdir. Diğer site sahipleri ile kazanç komisyonu da bir başka yol ama bunun tercih edilmediğini görmekteyiz.

İyi bir kazanç için sitemizin en azından bir yaşını doldurmuş olmasının önemli olduğu kanaatindeyim. Çünkü ; site yaşı ne kadar büyük ise arama motorları tarafından kabul görme, indexlenme hızı ve sayısı o kadar çoktur. Ve bu sayede bir konu hakkında bu arama motorlarında üst sıralarda yer almayı başarırsınız ki bu da daha çok reklam gösterimi demektir. Ayrıca ziyaretçi sayınız ne kadar yüksekler de ise bu da size bir o kadar kazanç sağlar.

Bu maddeler sizin için geçerli ise artık reklam yayınlamak için ideal bir konuma ulaşmışsınızdır. Artık reklam yayıncılığı için başvuru yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat başlamadan önce kafanızda bazı kaba taslak planlar yapmalısınız. Bunları: Reklam kategorisi ,kazanç programı ,reklam şirketi şeklinde sıralayabilirim.

İnternet Reklam YayıncılığıNeden Reklam Kategorisi?
Reklam için sitenizin kategorisi önemlidir. Eğer siteniz sebze-meyve türünde alışveriş sitesi iken sizin Lcd Tv -Pc üzerine elektronik alanında reklam eklemeniz kazancınıza çok fazla fayda sağlamayabilir. Ancak , sebze-meyve gibi tüketim alanında yayın yapan sitenize aynı şekilde yani sebze-meyve gibi tüketim alanında reklamlar eklemeniz yararınıza olacaktır. Bu yüzden sitenizin hangi kategoride yer aldığını bilmeniz , hem reklam yayıncılığı için başvuru yaptığınızda kabul edilmenizi hem de daha fazla kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

Neden Kazanç Programı?
Reklam verenler yayıncılarına farklı kazanç yolları sunmaktadır. Gösterim başına kazanç , tıklama başına kazanç , tıklama ve üyelik sonrası kazanç gibi…

Ayrıca , sizin yayınladığınız reklama tıklayıp yapılan alışverişin %a oranı kadar komisyon kazancı gibi alternatif kazanç yolları mevcuttur. Bunları reklam verenler size sunacaktır.

Genellikle gösterim başına reklam seçenekleri daha fazla kazandırdığı için haliyle daha fazla tercih edilmektedir. Lakin bunlar ziyaretçiyi bıktırabilmekte ve bu tür reklamlar her siteye uymamakta hatta ve hatta kazanç sağlayamadığı gibi ziyaretçi sayısını da düşürebilmektedir. Bu yüzden çok iyi seçim yapmak gerekir.

İnternet Reklam YayıncılığıNeden Reklam Şirketi?
Reklam yayınlamak için eğer bireysel bir düşünceniz yok ise muhakkak bu işte size aracı olacak olan reklam şirketine başvuracaksınız. Sizin için daha fazla kazanç teklif eden siteyi tercih etmek tabi ki yararınıza olacaktır. Bunun için belli başlı isimleri bir araya getirip , aralarından eleme yapmalısınız. Yaparken de dikkatli olmalısınız ,günümüzde internet dolandırıcılığı adı altında topladığımız hile ve çıkar amaçlı durumlar görmekteyiz. Bu durum reklam verenler için öncelikle olsa da , yayıncılar içinde önemli bence.

Hem yayıncılar hem reklam verenler ,şirketin & firmanın varsa referanslarına ,gerekli belgelerine, vs. bakmalıdır. Böylece güvenilirliği hakkında bilgi edinmiş olursunuz ki bu da boşa zaman kaybını ve boşa emek sarf etmeyi önlemiş olur.

Bu üç maddedeki koşulları ayarladığımızda reklam yayıncılığı için gerekli zemini oluşturmuşuz demektir. Artık reklamları , site yahut sitelerinizde yayınlamaya başlayabilirsiniz. Ziyaretçi sayınız ne kadar yüksek ise o kadar çabuk kazanç elde etmeye başlarsınız. Fakat düşük ziyaretçiye sahip siteler de sabırla , ilerleyen zamanlarda reklamların etkisini göreceklerdir. Yani ikinci paragraftaki cümlelerimde belirttiğim gibi olacaktır. Tabi bunda sitenin gelişiminin de etkisi olduğunu unutmayalım.

Sonuç olarak reklam yayınlayıp kazanç sağlamak istiyorsanız , elinizdeki seçeneklere uygun bir seçim yapıp bu seçimin sonrasını planlamalısınız.

Yazar: Melih CENNET

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku