Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yumurta Alırken Ve Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0 410

“Yumurta yumurtadır.” demeyin, çünkü köylerde yetiştirilen tavuklar doğal beslendikleri için yumurtaları da etleri de daha besleyicidir. Üretim çiftliklerinde yetişen tavuklardan fazla yumurta alabilmek için tavuklar kimyasallarla şişiriliyor. Üretim çiftliklerinde doğal besinlerle yetişen tavuklardan elde edilen, marketlerde satılan doğal besi yumurtaları da var. Bu yumurtalar diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Köy yumurtası bulabilmek zor olduğundan insanımız bu organik yumurtaları tüketmeyi daha çok tercih ediyor. Piyasada üzerine birkaç tutam saman serpiştirilerek seri üretimle elde edilen tavuk yumurtaları insanlara köy yumurtası diye satılıyor. Artık kurulan köy pazarlarına sızmış ,iyi niyetli ve dürüst satıcıların adını kirleten insanlar da var. İnanın üzerinde seri numarası olan yumurtaların altına biraz saman koyarak köy yumurtası diye satanını gördüm.

6017_images_(2)

Yumurta özellikle A, D, E ve B grubu vitaminleri önemli oranda içerir. Protein, vitamin ve mineral açısından zengindir ve herkesin vücuduna gerekli olan enerjiyi verir. Özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından her gün bir yumurta yemeleri önerilmektedir. Yumurtanın içindeki kolin maddesi beynin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca yumurtanın içeriğinde bulunan losin amino asit, yağ yakmak için yardımınıza koşuyor. Kahvaltıda haşlama yumurta yemeniz zayıflamanıza yardımcı oluyor. Çoğu diyetisyen sabah kahvaltısında yenmesini ve gün boyu ihtiyacınız olan enerjinin yumurta ile alınmasını uygun görüyor. Tabi aldığınız ve yediğiniz yumurtanın tam anlamıyla vücudunuza fayda sağlamasını istiyorsanız besin değeri yüksek ve taze yumurta yemelisiniz. Peki bu karışıklığın içinde biz köy yumurtası ve üretim çiftliklerinde elde edilen doğal besi yumurtasını diğer seri üretim yumurtalardan nasıl ayıracağız? Sizleri bu konuda biraz aydınlatmak istiyorum.

6017_images_(15)

Çoğumuz “Nerde eski köy yumurtaları,etinin tadına doyum olmayan köy tavukları…” diyor. Artık şehir ortamında köy yumurtalarına ulaşmak zorlaştı. İnsanlar günden güne kısa yoldan fazla para kazanma çabası içinde olduklarından aldığınız yumurtanın gerçekten köy yumurtası olup olmadığını ancak eve döndüğünüzde anlayabiliyorsunuz. Ama yumurta alırken kabuğunun sağlam olup olmadığına dikkat ederseniz yanılma oranınızı düşürmüş olursunuz. Yumurtayı kırdığınızda yada haşladığınızda pis kokmuyorsa, su dolu bir kaba koyduğunuzda su da yüzmüyorsa, yumurtayı haşladığınızda kabuğunun altında rengarenk bir görüntü oluşmuyorsa,yumurtayı kırdığınızda sarısı dağılmıyorsa kandırılmadığınızı anlayabilirsiniz. Bu şartları sağlayan yumurta taze ve besin değeri yüksek bir köy yumurtasıdır.Diğer yumurtaların tazeliğinin tespitinde de bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Doğal Besi Yumurtaları�

İçinde hiçbir kimyasal madde bulunmayan yemlerle ve doğal ortamlar yaratılarak beslenen aynı zamanda doğal döllenme yöntemleri ile üremesi sağlanan tavuklardan elde edilen yumurtalar doğal besi yumurtalarıdır. Peki bu yumurtaları alırken nelere dikkat etmeliyiz?

“Türk Gıda Kodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği”, yumurtanın üretiminden tüketimine kadar geçen süreçteki tüm aşamalarının standartlarını belirtmekte ayrıca “A sınıfı” yumurtaların işletme ve kümes numarasının yumurta kabuğu üzerine damgalanması, bu yumurtaların ağırlık ve özellik sınıflarının etiketlerinde ürün adı ile aynı yüzde olması gerektiğini üretici firmaların bu kurallara kesinlikle uyması gerektiğini vurgulamaktadır. Etikette ayrıca, son tüketim tarihinin de belirtilmiş olması gerekiyor. Bu koşullarda yetişmeyen tavukların yumurtaları kırıldığında, sarısı dağılıverir.

6017_images_(16)

Doğal Besi Yumurtasını Seri Üretim Yumurtalarından Nasıl Ayırt Edeceğiz?

Doğal besi yumurtası ile diğer üretim yumurtalar aynı ırk tavuklar kullanılarak üretildikleri için yumurta kabuğu rengi ve yapısı açısından birbirine çok benzerler. Yetişme şartları bambaşka olan bu tavukların yumurtalarını ancak tadarak ayırt edebilirsiniz. Doğal besi yumurtasının çok daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Hangi tür yumurta alırsanız alın, serin yerde muhafaza edilmiş olmasına, çatlak ve kırık olmamasına, kabuğunun sertliğine ve sağlamlığına ayrıca kendi karton kutusunda olmasına dikkat etmeyi unutmayın!

Kaynakça:
www.milliyet.com.tr/yumurta-alirken-dikkat-
www.mutlutavuk.com.tr/koy-yumurtasi.html

Yazar:Eda Şahan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku