Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hamilelikte Düzenli Beslenme Önerileri

0 283

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizden itibaren artık sorumluluğunuz artıyor demektir. Öyle ki bugüne kadar yediğiniz içtiğiniz yalnızca sizi ilgilendirirken artık tükettiğiniz tüm gıdalar bir başka canlıyı daha besliyor olacak. Bu nedenledir ki hamilelik sürecinde aldığınız besinlere dikkat etmeli hem kendiniz hem de bebeğiniz için faydalı gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz.

6046_hamilelik-beslenme-770x1007

Peki hamilelik döneminde nasıl bir beslenme uygulanır? Aslında oldukça basittir hamile iken düzenli beslenmek. Üstelik bu beslenme sadece hamile bayanlar için değil aslında sağlık için herkesin uyması ve uygulaması gereken bir beslenme şeklidir.

* Öncelikle hamile iken kilo almaktan korkmayın. Çünkü bu gayet normal bir durumdur. Korkmanız gereken hamilelik boyunca aldığınız kilonun 12 kg’nin üzerine çıkmasıdır. Yani kilo artışınız ya da azalışınız kontrollü olduktan sonra sıkıntı yok.

* Öğünlerinizi 3 ana 3 ara olmak üzere toplamda 6 öğüne çıkarın. Böylece az az ve sık sık yemek yemiş olacak ve gebelikte oluşan mide bulantısı, mide yanması gibi şikayetlerinizi en aza indirmiş olacaksınız.

* Yediğiniz gıdaların protein, demir, kalsiyum ve mineral bakımından zengin olmasına özen gösterin.

* Bisküvi, kek, çikolata gibi atıştırmalıklar yerine kuru yemiş, fındık, ceviz, badem gibi daha faydalı gıdalar tercih edin.

* Yeşil mercimek, kuru fasulye gibi lifli baklagilleri mutlaka yemek listenize ekleyin.

* Çok yağlı gıdalardan, hamur işlerinden uzak durun.

* Sucuk, salam gibi tuzlu ve içerisinde katkı maddesi olan gıda tüketimine hamilelik süresince ara verin.

6046_1

* Tuz tüketiminizi azaltın. Çünkü tuz tansiyon yükselmesine ve vücudunuzun su kaybına sebep olacaktır.

* Yoğurt, süt ve peynir tüketiminizi artırın.

* Şeker de kilo alımına sebep olacağından tatlı isteğinizi mümkünse sütlü tatlılar tüketerek giderin.

* Alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklarınız varsa bırakın. Sigara ve alkol bebeğe ciddi zararlar verir bu yüzden kesinlikle sigara ve alkol kullanmayın.

* Ağrı kesici, soğuk algınlığı gibi ilaçları doktor kontrolü olmadan kullanmayın.

* Su tüketiminizi günlük 2-3 litreye kadar çıkarın.

* Kuru kayısı, hurma gibi yemişleri tüketmeye özen gösterin.

* Meyve tüketiminizi de artırın.

Tüm bunlara dikkat ettiğinizde ve öğün atlamadan düzenli yemek yediğinizde sorunsuz bir hamilelik geçirmiş olacaksınız. En azından tansiyon, çarpıntı, mide yanması gibi şikayetleriniz en aza inmiş olacak. Düzenli beslenmenin yanı sıra uyku düzeninize de mutlaka özen gösterin.

Yazar:Gülnisa Gülseven

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.