Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yurt İçi ve İhracat Alacaklarınız Garanti Altında mı?

1 55

Bu yılın başlarında zorlu ekonomik koşullar nedeniyle, bazı büyük ekonomiler resesyon dönemine girdi. Talep etkisinin yanında karlılık üzerindeki baskıların devam etmesi, zayıflayan nakit tamponları ve beklenenden uzun süren daha zorlu finansman koşulları, kırılganlığı yüksek olan şirketlerin dayanıklılığını test ederken, küresel ekonominin dik bir duvarı aşmaya çalıştığını görüyoruz. Özellikle de ihracatçı şirketlerin, tüm dünya genelinde yaşanan enerji krizi, lojistik maliyetlerinin artması, bankaların faiz artırımı ve bazı büyük ekonomilerin resesyona girmesi gibi süreçlerden etkilenmemesi için alışverişlerini ve nakit akışlarını ticari alacak sigortası ile korumaları büyüme kaydetmelerinde önemli rol oynuyor.

Şirketinizin geleceğiyle ilgili olarak, yurt içi ve ihracat alacaklarınızın garanti altında olması kritik bir değer taşıyor. Belirsizliklerin hakim olduğu ve yeni risklerin tehdit ettiği bu dönemde alacaklarınızı garanti altına alarak risksiz alışveriş yapmaya ve güvenle büyümeye yönelik bir çözüm önerisine ihtiyaç duyuyorsanız, sizi Allianz Trade’in Ticari Alacak Sigortası ile tanıştıralım.

Yurt İçi ve İhracat Alışverişlerinizde Alacaklarınızı Nasıl Korursunuz?

2023 yılında ticari iflaslardaki artışın hız kazandığı öne çıkıyor! Allianz Trade tarafından yayınlanan Küresel İflas Raporu’nda iflas endeksinin 2023 yılında %21 ve 2024 yılında ise %4 artış göstermesi beklenildiği paylaşıldı. Bu nedenle etkili bir risk yönetimi yapıp alacaklarınızı ve borc tahsilatlarınızı yeniden gözden geçirerek şirketinizi olası iflas ve temerrüt durumlarına karşı korumanız gerekiyor. Bu noktada da yüzde 40’ının alacaklardan oluştuğu bilançoların, “şirketlerin hayat sigortası” olarak da bilinen alacak sigortasının önemi daha çok ortaya çıkıyor.

Siz de risklerinizi etkili bir şekilde yönetip gelecekte oluşabilecek olası iflas ve temerrüt durumlarına karşı önlem alarak alışveriş yapmak ve şirketinizin büyütmek istiyorsanız, Allianz Trade’in ticari alacak sigortası hizmetini yönelik bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Ticari Alacak Sigortası Nedir?

Şirketlerin istikrarı için nakit akışlarını korumaları, alacaklarını güvence altında tutmaları, ticari borcların ödenmemesi durumunda nakit akışlarını korumaları gerekir. Bunun en güvenli yolu da ticari alacak sigortasıdır. Bir başka deyişle ticari alacak sigortası, şirketlerin alacaklarını güvence altına alan bir sistemdir. Örneğin bir şirketin ticari bir alacağının ödenmemesi o şirketin nakit sıkıntısı nedeniyle finansal güçlüklerle karşı karşıya kalmasına neden olabilir. İşte bu noktada ticari alacak sigortası devreye girer. Alacak sigortasının nihai hedefi, kayıpları tazmin etmekle birlikte, ticari faaliyetleri büyük ölçekli kayıplardan korumak veya kayıpları en aza indirmek olduğu söylenebilir.

Dolayısıyla alacak sigortasının temelde üç fonksiyonu vardır: ödemeleri güvence altına alır, riski ekenden tahmin ederek önlemeye çalışır ve riskin gerçekleşmesi durumunda ise alınamayacağı tahmin edilen ödemeyi o şirkete sermaye olarak sağlar. Örneğin bir şirketin iflas eden ya da temerrüde düşen bir müşterisi olduğunda, bu müşterinin ödeme yapamama riskine karşı, ticari alacak sigortası bir tazminat ödeyerek, şüpheli alacak olan tutarı sermaye olarak verir.

Şirketler ticari alacaklarını sigortaladıklarında halihazırdaki müşterileri ile güvenli bir alışveriş süreci yaşarken, ihracatlarında da yeni pazarlara rahatlıkla açılabilirler. Bu adımları atarken en büyük yol göstericileri de Allianz Trade oluyor. Allianz Trade güvencesi ile ilerleyen firmalarböylece, kredibilite değerlendirmesi, faturaların ödenmeme riskini ortadan kaldırma ve olası hasarlarda Allianz Trade’in tahsilat ve yasal takip deneyimi ile iş birliği fırsatına da kavuşur.

Allianz Trade, ayrıca dünyanın dört bir yanında bulunan yurt dışı ofisleri aracılığı ile müşterilerinin hukuki ve bürokratik süreçlerini yürütür ve müşterilerini hiçbir koşulda yalnız bırakmaz. Alacak sigortası hizmetiyle birlikte küçük, orta, büyük ölçekli, her sektörden firmaların yurt içi ve yurt dışı pazarlarda güvenle alışveriş yapmaları için gerekli aksiyonları alır. Alacak tahsilatı konusundaki yetkinliği ve hizmet ağıyla ticari alacak sigortası sizi iş yaptığınız her alanda bir adım öne çıkarır ve ticari işlerinizi korumanıza yardımcı olur. 83 milyondan fazla şirketin finansal takibini gerçekleştiren, günlük 22 bin limit talebine cevap veren Allianz Trade, Risk Veri Tabanı ve teknolojik altyapısı ile desteklenen güçlü erken uyarı sistemi sayesinde daha iyi bir risk yönetimi yapar. Risk analizleri sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilen müşterilerinizin, faturaları da sigortalanmasıyla birlikte çok daha iyi bir nakit akışı sağlanmış olur.  Sigorta kapsamındaki alıcılarınızdan mali tablolarının haricinde kefalet ya da maddi teminat talep edilmez. Müşterilerinize bu bağlamda herhangi bir sorumluluk yüklenmez.

İşinizi büyütürken alacaklarınızı yönetmeye ayırdığınız zamanı azaltmak ve şirketinizin geleceğine odaklanmak istiyorsanız alacak sigortasının sunduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Siz de Allianz Trade’in bilgi birikimiyle yeni pazarlara açılıp yeni alıcılarla ticari anlaşmalar yapabilirsiniz. Anlaşılır ve kullanışlı sigorta poliçeleri şeffaf bir iletişim sağlar. Alacak sigortası sayesinde yurt içi ve yurt dışı pazarlarda açık hesapla satış yapabilir, yoğun rekabette adımlarınızı güvenle atabilirsiniz.

Ticari Alacak Sigortası’nın Faydaları Nelerdir?

Bilançodaki alacakların yaklaşık %40’ını oluşturan vadeli alacakları güvence altına alarak daha güvenli ve kârlı alışveriş yapma imkanı Ticari Alacak Sigortası ile mümkündür. Ticari alacak sigortası ile nakit akışınızı güvenli ve risksiz yöneterek müşterilerinize sigorta güvencesi ile daha fazla satış yapabilme imkanı sunabilir ve cironuzun artmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, ticari alacak sigortası hizmetiyle alıcıların finansal ve mali durumları hakkında güncel verilere erişir, yakından izleme fırsatına erişmiş olursunuz. Alıcınız hangi ülkede olursa olsun gerek iç piyasa gerek ihracat için ticari bir alacağın ödenmemesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek kayıpların garantili olarak tazmin edilmesi ayrıcalığına erişirsiniz.

Allianz Trade, ticari alacak sigortası ile tahsilat yetkisini devralarak sizi hukuki ve bürokratik işlemlerden kurtararak, zaman tasarrufu yapmanızı sağlar. Zaman içinde oluşabilecek risklere ve bozulmalara karşı riskler önceden öngörülerek önlem alınır.

Ticari Alacak Sigortası Nasıl Yapılır?

Açık hesap vadeli satışlardan doğan teminatsız alacaklarınızı ticari alacak sigortasıyla güvence altına alabilirsiniz. Bunun için alanında dünya lideri olan Allianz Trade’i tercih edebilir, riskinizi azaltmak için ilk adımı atarak Allianz Trade’in web sitesi üzerinden hızlı başvuru formunu doldurabilirsiniz. Ayrıca Allianz Trade müşteri hizmetleri telefonda da ticari alacak sigortasıyla ilgili detaylı bilgi verecektir.  2023 yılında şirketinizin nakit akışını ve alacaklarını Allianz Trade Alacak Sigortası’nın size sunacağı en doğru çözümlerle yöneterek güvenli bir büyüme sağlayabilirsiniz.

Allianz Trade ile ticari hayatta riskinizi azaltmak için hemen ilk adımı atabilir ve web sitesi üzerinden hızlı başvuru formunu doldurabilirsiniz. Ticari alacak sigortasıyla ilgili bilgi almak için satış ekibi ile iletişime de geçebilirsiniz. Allianz Trade’in web sitesinden yapılan başvurulara özel, ücretsiz olarak 15 müşterinin risk analizi fırsatı da şirketleri bekliyor.

Allianz Trade ve Allianz Ekonomik Araştırmalar birimimizin ekonomistleri düzenli olarak, küresel ekonominin de nabzını tutan bazı anket ve araştırma raporları hazırlıyorlar. İş dünyasının geleceğini şekillendirecek temel ekonomik, siyasi ve sosyal eğilimleri analiz ettikleri; yaklaşık 240 ülkede 18 sektörü inceleyerek hazırladıkları raporlara Allianz Trade bültenine kayıt olarak ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Onur diyor

    Değerli bilgiler için teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.