Yüz Nakli ve Toplumdaki Yankıları!

Zor olan bizler tarafından başarıldı.Güzel sonuçlar alındı fakat yankıları sürüyor. Beyin ölümü gerçekleşen vatandaşımızdan alınan yüz,ilk olarak ihtiyaç sahibibir hastaya nakledildi.Yapılamaz,başarısız olur diyen kesim çoğunluktaydı ancakbunun altından kalkmayı başardık ülke olarak.

Türkiye’nin ilk yüz nakli Antalya’da gerçekleştirildi. Yoğun çalışıldı ve sonuç gerçektenmükemmeldi. Ameliyat toplam 11 saat 45 dakika sürmüş. Bu gerçekten inanılmaz… Bu bir ilkti ve bizler için fazlasıyla önem taşıyordu.Eğer bu aşamayı geçersekbunun devamı gelecek ve daha birçok başarılara imza atabilecektik. Aynı gün içerisinde gerçekleşen diğer ameliyatlarda kol ve bacak nakilleri deaynı başarı ile tamamlandı.

Uşak’ta intihar eden bir vatandaşımız ile iletişime geçildi ve ihtiyaç sahibiolan hastanın durumu belirtildi ailesine yüz nakli gerekiyordu ve bu kabul edildi. İzmir ve Ankara’dan gelen ekipler kadavraya ulaştı ve gerekli organları nakil içinaldılar.İntihar eden vatandaşımız operasyon sırasında iç organlarınıntamamen işlevini yitirdiği belirtildi.

Türkiye İçin Bir İlk:
Akdeniz Üniversitesinin bu büyük başarısı bizleri bir kez daha mutlu etti ve bence azımsanmayacak derecede büyük bir başarı bu.Dünya üzerindebüyük yankı uyandıran bu ameliyat az önce de belirttiğim gibisadece bir başlangıçtı. 2. si ve 3. sü gerçekleştirilen yüz nakilleri de başarıyla sonuçlandı. Yüz nakli gerçekleştirilen kişiler halinden memnun ve minnettar. Büyük yankı uyandırdığımız tartışılamaz bakın birkaç başlık sunmak istiyorum sizlere.

Dünya Yüz Naklini Konuşuluyor:
The Washington Post Gazetesi’nde yayınlanan haber, “Türk hastanesi dünyanın ilk üçlü uzuv ve yüz naklini gerçekleştirdi.”The Daily Telegraph, haberi “Cerrahlar ilk üçlü uzuv naklini gerçekleştirdi.”Arap News Gazetesi, “Cerrahlar Türkiye’nin ilk yüz naklini gerçekleştirdi.”şeklindeki manşetlerle bizleri dünya basınına taşıdı. Bu gurur verici olayınbugünlerde 3. sü gerçekleştirildi ve son haberlere göre başarıyla sonuçlandı.

Yazar: Ali ERSOY

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :