Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yüz Nakli ve Toplumdaki Yankıları!

0 139

Yüz Nakli ve Toplumdaki Yankıları!Zor olan bizler tarafından başarıldı.Güzel sonuçlar alındı fakat yankıları sürüyor. Beyin ölümü gerçekleşen vatandaşımızdan alınan yüz,ilk olarak ihtiyaç sahibi bir hastaya nakledildi.Yapılamaz,başarısız olur diyen kesim çoğunluktaydı ancak bunun altından kalkmayı başardık ülke olarak.

Türkiye’nin ilk yüz nakli Antalya’da gerçekleştirildi. Yoğun çalışıldı ve sonuç gerçekten mükemmeldi. Ameliyat toplam 11 saat 45 dakika sürmüş. Bu gerçekten inanılmaz… Bu bir ilkti ve bizler için fazlasıyla önem taşıyordu.Eğer bu aşamayı geçersek bunun devamı gelecek ve daha birçok başarılara imza atabilecektik. Aynı gün içerisinde gerçekleşen diğer ameliyatlarda kol ve bacak nakilleri de aynı başarı ile tamamlandı.

Uşak’ta intihar eden bir vatandaşımız ile iletişime geçildi ve ihtiyaç sahibi olan hastanın durumu belirtildi ailesine yüz nakli gerekiyordu ve bu kabul edildi. İzmir ve Ankara’dan gelen ekipler kadavraya ulaştı ve gerekli organları nakil için aldılar.İntihar eden vatandaşımız operasyon sırasında iç organlarının tamamen işlevini yitirdiği belirtildi.

Yüz Nakli ve Toplumdaki Yankıları!Türkiye İçin Bir İlk:
Akdeniz Üniversitesinin bu büyük başarısı bizleri bir kez daha mutlu etti ve bence azımsanmayacak derecede büyük bir başarı bu. Dünya üzerinde büyük yankı uyandıran bu ameliyat az önce de belirttiğim gibi sadece bir başlangıçtı. 2. si ve 3. sü gerçekleştirilen yüz nakilleri de başarıyla sonuçlandı. Yüz nakli gerçekleştirilen kişiler halinden memnun ve minnettar. Büyük yankı uyandırdığımız tartışılamaz bakın birkaç başlık sunmak istiyorum sizlere.

Dünya Yüz Naklini Konuşuluyor:
The Washington Post Gazetesi’nde yayınlanan haber, “Türk hastanesi dünyanın ilk üçlü uzuv ve yüz naklini gerçekleştirdi.”The Daily Telegraph, haberi “Cerrahlar ilk üçlü uzuv naklini gerçekleştirdi.”Arap News Gazetesi, “Cerrahlar Türkiye’nin ilk yüz naklini gerçekleştirdi.”şeklindeki manşetlerle bizleri dünya basınına taşıdı. Bu gurur verici olayın bugünlerde 3. sü gerçekleştirildi ve son haberlere göre başarıyla sonuçlandı.

Yazar: Ali ERSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku