Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tüm Dünyadan Babalar Günü Gelenekleri

0 223

5297_fathers-day-01-pg-fullBazıları tek bir günün yeterli olmadığını düşünür, bazılarıysa onları onurlandırmak için harika bir gün olduğunu düşünür. Bazıları sevgisini göstermek için elinden geleni yapar, bazıları ise içten bir kucaklaşmayı tercih eder. Ne yaparsanız yapın ya da ne söylerseniz söyleyin hiç bir şey babanızın sizin için yaptıklarını ödemeye yetmeyecektir. Ona Hawaii’de bir özel ada almadığınız sürece! Şaka bir yana, tüm dünyada o özel günün nasıl kutlandığını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Japonya:

Japonya’da “Chichi No Hi” olarak bilinen, babalar günü her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanır. Çiçekler Japon kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Japonya’da çocuklar babalar günü kutlamalarına geleneksel bir dokunuş eklemek için güne babalarına çiçekler sunarak başlarlar. Daha sonra, gün boyunca çocuklar bira bardakları, Japon tatlıları ve origami zanaat ögeleri gibi özel el yapımı hediyelerini sunarlar. Genellikle baba figürünü kutlamak için tüm aile bir araya gelerek bir öğle veya akşam yemeği organize eder. İlginç bir bilgi ise Japonya’da hiç babalar günü kartları üretiminin olmamasıdır.

Nepal:

5297_father

Hindular babalarını öğretmen, koruyucu ve kurtarıcı olarak görmektedirler. Nepalliler babalar gününü (Kushe Aausi, Pitritarpani Aausi veya Gokarna Aausi) en az yılbaşını kutladıkları kadar coşku ve heyecan ile kutlarlar. Babalar günü için Nepal’de kutlanan sabit bir tarih yoktur. Tarih her yıl değişir ve genellikle yıl ve ay takvimine bağlı olarak, ağustos sonu veya eylül başına denk gelmektedir. Bu gün Nepal’de Babu ko Mukh herne din olarak anılmaktadır ve tercüme edilirse “Babanın yüzüne bakma günü” anlamına gelmektedir. Nepalli çocuklar saygılarını, babalarına karşı şükran duygularını ve sevgilerini onun en sevdiği yiyecek ve giyecekleri ona hediye ederek ifade ederler. Çocuklar “Shraddha” adı verilen bir ritüel yaparak ölen babalarına saygılarını gösterirler. Bu ritüelde tapınağa parasal veya herhangi diğer bağışlar yapılır.

Almanya:

5297_img_3601 (1)

“Vatertag”, Alman babalar günü, tam Paskalya’dan kırk gün sonraki perşembe gününde her yıl kutlanmaktadır. Ayrıca “Männertag” (erkeklerin gün) ve “Herrentag” (centilmenlerin günü) olarak da bilinen, Almanya’da babalar günü kutlamaları dünyanın geri kalanından farklıdır. Geleneksel olarak, Almanya’nın kuzey bölgelerinden bir grup erkek “Bollerwagens” denilen içi şarap veya bira ile doldurulmuş küçük vagonları çekerek, yürüyüşe gitmektedirler. Geleneksel bir yiyecek olan “Hausmannskost” yanlarında atıştırmalık olarak taşınır. Bir çok okul ve ofis ertesi gün yani cuma günü kapalıdır bu da hem babalar hem de aileleri tarafından zevkle geçirilecek dört günlük hafta sonu tatili yapar.

Tayland:

5297_337342_1_vatertag1

Babalar günü, aynı zamanda “Milletin Babası” olarak da bilinen kralın doğum günü ile aynı gün olduğu için bu gün Tayland halkı için bir tür çifte kutlamadır. Taylandlılar, Tayland Kralı “Bhumibol Adulyadej”nın doğduğu günün rengi olan sarı giyme geleneğini sürdürdü. Bugünlerde eskisi gibi popüler olmayan ama yine de bazı aileler tarafından izlenen eski bir gelenek ise çocukların babalarına Canna çiçeği( tespih çiçeği) sunmalarıdır. Bu çiçek erkeksi bir çiçek olarak kabul edilir ve gücü, kuvveti ve canlılığı temsil eden babalar verilir.

Güney Afrika:

Güney Afrika’da babalar günü kutlamaları, ABD’ne çok benzer. Güney Afrikalı çocuklar sevgi ve ilgilerini göstermek için tebrik kartları, çiçek, elbise parçaları, kolye gibi hediyeler ile babalarını mutlu eder. Güney Afrika’da orjinal bir babalar günü geleneği ise babalar ve çocukların ailelerinin geri kalanı ile birlikte piknik yapıp balık tutmalarıdır. Tüm gün balıkçılık ile harcanır ve yakalanan balıklar tüm aile ile birlikte pişirilip yenir.

Meksika:

5297_baba

Meksika’da babalar günü ya da “Dia del Padre”, çocuklar ve aileler tarafından abartılı bir şekilde kutlanan bir gündür. Mexico City’deki 21 km’lik yarış günün önemini vurgulamaktadır. Yarışa katılmak isteyen Meksikalılar, yarış gününden en az bir hafta önce bunun için eğitime başlarlar. Günün diğer yarısında çocuklar hediyeler, aile yemekleri ve çikolatalar ile babalarına olan sevgi ve saygılarını göstermektedirler.

Hollanda:

Hollanda’da babalar günü yani “Vaderdag” günün başından itibaren sürprizlerle başlar. Hollanda’da çocuklar babalarına yatakta kahvaltı getirme geleneğini sürdürürler. Günün devamında çocuklar, babalar ve ailenin geri kalanı günü birlikte geçirir. Ayrıca çocuklar çiçekler, tebrik kartları, çikolatalar, elektronik hediyeler ve parfüm gibi diğer hediyeler ile babalarına olan sevgilerini ifade ederler.

Brezilya:

Brezilya babalar gününü (Dia dos Pais) bir farklılıkla kutlayan başka bir ülkedir. Ağustos ayının ikinci pazar günü yani anneler gününden tam üç ay sonra kutlanır. Diğer ülkelerde babaları için özel bir şeyler yapan çocuklardır. Fakat Brezilyalı babalar, onlar için özel bir şeyler düzenleyerek çocuklarına sürpriz yaparlar. Resmi tatil olmamasına rağmen, babalar çocukları ile kaliteli zaman geçirmek için oldukça çaba harcarlar. Çocuklar da özel hediyeler ve ekstra sevgi ile babalarını onurlandırır.

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.