Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Zeytinyağının Beklenmeyen Yan Etkileri

0 1.770

Her şeyin, iki yönü vardır; faydası ve zararı. Zeytinyağı bir istisna değildir. Gıda ve cilt bakım dünyasının en iyilerinden biri olarak nitelendirilen bu yağın birçok sağlık ve güzellik avantajı vardır. Zeytinyağının da, dikkat edilmediği takdirde sağlığa önemli zarar verebilecek bazı dezavantajları olabilir. Bu yazıda zeytinyağının yan etkileri hakkında bilgiler bulunaktadır.

Sivilce Neden Olabilir

Yağlı aşırı kullanımı cilde zarar verebilir ve akne olasılığını artırabilir. Zeytinyağı ağır bir yağdır ve cilt tarafından hızla emilmez, dolayısıyla cilt üzerinde kalın bir tabaka oluşturur ve gözenekleri tıkar. Dolayısıyla cilde sık sık uygulanırsa, tüm kir, toz ve sebumu sıkıştırarak yapışkan bir yüzeye dönüşür. Bu süreç, istenmeyen sivilce ve sivilcelerin ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu nedenle, cilde zeytinyağı uygulaması çok sıklıkla önerilmez. Pürüzsüz ve nemlendirilmiş bir cilt elde etmek için haftada iki kez yeterlidir. Ayrıca yağlı cildi olanlar için, doğal olarak yapışkan ve yağlı yapısı nedeniyle tamamen kaçınmak daha iyidir.

Zeytinyağının Beklenmeyen Yan EtkileriAlerjiye Neden Olabilir

Birkaç kişi zeytinyağına akut alerjik reaksiyonlar olduğunu bildirmiştir. BU yüzden alerjik bir cilde ahip olan kişiler için uzak durulması önerilir. Çünkü bu yağı uygulamak mevcut durumu ağırlaştırabilir ve zeytinyağı, kontakt dermatit, egzama, solunum alerjileri vb. Gibi ciddi alerjilere neden olabilir. Esas olarak yağın topikal uygulaması sırasında veya sonrasında görülür. Alerjiye yatkın olanlar, yiyeceklerindeki bileşenlerden biri olarak zeytinyağı olan bir şey tükettikten sonra da bu sorunla karşılaşabilirler. Düzenli olarak tüketmeden önce zeytinyağının faydalarını ve yan etkilerini bilmek her zaman daha iyidir. Burada belirtilen belirtileri fark ederse, derhal doktora danışılmalıdır.

Tahrişe Neden Olabilir

Daha önce açıklandığı gibi, yağlı cilde sahip insanlar zeytinyağından tamamen kaçınmalıdır. Yağlı cilt, kontrolsüz bir sebum salgısının sonucudur. Zeytinyağı doğal olarak yağlı ciltle birleştiğinde, ciltte ciddi tahrişe, kızarıklıklara ve şişliğe neden olabilir.

Bebeklerin Cildine Zararlı Olabilir

Bebekler çok hassas bir cilde sahiptir ve zeytinyağı kullanmak biraz riskli olabilir. Deride kızarıklık, kızarıklık ve tahriş gibi belirtilere neden olabilir. Bunun nedeni, özellikle yeni doğanlarda, bebeğin bu yağa alerjisi olup olmadığını henüz bilinmemesidir. Bu yüzden eğer masaj yapmak için bir yağ kullanımı isteniyorsa hindistancevizi yağı gibi farklı ve daha hafif yağlar seçilmelidir. Fakat illa zeytinyağı kullanmak isteniyorsa daima kaliteli sızma zeytinyağı kullanılmalıdır.

Kuru Ciltler İçin Uygun Değildir

Zeytinyağı çok kuru cilde sahip olanlar için iyi bir seçenek değildir. Yapılan birçok çalışmada, zeytinyağında bulunan oleik asidin, kuru cilde sahip olan kişilerde cildin doğal nemlendirme yeteneğini kırdığı sonucuna varılmıştır.

Siyah Noktalara Neden Olabilir

Zeytinyağının Beklenmeyen Yan EtkileriSon derece yapışkan ve yağlı doğası ile zeytinyağı, yüzde bölgesinde siyah noktaların büyümesine yol açabilir. Daha önce açıklandığı gibi, yağlı zeytinyağı kir ve ölü cilde sıkışan bir tabaka oluşturur. Bu da siyah noktaların oluşumuna yol açabilir.

Doymuş Yağla İlişkili Hastalıklar

Zeytinyağı zengin tekli doymamış yağ kaynağıdır. Bu yağın her yemek kaşığı yaklaşık % 14 doymuş yağ ve 120 kalori içerir. Bu çok büyük bir miktardır ve 4 oz tavukgöğsünden doymuş yağdan neredeyse üç kat daha fazladır. İşlenmemiş zeytinyağının düzenli tüketimi ateroskleroz, obezite, kalp krizi, inme, meme kanseri ve kolon kanseri gibi ölümcül hastalıkların riskini artırabilir.

Trans-Yağla İlişkili Hastalıklar

Zeytinyağı genellikle yüksek basınç ve ısıda rafine edilmektedir veya kısmen hidrojene edilmektedir. Bu işlem moleküler yapısını değiştirir ve zeytinlerde bulunan sağlıklı omega-3 yağ asidini yakmaktadır. Ayrıca ‘iyi kolesterolü’ azaltarak ve kötü olan kolastrolü artırarak kan dolaşımındaki kolesterol düzeylerini de etkiler. Bu, uzun vadede kardiyovasküler hastalık riskini artırmaktadır.

Kan Şekerini Düşürür

Bu yağ kan şekerini normal seviyenin altına düşürebilir. Zeytinyağı, insülin direncinin artmasına yol açar; kan şekeri seviyelerine karşı aktivitesinin ana nedeni budur. Aşırı tüketim sizi hipoglisemi, terleme, titreme, halsizlik gibi çeşitli sağlık komplikasyonlarına eğilimli hale getirebilir.

Kan Basıncını Düşürür

Zeytinyağının kalbi sağlıklı tuttuğu bilinmektedir. Ancak, çalışmalar zeytinyağının aşırı tüketiminin kan basıncında büyük bir düşüşe neden olabileceğini bulmuştur. Baş dönmesi, sersemlik, inme ve böbrek yetmezliği gibi birçok soruna karşı savunmasız olunduğu için genel sağlık için zararlıdır.

İltihaplanmaya Neden Olabilir

Yağ yüklü zeytinyağı vücutta iltihaplanma olasılığını artırır. Bağırsaktan kan dolaşımına şilomikron adı verilen büyük yağ açısından zengin lipoprotein parçacıklarına eklenen lipopolisakkaritlerin (LPS) salınmasında hayati bir rol oynayan yüksek miktarda oleik asit (yaklaşık % 78) içerir. Kanda LPS arttıkça, bağışıklık hücrelerinin neden olduğu iltihaplanma derecesi de artmaktadır. Ek olarak, zeytinyağı, enflamatuar sitokinler gibi kronik inflamasyonla bağlantılı daha yüksek seviyelerde belirteçleri de teşvik etmektedir.

Safra Kesesi Taşları ve Tıkanıklığına Neden Olabilir

Zeytinyağının Beklenmeyen Yan EtkileriZeytinyağının ciddi yan etkilerinden biri, safra kesesini tıkayabileceği veya ağrılı safra kesesi taşlarına neden olabileceği için çok fazla zeytinyağı tüketmekten uzak durulmalıdır. Karaciğerler safra kesesi içinde biriken safra üretir. Ancak, vücut aşırı yağ tuttuğunda ve günlük diyete zeytinyağı eklendiğinde, bu depolanan safra yağları salgılamaya ve emülsifiye etmeye başlar. Sonuçta taş veya tıkanma ile sonuçlanır.

İshale Neden Olabilir

Zeytinyağının yüksek yağ içeriği sindirim bozukluklarına neden olabilir ve ishal gibi gastrointestinal problemleri tetikleyebilir. Herkes tarafından zeytinyağının güçlü müshil özellikleri bilinmektedir, yani bu demek oluyor ki yüksek miktarlarda tükettiğinde, sindirim sistemi tarafından tamamen sindiremez hale gelir. Sonuç olarak küçük ila orta şiddette diyare gelişebilir.

Yüksek Kalorileri Değerleri Zararlı Olabilir

Gereksiz kilo alımı, çok fazla zeytinyağı tüketiminin en önemli yan etkilerinden biridir. Zeytinyağı, diğer tüm sıvı ve katı yağlar gibi, ana kalori kaynağıdır. Her 16 ons zeytinyağının, iki günlük kalori gereksinimine eşit olan kaloriler içerdiğini bilmek gerekir, Bu pound başına 4.000 kalori ile ile rafine şekerden çok daha fazladır (şekerin pound başına 1.725 kalori). Bu yüzden tüm yemeklerin asla zeytinyağında pişirilmemesi ve sadece salatalarda kullanılması daha güvenli bir seçenektir.
Zeytinyağı sadece önerilen seviyelere göre tüketildiğinde mükemmel ve sağlıklı bir seçenektir. Her şeyde olduğu kararında uygulamak gerekir çünkü fazlası zarar verebilir.

Kaynakça:
https://www.lybrate.com/topic/benefits-of-olive-oil-and-its-side-effects
https://www.stylecraze.com/articles/unexpected-side-effects-of-olive-oil/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.