Benlik ve Benliğin İşlevleri Nelerdir?

Okuma Süresi: 1  | Yazdır

5730_13Ben kimim? Sorusuna verdiğimiz her türlü cevap, bizim benlik kavramımızı oluşturur. Fiziksel, ruhsal, kendi duygu düşünce ve davranışlarımızın farkında olmaktır. Neleri yapıp neleri yapamadığımız, nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığımızı bilmemiz, bunların farkında olmamızdır.

Benlik kavramı, 18 aylıkken oluşur. Küçük yaşlarda fiziksel özelliklerimiz ön plandadır fakat, yaşımız arttıkça ruhsal özellikler ön plandadır.

Benliğin İşlevleri; benlik bilgisi, benlik denetimi, kendini sunma ve kendini mazur görme olarak dört kısımdan oluşur. Benlik bilgisi; farkındalığın biraz ötesindedir. Sahip olduğumuz özellikleri sıfatlarla ifade edilen şeklidir. Örneğin; sabırsız bir insanım, duygusalım, yardımseverim… Özelliklerimizin sistemleştirilmiş halidir.

5730_29-benlik-algisiBenlik Denetimi; kontrol etme, denetleme, yargıya varya, plan yapabilme mekanizmamızdır.

Kendini sunma; başkalarına kendimizi nasıl sunduğumuzdur. Onların yanında nasıl davrandığımızdır.

Kendini mazur gösterme; kendimize karşı kendimizi savunmamızdır. Kendimizi kandırmamızdır.

Hatalı olduğumuzu bildiğimiz zaman, kendi standartlarımıza, kurallarımıza uymadığımız zaman utanma ortaya çıkar. Bunu azaltmak içinse bahane üretiriz. Kendimize karşı kendimizi ikna etmek için, kendimizi mazur göstermek için bahane buluruz. Kendimizi bu şekilde rahatlatırız.

Yazar: Nur Altn