Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kediler Neden Kendini Yalar?

0 99

Kediler yaşamları boyunca uyanık oldukları zamanın neredeyse yarısını kendilerini temizleyerek harcarlar. Kedilerim dillerinin yüzeyine dikkatle bakılınca tırtıklı bir yapı gözlenir. Dillerinin yüzeyinde bulunan ve papilla adı verilen sert çıkıntılar sayesinde kıllarının arasında bulunan kirleri de rahatlıkla temizleyebilirler.

Kediler sadece kendilerini değil yakınındaki kedileri de temizleyebilir. Bu hareketle aslında kediler birbirlerine güvendiklerini gösterirler ve böylece aralarındaki bağ daha da güçlenir.

Kedilerinin sürekli kendini yalaması genellikle temizlik amaçlıdır. Dillerindeki çıkıntılı düzey sayesinde zararlı parazitleri ve onların bıraktığı yumurtaları tüylerinden uzaklaştırır. Cats Protection’a göre kedilerin kendini yalama sebeplerinin bir nedeni de genellikle yalamanın vücudun hormonlarından biri olan endorfin salgılamasıdır.
Kedilerin kendilerini sık sık temizlemelerinin bir diğer sebebi de psikolojiktir. Onların yaşamlarındaki ufak değişiklikler bile stres altında kalmalarına sebep olurken bu süreçte yine kendilerini yalama eğilimine girerler. Yaşadıkları ortamın değişmesi, tanıdığı insanlardan uzun zaman ayrı kalmaları, eve başka bir hayvanın gelip onunla yaşaması gibi durumlarda stres durumlarında kendilerini yalarlar. Böyle durumlarda kendilerini temizlemek onları sakinleştirir ve rahatlatır.

Kaynakça

hillspet.com.tr

Yazar: Özge T.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku