David Beckham Kimdir?

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

David-Beckham1David Robert Joseph Beckham ya da bilinen adıyla David Beckham, 2 Mayıs 1975 tarihinde Birleşik Krallıka bağlı olan İngilterenin başkenti Londrada dünyaya gelmiştir. Eski bir profesyonel futbolcu olan David Beckham Manchester United, Real Madrid, Paris Saint Germain ve Milan gibi Avrupanın güzide ekiplerinde forma şansı bulmuştur. Döneminde dünyanın en tanınan futbolcusu olarak kabul edilen Beckham futbolculuk kariyerinden çok özel hayatı ile de gündemi sıkça meşgul eden bir yıldız olarak kabul edilmiştir. 22 yıl süren profesyonel futbolculuk kariyerinde Premier Lig, La Liga, Serie A gibi Avrupanın en önemli 4 liginden 3ünde forma şansı bulmuş olan Beckham, futbolculuk kariyeri ve onun sağladığı diğer fırsatlarla beraber toplam 350 milyon $lık bir servete sahip olmuştur. Bu servetin büyük bir kısmını ise 2007da transfer olduğu Los Angeles Galaxyde elde etmiştir. Futbolculuk kariyerine 1992 yılında Manchester United ile başlayan David Beckham burada 11 yıl forma giymiştir. Bu 11 yılda Eric Cantonadan boşan 7 numaralı formayı da ilerleyen sezonlarda giymeye başlayan Beckham, Sır Alex Fergusonun vazgeçilmezlerinden biri haline gelmeyi başarmıştır.

David-Beckham-H-and-M-hair-432003 yılına kadar sadece 1994/95 sezonunda Manchester Uniteddan kiralık olarak başka bir kulüpte forma giymiş olan Beckham, 11 yılda toplam 265 Premier Lig maçında Manchester United forması giymiş ve 62 gol atmıştır. Tipik bir ortasaha kanadı olarak görev yapmış olan Beckham, Manchester United ile defalarca Premier Lig, Federasyon Kupası, Lig Kupası ve İngiltere Süper Kupası şampiyonlukları yaşamıştır. Bunun haricinde, 1998/99 sezounda da UEFA Şampiyonlar Ligini kazanan kadronun önemli bir ismi olan Beckham sadece milli takım bazında kupalara hasret kalmıştır. 2003 yılında 35 milyon avro karşılığında Manchester Uniteddan Real Madride transfer olan Beckham, burada Manchester Uniteddaki performansına hiçbir zaman erişme imkanına sahip olmamıştır. Real Madrid ile UEFA Şampiyonlar Liginde yer alan Beckham takımının sürekli olarak son 16 turunda elenmesine engel olamayan isimler arasında yer almıştır. 2007de kulüpten ayrılacağını açıklayan Beckham MLS ekiplerinden Los Angeles Galaxy ile 5 yıllık mukavele yapmış ve karşılığında da 250 milyon $ kazanacağını açıklamıştır.

Real Madrid kariyerini 116 La Liga maçı ve 13 golle tamamlayan İngiliz yıldız, 2007de resmi olarak Los Angeles Galaxy forması giymiştir. Los Angeles Galaxy ile futbol oynadığı 5 yıllık dönemde devre aralarında da Avrupanın en önde gelen kulüplerinden birine iki yıl üst üste 3 aylığına kiralanan Beckham bu dönemde toplam 98 kez Los Angeles Galaxy, 29 kez de Milan forması giymiştir. 2012de Los Angeles Galaxyden Aralık ayında ayrılan Beckham Ocakta Fransa Ligue 1 ekiplerinden Paris Saint Germain ile sözleşme imzalamış ve bu 5 aylık sözleşmenin sona ermesiyle de futbola nokta koyduğunu açıklamıştır. Bu dönemde Paris ile Ligue 1i kazanma başarısı gösteren Beckham, 1 kez de Serie Ada mutlu sona ulaşmıştır. Kariyerini sonlandıran Beckham toplam 523 lig maçında görev yapmış ve 97 kez de gol sevinci yaşamıştır. İngiltere milli takımın da formasını 115 kez giymiş olan Beckham 17 gol atmış ancak İngiltere herhangi bir kupa zaferi yaşayamamıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir