Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hurma Diyeti Zayıflamaya Etkili Bir Yöntem mi?

0 281

Hurma Diyeti Zayıflamaya Etkili Bir Yöntem mi?Kilo birçok insan için problemdir. Kilo bir süre sonra vücutta farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Mümkün olduğu kadar ideal kiloyu yakalamakta fayda vardır. Kilo vermek için en doğru yöntem bir diyetisyene gitmektir. Çünkü herkesin kilo verme şekli farklıdır. Ve metabolizması farklı çalışır. En uygun yöntem doktor kontrolü altında yapılan diyetlerdir. Ama kilo verdirmek sihirli değnekle yapılan bir iş değildir. İyi bir diyet, hareket ve istikrar gereklidir.
Kilo problemi olanlar bazı zayıflama yöntemleri uygularlar. Bu yöntemlerden biri de hurma diyetidir. Hurma diyeti son yıllarda çok yaygınlaşmaya başlamıştır. Hurma sağlıklı bir besindir. İçeriğinde A, B, C vitaminleri vardır. Demir ve potasyum deposu olduğu gibi çok çeşitli mineralleri de barındırır.
Hurma tok tutar. İçindeki demir ve potasyum metabolizmayı hızlandırır, kan şekeri dengelenir, kansızlığa, kabızlığa iyi gelir.
Hurma diyeti 1 hafta yapıldıktan sonra ara verilmelidir. Düzenli uygulandığında 5 kiloya yakın kilo verilebilir.
En yaygın hurma diyeti yoğurtla yapılan hurma diyetidir. Yoğurt ile vücudun alması gereken kalsiyum ve mineraller de alınmış olur. Yoğurt soğuk olursa daha yararlı olur. Vücut yoğurdu ısıtırken yağ yakar.

Hurma Diyeti Zayıflamaya Etkili Bir Yöntem mi?Hurma diyeti yaparken hurma yemenin de bir sınırı vardır. Sınırsız hurma yenerek diyet olmaz. Günde 21 hurma sınırı vardır. Bunu 3 öğüne bölmek gerekir. Aynı zamanda her öğünde yanında 1 kase kadar da yağsız yoğurt yenmelidir. Arada farklı şeyler yenirse diyet bozulur. Yalnız bu diyeti yaparken kişi vücudunu tanımalı ona göre diyet yapmalıdır. Hurma diyeti yapılmasının bir sebebi de diğer diyetler gibi bu diyetin halsizlik yaratmamasıdır. Hurma diyeti ile sağlıklı bir şekilde zayıflanabilir.
Hurmanın içindeki şeker ile kan şekeri dengelenmiş olur. İçindeki liflerle de bağırsakları çalıştırır. Diğer şok diyetlere oranla çok daha rahat yapılabilecek sağlıklı bir diyettir.
Yalnız unutulmaması gereken bir hususta diyetlerin dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğidir. Çünkü zayıflamak için çıkılan bu yolda sağlığı kaybetmek de söz konusu olabilir. Farklı rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmamak için uygun diyetler yapılmalıdır. Bir de kilo konusu abartılmamalı her insanın boyuna göre kilo ortalaması vardır. Bu ortalama bilinmeli ona göre kilo verilmelidir. Fazla kilosu olmayan kişiler vücutlarını zorlamamalıdır. Sağlık her şeyden önce gelir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.