Dünyanın En Barışsever 20 Ülkesi

danDünyanın En Barışsever 20 Ülkesi

Dünyadaki en barışsever ülkelerini biliyor musunuz? 2007’’den bu yana her sene, Küresel Barış Endeksi, Endüstri ve Barış Enstitüsü tarafından verilmekte ve iç ve dış ölçeklere dayalı olarak ulus ve milletlerin barışseverliğinin bir ölçeği olarak değerlendirilmektedir. Dünya’nın gitgide daha fazla acımasızlaştığı düşünülse dahi; Küresel Barış Endeksi’ne göre Dünya’da oldukça barışsever 20 ülke bulunmaktadır.

Danimarka

Yaşamak için gerçekten güvenilir bir yer olduğu için Danimarka dünyanın en barışsever ülkeler listesinin en başında yer almaktadır. Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag II. Dünya Savaşı’nda Nazilerin işgali altındayken dahi, yine de savaşmadı. Asıl nokta şudur ki; Danimarka’da yaşayan insanlar kendilerini çeşitli silahlı karmaşalarda bulundurmak yerine odaklarını ekonomik konuların üzerinde toplamayı tercih ediyorlar. Danimarkalılar oldukça arkadaş canlısı, olaylara açık ve yardımsever insanlar.. Şahsen Kopenhag’da 2 kez bulundum ve orada yaşıyor olmayı dilerdim. Şundan da oldukça eminim ki; en az bir kez Danimarka’da bulunanlar da aynısını söyleyecektir.

Norveç

Çoğu insan Norveç’in en barışsever ülkeler listesinde yer alacağını ummuyordur. Belki de bunun sebebi seri katil olan Anders Behring Breivik’in ülkenin onurunu kırmış olmasıdır. Kesinlikle oldukça sıra dışı bir olaydı ancak Küresel Barış Endeksi’ne göre; Norveç Dünya’’nın yaşanabilecek en barışsever, arkadaş canlısı ve güvenli ülkelerinden bir tanesi. Norveç Dünya’da refah seviyesinin en yüksek olduğu ülkedir; ayrıca, Oslo Hükümeti barışı her zaman ülkenin önceliklerinin ön saflarına koyar.

Singapur

singapur

Uluslarası toplumun aktif bir üyesi ve sonuçta küçük bir ulus olarak, Singapur varoluş hakkını ve güvenliği asla göz ardı edemez. Egemen bir cumhuriyet olarak 1965’’te bağımsızlığını kazandığından bu yana, Singapur tüm ülkelerle sosyal, barışçıl, ekonomik ve samimi politik ilişkiler geliştirip her zaman iyi bir komşu olmaya özen göstermiştir. Bu ülke Birleşmiş Milletlerle ve onun çeşitli çabalarla desteklediği birimlerle de birlikte çalışmaktadır. Aynı zamanda uluslar arası dayanışmayı kurmak adına Dünya Ticaret Örgütü’nü de içeren çeşitli küresel,tek taraflı ve çok taraflı organizasyonlarda yer almaktadır. Singapur dünyanın en barışçıl ülkelerinin arasında olmasının yanı sıra, dünyanın en zengin ülkelerinden de birisi.. Cinayet ve şiddet suç oranları suçlu oranının suçlu oranından daha düşük olduğu bir ülke.

Slovenya

Güzel bir Avrupa ülkesi olan Slovenya da dünyanın en barışçıl ülkelerin arasında. Ülke en yüksek notunu Birleşmiş Milletleri’n barışı koruyan misyonlarına finansman sağlamada, polis ve güvenlik görevlilerinin sayısında, toplumda fark edilen suç oranının seviyesinde, organize iç karışıklılarının sayısında, şiddet protestolarında ve geçirilmiş iç ve dış savaş sayısında almıştır. Ben de Küresel Barış Endeksiyle aynı fikirdeyim ve Slovenya’’nın Dünya’daki en barışçıl ülkeleri listesindeki yerini hak ettiğine inanıyorum. Üstelik, Maribor ve eşsiz bir kültürle dolu Ljubjana gibi mükemmel şehirleriyle, Slovenya harika bir turistik yer.

İsveç

isve

İskandinav ülkelerinin en güzellerinden biri olan İsveç Avrupa’nın uzak kuzeyinde yer alır. Avrupa’nın en büyük silah imalatçılarından biri olmasına rağmen, İsveç Birleşmiş Milletler’in oranıyla karşılaştırıldığında (neredeyse yılda 350.000) düşük bir soygun oranına (yılda 9.000) sahiptir. Küresel Barış Endeksi’ne Göre, Dünya’’nın silah imalatçılarının arasında olmasına karşın, İsveç de Dünya’’nın en barışçıl ülkelerinden birisi. Bunun yanı sıra, İsveç son iki yüzyıl içerisinde savaşa gitmemiş ve hiçbir mücadeleye katılmamıştır.

İzlanda

İzlanda da Dünya’daki ana karmaşaların dışında kalarak, dünyanın en barışçıl ülkelerinin arasına adını yazdırmıştır. İzlanda hemen hemen hiç manşetlerde yer almamış ve İzlanda setlerinin yıllar önce yıkılmış olmasına rağmen görmeye değer mükemmel bir doğal güzellik olarak kalmıştır. Dünya’nın her bir yanından Turistler, İzlanda’ya başkent Reykjavi’teki sayısız eşsiz doğal ve kültürel değerlerin yanında iri buzulları ve patlayan volkanları da görmeye geliyorlar.

Belçika

Küresel Barış Endeksi’ne göre, Belçika yeryüzünde yaşamak için Dünya’nın en iyi ve en barışçıl yerlerinden biri. Avrupa’nın kalbinde yer alarak, bu küçük ülke özel bir yer tutar. Belçika’nın başkenti Olan Brüksel Avrupa Birliği’ne NATO’ya ev sahipliği yapmaktadır. Belçika ortaçağa özgü şehirlere, güzel şehir salonlarına, görkemli kalelere ve büyüleyici bir doğal güzelliğe sahip. 2008-2011 döneminde yönetimiyle bir kriz yaşayan Belçika, düşük cinayet ve tutukluluk oranlarına sahiptir.

Çek Cumhuriyeti

Nispeten yeni bir ülke olan Çek Cumhuriyeti bağımsızlığını 1989’’da Sovyetler Birliği’nden ‘Kadife Devrimi’ ve bunun sonrasındaki Slovakya’yla ayrılması sayesinde kazanmıştır. Çekoslovakya’nın dağılmasından sonra, Çek Cumhuriyeti güçlü bir kapitalist ekonomi oluşturmaya ve yatırım için stabile bir ortam hazırlamak üzerine yoğunlaşmıştır.2009’’da, İnsani Gelişme İndeksi Çek Cumhuriyeti’ni ‘Yüksek Refah Seviyesi Gelişimi’’nin ülkesi olarak değerlendirmiştir. Çoğunlukla büyük başkenti Prag ve nefes çekici doğal güzelliğiyle özdeşleştirilen Çek Cumhuriyeti, Dünya’nın her bir yanından turistleri kendine çekmektedir.

İsviçre

IEP’ye göre, İsviçre güzel kurgulanmış bir hükümete sahiptir ve açık bir politik kültür sürdürmektedir.. Hükümetinin kalitesinin bir göstergesi de şudur ki;İsviçre politik istikrarsızlıktaki en düşük skoru elde etmiştir. Ayrıca düşük suç oranlarına sahip olarak, dünyanın en barışçıl ülkeleri arasında yer almaktadır. Bölgesel, uluslar arası ve küresel politik konularda tarafsızlığıyla bilinen İsviçre, Dünya üzerindeki çeşitli bir çok ülkeyle güçlü diplomatik ilişkiler sürdürmektedir.

Japonya

Kültürel olarak en büyüleyici ülkelerden biri olan Japonya Dünya’daki en büyük üçüncü ekonomiye sahiptir. İkinci Dünya Savaşı’ndan bugüne, Japonya küçük iç karışıklıklar ve düşük suç oranıyla oldukça barışçıl bir tutum sergilemiştir. Japonya barışı koruyabilmek için içsel bir güvenlik gücü üzerinde karar kılmıştır. Barışçıl olmasının yanında Japonya görmeye değer nefes kesici güzellikteki bir ülke.

İrlanda

Zengin tarihi yerleri, mükemmel yeşil çayırları ve arkadaş canlısı insanlarıyla, İrlanda’nın yeryüzündeki en barışçıl ülkelerden biri olması pek de şaşırtıcı olmasa gerek! İrlanda sonuç olarak turizm için gereğinden fazla nedenleriyle, müthiş bir ülkedir! Geniş edebi tarihi, kale kaplı tepeleri, muhteşem kıyısı ve inanılmaz misafirperverliği İrlanda’yı yılın istediğiniz herhangi bir zamanında ziyaret edebileceğiniz inanılmaz bir yer yapmakta.

Finlandiya

Finlandiya en barışçıl ve yaşanabilir ülkelerden biri olarak düşünülür, ki bu ülkenin hırçın doğasıyla hiç de özdeşleştirilmez. Finlandiye hala genç insanlar için zorunlu sivil ve askeri servisi benimseyen bir ülke, ve ülkenin mücadele için tek katılımı Birleşmiş Milletler’in barışı koruma kuvvetlerinin bir parçası olmasıdır. Eğitiminden de biraz bahsetmek istiyorum. Finlandiya eğitimi abartısız her şeyin kalbine yerleştirir. Finlandiya’nın eğitim sistemi dünyadaki en iyi beşinci sistem olarak da değerlendirilmektedir.

Yeni Zelandayenize

2007’den bu yana her sene, Ekonomi ve Barış Enstitüsü (IEB) Yeni Zelanda’yı dünya’nın en barışçıl ülkelerinden biri olarak sıralamaya koymaktadır. Hapiste bulunan düşük nüfus yüzdesi, sınırlı askeri kapasitesi, Avustralya sıkı ilişkileri ve gerçekçi misafirperverliğiyle, Yeni Zelanda yaşamak için mükemmel bir ülke! Burası doğal güzelliğin, çeşitli manzaraların ve çeşitli yerlilerin ülkesi. Dünyanın dört bir yanından insanlar Yeni Zelanda’ya engebeli arazileri,nefes kesen Alp dağ buzullarını, muhteşem sahilleri ve jeotermal ve volkanik aktiviteleri deneyimlemek için geliyorlar.Bu ülke ayrıca iyi şaraplarıyla özdeşleştirilmiştir ve Yeni Zelanda üzerinde ekilen oldukça fazla üzüm çeşidi de bulunmaktadır. Yani; Eğer şarapsever biriyseniz, kesinlikle hayatınızda en az bir kez Yeni Zelanda’yı ziyaret etmelisiniz.

Kanada

kanada

Dünyanın en iyi yaşam standartlarından birine sahip olan Kanada aynı zamanda yeryüzündeki en barışçıl ülkelerden de birisi. Yaklaşık 33 milyona yakın bir nüfusu var, ancak Dünya’nın alan olarak en geniş ikinci ülkesidir. Temiz ve güvenli şehirleriyle, muhteşem manzarası ve oldukça arkadaş canlısı insanlarıyla, Kanada yaşamak için mükemmel ve barışçıl bir yer. Kanada’nın barış skoruna karşı olan en büyük darbe son zamanlarda hiçbir karmaşada bulunmamış olmamasına rağmen oldukça yüksek bir askeri kapasiteye sahip olması..

Avusturya

Avusturya, Dünya’nın en barışçıl ülkeleri listesinde uluslar arası politikadaki tutumuyla yer kazanan, karalarla çevrili bir Güney Orta Avrupa ülkesidir. Avusturya I. Dünya Savaşı’ndan ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun II. Dünya Savaşı’nda ayrılmasından bu yana barış ve huzur içeren bir yaşamı benimsemekten oldukça memnun.. Birçok İnsan Avusturya’’nın yaşamak için güzel bir ülke olduğunu iddia ediyor, ve şahsen ben de onlara katılıyorum. Son olarak, Alpler’deki dünyaca ünlü tatil yerleri ve Viyana gibi muhteşem kültür merkezleriyle, Avusturya’yı bu listede görmeyi çok da şaşırtıcı bulmuyorum.

Bhutan

2013 Küresel Barış Endeksi’ne göre, Bhutan da yeryüzündeki en barışçıl 20 ülke arasında. Buradaki nokta şu ki; Bhutan son 6 yılda KBE’nin oldukça düşük 5.1 üzerinden 1.6 skoru ile uluslar arası ve yerli karmaşalarda değişmemiş bir şekilde kaldı. Bu rapor her 100.000 kişi başına polis sayısını, fark edilen suç seviyesini, organize suç seviyesini içeren iç barışı ölçmek için 22 gösteri ve askeri harcamayı , ki buyüzde olarak toptan yerli ürün, nükleer ve ağır silah kapasitesidir, içeren dış barış göstergelerini kullanır. Şahsen ben Butanlıların barış sever ve oldukça kültürlü insanlar olduklarını düşünüyorum. Bhutan herkes için bolca muhteşem atraksiyonlar sunmaktadır.

Avustralya

avustr

Avustralya kültürel çeşitlilik, müthiş sahiller, yığınla nefes kesen doğal güzellik, mükemmel bir fauna ve harika espri anlayışına sahip arkadaş canlısı insanlar sunan, güzel ve barışçıl bir ülke.. Büyük bir ülke olmasına karşın, neredeyse ABD ile aynı büyüklükte, 20 milyon kadar küçük bir nüfusa sahiptir. Bu yüzden görmeye değer birçok ıssız sahayı da içinde barındırmakta.. Düşük suç oranı, istikrarlı politik sistemi, yüksek standartlardaki sağlık bakımı ve iyi yapılmış yolları Avustralya’yı yaşamak ya da yalnızca keşfetmek için basit ve nispeten kolay bir ülke yapmaktadır.

Portekiz

por

Portekiz’in de bu listede bulunuyor olmasına belki şaşırabilirsiniz, ama doğru! Yaklaşık 26 yıldır AB’’nin bir üyesi ve Avrupa Parasal Sisteminin bir bölümünü oluşturmakta ve para birimi olarak Euro’yu kullanmaktadır. Dünya Bankası’na göre Dünyanın en büyük 43. Ekonomisine sahiptir ve Ekonomik İş Birliği Örgütündeki en yüksek  gayri safi yurtiçi hasılası büyüme oranlarından birine sahiptir. Ülke düşük suç oranlarına, iyi derecede yaşam standartlarına ve istikrarlı bir hükümete sahiptir. Ayrıca, büyüleyici kum plajları, çok değerli tarlaları ve etkileyici dağları, bin yıllık mirası, canlı şehirleri Portekiz’i yaşamak için en iyi yerlerden biri yapmakta!

Katar

Küresel Barış Endeksi’ne göre, Katar Orta Asya’daki en barışçıl ülke , Dünya’da ise en barışçıl ülkelerden bir tanesidir. Şiddet olayları bu ülkede çok nadirdir ve suç oranları sanayileşmiş diğer ülkelere nazaran oldukça düşüktür. Katar kadınların çalışma, araba sürme ve oy kullanma gibi bir çok haklarının bulunduğu, Orta Asya’daki en geniş ve özgürlükçü ülkelerden birisidir. Ülke Ulusal Vizyon 2030 altında çeşitli, sürdürülebilir ve ileri bir ekonomiye ulaşmak için değişim geçirmektedir.

Mauritius

Küresel Barış Enstitüsü’nün 2013 raporuna göre, Mauritius yer yüzündeki en barışçıl ülkelerden biridir ve Afrika’daki en barışçıl ülke olarak da değerlendirilmiştir. Bu ülkenin KBE’deki yüksek skoru bölgenin nispeten istikrarını vurgulamakta ve böylelikle ülkenin zengin yönetim servisleri ve emlak planlamaları için güvenilir bir yer olduğunun tanıtımını yapmaktadır.

Barışçıl bir ülkede yaşamak gerçekten güzel bir avantaj ve eğer ki siz de yukarı bahsedilen ülkelerin herhangi birinde yaşıyorsanız, bununla gurur duyuyor olmalısınız! Bu liste hakkında ne düşünüyorsunuz? Buna başka ne ekleyebilirsiniz? Lütfen düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın ve okuduğunuz için teşekkürler!

Kaynakça:
http://travel.amerikanki.com/most-peaceful-countries-in-the-world/?utm_source=taboola&utm_medium=referral&utm_campaign=taboola-travel

Yazar: Semih Arık