Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nesli Tükenmek Üzere Olan 10 Hayvan Türü

1 477

Son yıllarda dünyanın dengesi gerek küresel ısınma olsun, gerek denizlerde ve havada kirlilik olsun, gerekse insanların hayvanları vahşice kendi amaçları doğrultusunda avlaması olsun, bazı hayvanların nesli tükenmektedir.

Ne yazık ki nesli tükenen hayvanların doğaya yararları da büyük olduğundan bazısı şanslı olup koruma altına alınmıştır. Nesli tükenen hayvanlar ne yazık ki onları bekleyen bu tehlikeden habersiz doğanın kucağında türünün bekli de son örneği olarak yaşamaktadır.

Bazı koruma altına alınan nesli tehlike altında olan hayvanlar bilim adamlarının eşliğinde türünün çoğalması için savaş vermektedir. Sayıları azalan hayvanlar çoğunlukla çiftleşme sorunu yaşamakta olduğu için bilim adamları bu nesli azalan hayvanlar için bir klonlama çözümü üretmiştir ve bazı hayvanların son ırk olduğu bilindiği için genleri koruma altına alınıp dondurulma işlemiyle korunmaktadır.Dünyada çok sayıda türü azalan hayvan vardır. Dünyada koruma altına alınan nesli tükenmesin diye türlü tekniklerle çoğaltılmaya çalışılan nesli tükenmek üzere olan 10 hayvan türü araştırılmıştır.
Nesli Tükenmek Üzere olan 10 Hayvan Türü

Büyük Panda

En sevimli canlılardan olan siyah beyaz pandalar da türü tehlikede olan canlılardandır. Koruma altında olan bu canlıların üremesi gözetim altında yaşam alanlarının yok olması nedeniyle doğadan uzakta sağlanmaktadır.

Kutup Ayısı

Küresel ısınmanın kurbanları olan kutup ayılarının yaşam alanları giderek sorunlu bir hale dönüştüğünden nesli tükenmektedir. Bununla birlikte kutup ayılarını da avcılar rahat bırakmamaktadır.

Javan Gergedanı

Küçük boynuzlarıyla dikkat çeken gergedan nesli tükenen hayvanlar listesindedir. Bu hayvanların neslinin tükenmesine sebep olan boynuz avcıları ve orman katliamı yapanlardır. Bu hayvanlar hem yaşam alanlarının katli hem de karakteristik özellikleri zorla çalındığından ne yazık ki dünyada çok az sayıda kalarak nesli köreltilmektedir.

6352_dev-mekong-yayin-baligi

Meksika Yunusları

Denizlerin sevimli canlısı olan Meksika yunusu gerek denizlerin kirletilmesi gerekse balıkçıların sınırı açıp yaşam alanlarına ağ atması sonucunda Meksika yunuslarının sonu gelmek üzeredir.

Pigme Bornio Fili

Adından da anlaşıldığı gibi Bornio’da yaşayan bu sevimli filler oldukça küçüktür.Bu şirin fillerin neslini tüketen ne yazık ki arazi avcılarının yaşam alanlarını katletmesi ve bu yüzden yiyecek gereksinimini hakkıyla karşılayamaması sonucu Pigme Bornio Fillerinin ne yazık ki nesli tehlikededir.

Altın Başlı Langur

Bu sevimli hayvan nesli tükenen hayvanlardan bir tanesidir. Langurlar koruma adlına alınsa da ne yazık ki çoğalması bir türlü sağlanamamıştır.

Dev Mekong Yayın Balığı

Kilosu nedeniyle balıkçıların dikkatini çeken bu balık, ne yazık ki nesli tükenen hayvanlardandır. Bu yüzden ülkesinde koruma altına alınmıştır.

6352_siyah_ayakli_dag_gelincigi1

Sumatra Kaplanı

Koruma altına alınmış hayvan türünden biridir. Bununla birlikte halen doğal yaşamında olan Sumatra Kaplanları da bulunmaktadır.

Cross River Gorili

Ne yazık ki avlanma sonucu nesli tükenen hayvanlardan biridir. Etinin çok olması avcıların ilgisini çektiğinden hayvanların yaşama hakkı elinden alınmaktadır. Bu yüzden de koruma altındadır.

Siyah Dağ Gelinciği

Oldukça sevimli olan siyah dağ gelincikleri nesli tükenen hayvanlardandır. Neslinin tükenmesine yol açan en büyük etkense oldukça değerli olan postudur.

1 yorum
  1. nisa diyor

    hayvanlara yazık. neden anlamıyorum hayvanları öldürüyoruz. onların bize ne zararı var. 1 filin dişi için tonluk hayvanı,kaplanın derisi için kaplanları,bizim açtığımız fabrikalar ozon tabakasını delerek iklim değişikliklerine neden oluyor bundan dolayı buzullar eriyor ve kutup ayıları penguenler kutup tilkileri gibi masum hayvanlar ölüyor…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.