Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

0 570

Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarsınız?Balık çok faydalı bir besin maddesidir.7’den 70’e herkes balık tüketmelidir. Balığın içinde omega 3 yağı, A, B2, B3, B12, D ve E vitaminleri, kalsiyum, sodyum, folik asit, protein, selenyum vardır. Balık haftada en az 2 kez tüketilmelidir. Eğer düzenli olarak tüketilirse sağlık açısından vücuda bir çok yarar sağlamış olur. Balık beyin fonksiyonları, kalp sağlığı, kemiklerin güçlenmesi için oldukça yararlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirirken hastalıklara karşı korumuş olur. Alzheimer’i ve felç riskini azaltır, kan şekerini ve kolesterolü dengeler. Astım hastalarına iyi gelir. Antioksidan özelliğine sahiptir. Balığın faydalarından yararlanmak için kızartma olarak değil ızgara ya da fırında pişirme yöntemi tercih edilmelidir. Özellikle çocukların gelişimi ve büyümesi için, hamileler, yetişkinler ve yaşlılarda sağlıklı bir yaşam için mutlaka balık tüketmelidir. Küçük balıklar büyük balıklara göre daha çok tercih edilmelidir. Çünkü büyük balıklar ağır metalleri daha çok barındırırlar.

Ama balıkla ilgili olarak bilinmesi gereken en temel bilgi balığın taze olup olmadığıdır. Balık avlandıktan kısa bir süre içinde tüketilirse çok faydalı olur. Ama balığın ne zaman avlandığı şehirlerdeki balıkçı tezgahlarından anlamak mümkündür. Balığın taze tutulması için uygulanan bazı yöntemler vardır. Bunlardan biri balığın suda bekletilmesidir. Ama bu durumda uzun süreli olmamalıdır. Suyun içinde bekleyen balık 2 gün içinde yine tazeliğini kaybetmiş olur. İkinci bir yöntem de balığın buzun içinde ya da buzlukta tutulmasıdır.Balıkçılar balıkların tazeliğini korumak için kendiliğinden ölmesini beklemeden başının altını biraz kesip suyun içine koyarlar. Bu yöntemin büyük balıklarda uygulanması daha kolaydır.

Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarsınız?Taze Balık ile Bayat Balık Arasındaki Farklar:
1- Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombelidir, bayat balığın gözleri buğuludur ve içe doğru çökmüştür.
2- Taze balığın solungaçları canlı kırmızıdır, bayat balığın solungaçlarının rengi canlılığını kaybetmiştir.
3- Taze balığın kokusu itici değildir, bayat balığın kokusu ise rahatsız edicidir. Özellikle balık pişerken bu durum daha kolay ortaya çıkar.
4- Taze balığın pulları vücuda yapışıktır, bayat balığın pulları ise rahatça dökülür.
5- Taze balığın başından tutunca kuyruğu dik durur, bayat balığın başından tutunca kuyruğu dik durmaz.
6- Taze balığın derisi parlaktır. Yalnız balık tezgahlarındaki balıklar sürekli ıslatıldığı için parlak görünebilirler. Bu durum yanıltıcı olabilir.
7- Taze balığın derisi gergindir, bayat balığın ise derisi buruşuktur
8- Taze balıklara dokunulduğunda oluşan çukurluk hemen düzelir, bayat balıklara dokunulduğundan oluşan çukurluk hemen yerine gelmez.
9- Taze balığın solungaçları ıslaktır, bayat balığın solungaçları kurumaya başlamıştır.
10- Taze balığın ağzı kapalıdır, bayat balığın ağzı açıktır.
11- Taze balığın eti sıkıdır, bayat balığın eti gevşektir.
12- Taze balık suya atıldığında suyun dibinde kalır, bayat balık ise suyun yüzeyine çıkar.

Kaynakça:
https://www.balikavciligi.org/balik-avi.aspx?sa=604&k=baligin-taze…nasil-anlasilir
www.balikvadisi.com/node/39
https://www.sifalibitkitedavisi.com › Şifalı Bilgiler

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku