Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

4 Yaşam Evresindeki Hormonal Değişiklikler, Problemler ve Çözüm Önerileri

0 250

Kadınların hayatlarını 4 evrede ele alan uzmanlar yaşanan hormonal değişiklikleri ve problemler karşında çözüm önerileri sunarak yaşanan sorunların üstesinden gelinebileceğini savunurken bizler de bu sorunları yaşayan ziyaretçilerimiz için uzman görüşlerini hazırladık.

Kadınların hayatlarının evreleri ergenlik, üreme, çocuk doğurma, menopoz olarak dört evrede incelenebilirken özellikle tüm evrelerin DEHB’li kızlar ve kadınlar için çok zorlu geçtiği yaşanan örneklerle görülebiliyor.4 Yaşam Evresindeki Hormonal Değişiklikler, Problemler ve Çözüm Önerileri

Ergenlik döneminde DEHB ilaçlarının farklılık gösteren hormonal değişikliklere kifayet etmemesi özellikle hırçınlıklar, sürekli itirazlar veya farklı şekillerde kendini gösterebiliyor. Ergen kızınızda bu gibi sorunlarla karşılaştığınız doktorunuzla görüşerek kullanılan ilacın dozunda değişiklik yapılabileceği gibi bu süreçte evladınıza karşı yaklaşımlarınızda daha sabırlı yaklaşmaya dikkat etmenizde tavsiye edilmektedir.Üreme yıllarında karşılaşılan DEHB adetin başladığı ilk günden itibaren sayılarak ilk iki haftasında önemli bir sorun yaşanmadığını fakat üçüncü ve dördüncü haftaların zorlu geçebildiği görülüyor. Ösrtrojenin ve progesteron hormonunun beyin üzerinde yarattığı yararlı etkilerin yok olması sonucunda görülebilen sorunların ilacın etkisini yitirmesiyle yaşanabildiği düşünülüyor. Bu sorunla karşılaşan kadınlara tavsiyemiz DEHB semptomlarının üç ay boyunca günlük olarak takip edilmesi olacağı gibi bilgilerle uzmana muayene olmanız daha doğru olabiliyor. İlaç tedavisinin faydalı olabileceği bu evrede duygusal değişimleri yaşayabileceğiniz gibi beklenmedik durumlarda doktorunuzla temas kurmanız gerekebilecektir.

Hamilelik döneminde yaşayan DEHB’li anneler özellikle ilk aylarda hormon seviyelerindeki artış nedeniyle kendilerini sürekli yorgun hissedebilecekleri gibi kaygılı ruh hali içine girebilirler. İlerleyen aylarda östrojen seviyesinin artmasıyla birlikte görülen bu sorunların ortadan kalkması mümkün olabileceği gibi ilaç kullanımının kalp ve farklı sorunlara neden olabileceği yönünde iddialar bulunmaktadır.

Menopoz döneminde DEHB’li kadınların östrojen kaybı yaşamalarıyla unutkanlık, sinirlilik, sürekli üzüntülü ruh hali ile karşılaşılabilmektedir. Bu gibi belirtiler görülen kadınların hormon takviyesi yapılarak sorunların ortadan kalkması yönünde başarılı sonuçlar alındığı bilinmektedir. DEHB semptomlarını hayatın her evresinde kaydetmeniz ve hangi dönemlerde yoğunluk kazandığını belirlemeniz uzman desteği almanız gerektiğinde faydalı olacaktır.

Yazar: Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.