1-3 Yaş Arası Bebeğinizle Vakit Geçirmenin Önemi

Heyecanla doğumunu beklediğiniz, hamileliğiniz süresince hayata gelmesi için gün saydığınız bebeğiniz doğup büyümeye başladıkça üzerinizdeki sorumluluğu daha iyi anlayacağınız gibi gereksinimlerine göre davranmanız da gerekecektir.

1-3 Yaş arası bebek gelişimi hayat boyunca belki de en önemli süreç olmakla birlikte en hızlı geliştiği bu dönemde yanında olmanız ve yenilikleri birlikte yaşamanız en doğru olanıdır. Bebeğin annesi ile bağ kuracağı bu dönemde ebeveyni yanında hissederek güven duygusunun gelişimi çok önemlidir. Bu süreçte anne ile güven bağı kuran bebekler ikinci aşamada kendi benliklerini fark edecekleri gibi değerli ve önemli olduğunu da idrak etmeye başlayacaktır. Bebeğin kendini birey olarak hissetmeye başladıktan sonra çevre karşı merakı başlamakla birlikte kendi verdiği tepkiler karşısında sizin cevaplarınız da bu dönemde bebeğinizin yenilikleri keşfederken yardımcı olmanızı sağlayacaktır. Bebeklerin dokunma ve tatma ile çevresini tanımaya başlaması da bu dönemde gelişecektir.

Çocuğun 1-3 yaş arasındaki gelişimi kendi başına giyinmek, yemek yemek ve ardından tuvalet eğitimi ile devam ederken bir birey olarak yeni dünyasında yapacak çok şeyi olduğunu gördükçe daha da afacan hale gelecektir. Bu süreçte çocuğun gelişiminde faydası olacak uyuma, uyanma, uyarılara karşı cevap verme gibi davranışları düzenleyebilme alışkanlığının kazandırılması gerekmekle birlikte burada en büyük yardımcısı yine annesi olacaktır. Bu yaş dönemi bebeğinizin dil gelişiminde en önemli süreç olmakla beraber yavrunuza kelime hazinesini geliştirmeye başlayacak aktivitelerde bulunmanız önerilmektedir. Yeni doğduğu andan itibaren ninnilerle büyümeye başlayan bebeğinize gün geçtikçe hikaye kitapları okumaya başlamanız, masallar anlatmanız da bu yönden kesinlikle aksatılmaması gereken alışkanlıklar haline dönüşmelidir. Çocukların 1-3 yaş arası dil gelişimleri için uzmanlar birlikte çocuk dergilerine, gazeteler, resimli kitaplara bakılmasını ve anne tarafından resimlerin gösterilerek sesli olarak söylenmesi de öneriler arasında yer almaktadır.

1-3 Yaş arası gelişimi destekleyici ürünler arasında yer alan oyun hamurları birlikte keyifli vakit geçirmenizi sağlarken aynı zamanda becerilerinin gelişmesinde de etkili olacaktır. Bu yaş grubundaki bebeklerin gelişimlerini destekleyici hareket tarzının anneler tarafından benimsenmesi önem taşıdığı gibi fırsatlar sunma konusunda cömert davranmalısınız. Bu yaş grubundaki çocukların disiplini öğrenmesi için uygulamanız gerekenler bulunmakla birlikte katı kurallar koymak ve tolerans göstermemek kesinlikle yapmamanız gerekenler arasındadır. 1-3 Yaş grubu çocukların annelerinin kararlı olduğunu bilmesi önemli olmakla beraber yapmasını istediğiz konularda esnek olmanız gerektiğinde seçenekler sunmanızda faydalı bir yöntem olacaktır. Emir veren cümleler veya komutlar yerine daha sıcak tarzda davranmanız da bebeğinizin gelişiminde etkili olacaktır.

Yazar: Enes Eker

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar