Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Arapsaçı Otu Nedir? Özellikleri ve Faydaları

2 124

Arapsaçı Otu Nedir? Özellikleri ve FaydalarıSağlıklı bir yaşam için birçok otu değerlendirir bize fayda sağlamasını bekleriz. Bazı bitkiler çok fayda sağlasa sa bazı türler neredeyse mucizevi iksir olabilmektedir. İşte bunlardan birisi arapsaçı otudur. Sağlığa kattığı olumlu faydalarını saymakla bitiremeyiz.Arapsaçı otu yemeklerde ve tıbbi amaçlar için kullanılan oldukça faydalı yabani bir bitkidir. Yapısal anlamda dereotuna benzeyen arapsaçı rezene bitkisinin yabani türü olarak maydanozgiller familyasında yerini almaktadır. Bu nedenle rezeneye benzer özellikler göstermesinin yanında ayırıcı özellikleri de bulunmaktadır. Aynı familyada bulunan anasona göre daha az keskin bir tada sahiptir. Öte yandan en az rezene kadar da faydalıdır. Yabani rezene arapsaçı otu daha çok deniz ve nehirlere yakın yerlerde bulunan kurak topraklarda ya da kayalıklarda yetişmektedir.

Arapsaçı Otunun Bitkisel Özellikleri Oldukça faydalı ve bir o kadar da lezzetli yemeklerin vazgeçilmez otlarından olan arapsaçının bitkisel özelliklerini bilmek doğadan doğru şekilde toplanabilmesi açısından önem taşımaktadır. Ayrıca arapsaçı otu sadece doğadan toplanarak değil, bazı ülkelerde yetiştiriciliği yapılarak da değerlendirilmektedir.

Arapsaçı Otu Nedir? Özellikleri ve Faydaları**Yabani rezene de denilen arapsaçı otunun bilimsel ismi Foeniculum vulgare olup bitki bolluk otu, rezdane, sincilip ve mayana olarak da isimlendirilmektedir.

**Dereotuna benzer ince ve tüysüz yapraklara sahip olan arapsaçı özellikle sonbahardan başlayıp yazın ortalarına kadar yeşil kalmakla birlikte neredeyse yılın her mevsiminde yetişmektedir.

**İyi yetişme koşullarında 1 metreye kadar boylanabilen arapsaçı sarı çiçekleri olan çok yıllık ve tohumla çoğalan bir bitkidir.

Arapsaçı Otu Nedir? Özellikleri ve Faydaları**Fransa mutfağında içecek ve yemeklerde sıklıkla kullanılan arapsaçı otu ülkemizde çay olarak tıbbi amaçlar için tüketilmesinin yanında ot kavurması, otlu börek ve salatalarda kullanım alanı bulmaktadır. Arapsaçı Otunun Faydaları **Arapsaçı otunun en bilinen faydası gaz sancılarını gidermesidir. Gaz söktürücü olarak vücutta etki ederek sancıları dindirmektedir. Özellikle bebek ve küçük çocukların kolik tedavisinde takviye edici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sindirim sorunları yaşayan kişilerde bu sorunu ortadan kaldırarak rahatlama sağlamaktadır.

**Emziren annelerin süt kalitesinin yanında miktarına da arapsaçının önemli derecede faydası bulunmaktadır. **Arapsaçı otu balgam söktürücü etkisi sayesinde soğuk algınlığı durumlarında iyi gelmekte öksürüğü ciddi oranda azaltmaktadır. Aynı zamanda akciğer, astım ve boğmaca gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

**Kronik hale gelen vücut ağrılarında ve kramplarında arapsaçı otunun ağrı kesici ve tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

**Arapsaçının bir diğer önemli faydası da vücuttaki iltihabi durumların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktır. Bu sayede iltihaba bağlı zonklama ve ağrı şikâyetlerini yok denecek seviyede azaltabilmektedir.

Arapsaçı Otu Nedir? Özellikleri ve Faydaları**İçeriğinde bulunan enerji verici maddeler sayesinde arapsaçı vücuttaki yorgunluk ve bitkinliği almaktadır. Ayrıca yemeklerden önce çiğ olarak tüketildiğinde iştah açıcı etki göstermektedir.

**Arapsaçının bilinen faydalarından diğerleri ise görme yetisini güçlendirmesi, ses kısıklığını tedavi etmesi ve son olarak boğaz ağrılarına iyi gelmesi şeklindedir. Arapsaçının sağlığa kattığı değerler büyüktür.

Kaynakça:
bilimevi.org

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Melek Kum diyor

    Bu bilgiler çok güzel, işime yarayacak, Teşekkür ederim

  2. Kali diyor

    Son fotoğraftaki bitki arapsaçı değil çirişotu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku