Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

4G Teknolojisi

1 362

4g3G İhaleleri ülkemizde yeni yeni tamamlandı diyebiliriz daha 3G’yi kullanmaya başlayamamışken şimdiden 4G’nin dedikoduları yapılmaya başlandı bile. Temal olarak 4G teknolojisi 3G’nin yükseltilmiş halidir yani 4G’yi derinlemesine anlamak istiyorsanız işe 3G ile başlamanız gerekiyor.

3G Teknolojisi cep telefonları ile yüksek hızlarda veri aktarımı yapmayı sağlayan bir teknoloji, internet ile kıyaslarsak 3G teknolojisi ile yapılan veri aktarım hızı 8 Mbps civarında oluyor. Biz 3G teknolojisin kullanmaya hazırlanırken Japonya‘da ise 4G testleri yapılıyor, bu yüzden teknolojinin tam olarak ne zaman hazır olacağı belli değil.

Bilim adamları tarafından yapılan açıklamalar dudağımızı uçuklatmaya yetiyor ki o açıklamalarda belirtildiği üzere 4G teknolojisi hayata geçtiğinde cep telefonları ile veri aktarım hızının 100 Mbps, bilgisayarlar için ise 1Gbps olması hedefleniyor, bu teknoloji ile kapsama alanı 3G’ye oranla arttırılıcak ve maliyet düşürülecek.

Dünya’nın hayalini kurduğu akıllı ev yani uzaktan evinizi yönetebilme imkanı 3G ile hayata geçirilemedi bunun nedeni ise yeterli bağlantı hızına erişilememesi ve yeterli ağ güvenliğinin sağlanamaması, 4G’den en büyük beklentilerden bir taneside burada ortaya çıkıyor hızı 100 Mbps ila 1 Gbps arasında değişen bağlantı hızlarında akıllı ev teknolojiside hayata geçirilebilir ancak gerekli ağ güvenliği sağlanabilirmi orası henüz tam olarak belirli değil.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.