Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Güneş Enerjisi ve Kullanım Alanları

0 256

Dünyanın artan enerji ihtiyaçları ve küresel ısınma bizleri daha temiz ve yenilenebililir enerji kaynaklarına yöneltti. Yenilenebilir eneji kaynaklarının en önemlilerinden bir tanesi de güneş enerjisidir, güneş enerjisini elektrik ve ısıya dönüştürmek için farklı yöntemler kullanılır.

Henüz geliştirme aşamasında olan ancak bu aşamada dahi büyük verimlilik elde edilen yöntemlerden bir tanesi nano antenler, bu antenler Missouri üniversitesi tarafından geliştirildi. Nano antenlerin işlevi Güneş’in Dünya’ya gönderdiği ısıyı yakalamak, antenler yanlızca Güneş tarafından gönderilen ısıyı değil yeryüzünün tutamayıp havaya bıraktığı ısıyıda yakalayabiliyor antenlerin başka bir işlevi ise yakaladıkları ısıyı elektrik enerjisine dönüştürebilmesi.

114

Dünyanın en verimli Güneş enerjisi pilleri Amerika Enerji Bakanlığı ve Delaware üniversitesi bilim adamları tarafından üretildi. Güneş enerjisi pilleri yakaladıkları Güneş enerjisini üç bölüme ayırarak her bölümü kendi içerisinde ki ilgili noktaya gönderiyor daha sonra pilin içindeki ısı enerjiye dönüştürülüyor. Bugüne kadar Güneş enerjisi pillerinde en yüksek verim Amerikan Enerji bakanlığı tarafından %40, Delaware üniversitesi bilim adamları tarafından %42’lik enerji dönüştürme ile elde edildi.

210

Stirling motoru adı verilen mekanizma ise Güneş enerjisini mekanik enerjiye dönüştürüyor. Çalışma prensibi Güneş’den gelen ısıyı mekanizmanın bir bölümünde toplamaktan geçiyor, topladığı ısıyı mekanik nerjiye dönüştüren Stirling motoru daha sonra mekanik enerjiyi elektrik enerjisine de dönüştürebiliyor.

310

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.