Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İngiltere’nin En Uzun Gökdeleni; “The Shard”

0 109

The Shard ya da Shard of Glass olarak da adlandırılan bu yapı, Avrupa Birliği’nden ayrılma arifesinde olan Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunur. Londra şehrinin ve aynı zamanda da bulunduğu ülke İngiltere ve dolayısıyla da Birleşik Krallık’ın en önemli yapıtları arasında yer alan The Shard, ülke sınırları içinde yer alan en uzun gökdelen olma özelliğini haizdir. Her ne kadar ”The Shard” olarak anılsa da kimileri bu sıra dışı mimari şaheseri olan yapıya Londra Köprü Kulesi ya da Shard Londra Köprüsü şeklinde de isimlendirme yoluna gitmiştir. Kıta Avrupa’sı da dahil, bölgenin en uzun yapıları arasında yer alan The Shard, Birleşik Krallık’ın sahip olduğu en uzun yapı olma özelliğine sahiptir. Avrupa bazında ele alırsak The Shard, en uzun 4’üncü yapı konumundadır. Dünya genelinde sayısız denebilecek gökdelen inşa edilmiş ve halen de edilmektedir. Bu var olan gökdelenler arasında The Shard, en uzun 111’inci konumundadır. Tam lokasyonu başkent Londra’nın 1. Bölgesi olarak kabul edilen Southwark’da olan The Shard, kısa sürede bölgenin en büyük simgeleri arasındaki yerini almayı başarmıştır. Neo-futurizm akımının bir mimari uzantısı olan The Shard, geleceğin gökdelen anlayışına da değişik bir bakış açısı sunar.

Aİngiltere'nin En Uzun Gökdeleni; "The Shard"vrupa’nın mimari yapısı irdelendiğinde genel olarak yapıların gökdelenleşmeden oldukça uzak olduğu görülür. Sadece Avrupa’nın belli başlı ve bir elin parmağını geçmeyecek sayıda ve genellikle ve finans şehirlerinde görülen gökdelen anlayışı, Avrupa Birliği’nin ”Swap” merkezi olarak kabul edilen Birleşik Krallık’da son yıllarda ciddi bir artış göstermiştir. Başkent Londra’nın Avrupa’nın Borsa merkezi olması ve uluslar arası nitelikteki fon işlemlerinin yüzde 85’lik kesimin buradan yapıldığı düşünülürse bu alanda yaşanan gökdelenleşme eğilimi oldukça normal karşılanmalıdır. Tam adresi London, SE1, UK olan The Shard, İngiltere topraklarına inşa edilmiş en yeni gökdelenler arasında yer alır. The Shard’ın yapımına 2009 yılının Mart ayında start verilmiştir. Bu dönemle başlayan inşa süreci, yaklaşık olarak 3,5 yıl sürmüştür. Başarılı giden şantiye süreci sonrasında The Shard, Temmuz 2012’de tamamlanmıştır. Bu sürenin üzerinden 8 ay geçtikten sonra gökdelen Londralıların hizmetine sunulmuştur. Resmi açılış tarihi 1 Şubat 2013 tarihi olan The Shard, yaklaşık olarak 435 milyon Sterline mal olmuştur.

Bu 435 milyon Sterlinlik maliyet sadece yapının inşaat masrafını kapsamaktadır. Geri kalan giderler de hesaba katıldığında rakam hemen hemen bir buçuk katı oranında artmaktadır. Londra’nın ve Birleşik Krallık’ın 309,7m ile en uzun yapısı konumunda olan The Shard, 244,3m’de bir gözetleme katına da sahiptir. The Shard, her ne kadar Birleşik Krallık sınırları dahilinde yer alsa da yüzde 95’lik hisse Katar Devleti’ne aittir. Geriye kalan yüzde 5’lik kısım ise Sellar Gayrimenkul Gurubu’na aittir. 95 kattan oluşan The Shard, 44 adet asansöre sahiptir. Yapının mimarı, Renzo Piano’dur. Ayrıca Arup Mühendislik ve de Mace Müteahhitlik de The Shard’ın yapım sürecinde rol almışlardır. The Shard’ın Al-Jazeera, Duff & Phelps, South Hook Liquefied Naturel Gas, The Sunday Times ve Daily Mail gibi dünyaca ünlü kiracıları bulunmaktadır. Bu anlamda The Shard, birçok sektörde hizmet veren şirketi bünyesinde ağırlıyor desek yanlış olmaz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku