Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Acaristan Özerk Cumhuriyeti Nedir? Nerededir?

0 309

Günümüzün en ilginç ülkelerinden biri de hiç kuşkusuz ki Acaristan Özerk Cumhuriyetidir. Birçok ilginç özelliği bulunan Acaristan Özerk Cumhuriyeti farklı nitelikleri ile doğal olarak insanların ilgisini üzerine çekmektedir. Peki bu ülke nedir ve nerede yer almaktadır? Dilerseniz Acaristan Özerk Cumhuriyeti hakkında merak edilen bilgileri hemen sunalım.

Acaristan Özerk Cumhuriyeti Nedir?

8713_acaristan1Acaristan Özerk Cumhuriyeti Gürcistanın güneybatı kısmında bulunan bir ülkedir. Yönetim merkezinin Batum olduğu Acaristan Özerk Cumhuriyeti aynı zamanda ülkemizin de kuzeydoğu bölümünde yer almaktadır.

Tarihte bir süre Osmanlı Devleti tarafından yönetilmiş olan Acaristan Özerk Cumhuriyeti 1921 tarihinde Acara Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adıyla kurulmuş fakat Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte ve Gürcistan ülkesinin bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte bugünkü ismini almıştır.

Acaristan Özerk Cumhuriyeti Nerededir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Acaristan Özerk Cumhuriyeti Gürcistan ülkesinin güneybatı kısmında yer almaktadır. Bununla birlikte Gürcistan ülkesinin merkezi yönetimine bağlıdır. Acaristan Özerk Cumhuriyeti ayrıca ülkemiz ile tarihi, dini ve kültürel yönlerden oldukça benzerlik göstermektedir.

Ülkenin henüz sanayisi pek gelişmemiş olsa da birçok yönden oldukça gelişmişlik göstermiştir.

Acaristan Özerk Cumhuriyeti Ve Gürcistan Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Acaristan Özerk Cumhuriyeti ile Gürcistan arasında birçok yönlerden benzerlikler bulunmaktadır. İşte bu iki ülke arasındaki benzerlikler şunlardır.

Kültürel yönden aynı niteliklere sahiptirler.
Gündelik yaşam biçimleri hemen hemen aynıdır.
Diğer ülkeler ile aynı mesafeye sahiptirler.

Acaristan Özerk Cumhuriyeti bir bakıma Gürcistan ülkesinin yavru vatanıdır. Dolayısıyla bu her iki ülke birbirlerinin ayrılmaz bütünleridir. Yazımızda Acaristan Özerk Cumhuriyeti hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.

Kaynakça:

wikipedia.org

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...