Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Acı Hıyar Bitkisi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

0 479

Loğusaotugiller familyasından gelen ve develi oto, develik ya da yılan otu adları ile de tanınan acıhıyar bitkisi, yaklaşık 40 cm boylarında, tüylü ve otsu bir bitkidir. Geniş yaprakları, mor çiçekleri ve S harfi şeklinde kıvrılmış tüylü çiçeği bulunur. Köksapları içerisinde ise uçucu yağ, nişasta, şekerler, tanen, acı madde ve çeşitli renk maddeleri yer alıyor. Kan temizleyici özelliği ile bilinen acı hıyar bitkisi, aynı zamanda basur, sivilce ve çıban gibi ciltte oluşan çeşitli rahatsızlıklara da iyi geliyor.

Hap Olarak Alınıyor

8727_acihiyarHem gövdeli hem de yaz aylarında açtığı çiçekleri ile yeşil meyvelere sahip olan acı hıyar bitkisini yol kenarlarında bulmak mümkün. Genellikle ise güneşi sevdiği için yol kenarları, yamaçlar ve kumsal olan yerlerde daha fazla çıkıyor. Halk arasında bu ismi ile çok fazla bilinmese de çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği için kökü kurutularak dövülen acı hıyar bitkisi, yetiştirilenler tarafından toz haline getiriliyor. Faydasını görmek için ise hap olarak da alınıyor.

Acı Hıyar Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

– Bu bitki başta romatizma olmak üzere nikris ağrılarının tedavisinde kullanılır
– Felç durumlarında da kullanılan bu bitki, felçli yerlere suyu ile birlikte sürülür.
– Vücuttaki kaşıntılara iyi gelerek, aynı zamanda omuz ağrılarına da faydası vardır.
– Vücutta iki kemiğin birleştiği oynak kısım, eklem, boğum gibi mafsal rahatsızlıklarına da iyi geldiği söylenebilir.
Kaynakça:
bilgilersitesi.com/aci-hiyar-bitkisi-nedir-nelere-iyi-gelir-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir-nerede-yetisir-kullanim-alanlari.html

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.