Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Agadir Şehri Nedir, Nerededir?

AGADIR DE NUIT VUE GÉNÉRALE
0 124

Fas’ın Güneybatısında bulunan Agadir şehri, aynı zamanda Agadir eyaletinin de ekonomi açısından oldukça önemli olan bir bölgesidir. Çoğunluğunu yerli halkın oluşturduğu bu şehirde anadil ise Berberi’dir. Kelime anlamı olarak duvar ve kale anlamında olan Agadir’in 2014 yılı itibariyle toplam 678. 596 nüfusu bulunuyor. Atlantik Okyanus’un da kıyısında yer alan ve Atlas Dağları’na yakınlığı ile bilinen Agadir şehri, bulunduğu konumu itibariyle de liman açısından oldukça önemlidir. Sadece liman değil ekonomiye katkısı olan bir diğer geçim kaynağını da balıkçılıktır.

Yeniden Yapılanma İle Gelişen Şehir

AGADIR DE NUIT VUE GÉNÉRALE
AGADIR DE NUIT VUE GÉNÉRALE

1960 yılında yaşamış olduğu büyük bir deprem ile adeta yeniden doğan Agadir şehri, depremden bir süre sonra yeniden yapılanmaya girmiş ve gelişmeye başlamıştır. Zaman içerisinde ekonomisi gelişen bu şehir, 1505 yılında Portekiz bir vatandaşın ticaret hattı kurması sayesinde bölgedeki önemini daha da arttırmıştır. Sadece liman ve balıkçılık değil, tarımsal anlamda yapılan tüm faaliyetler de ekonomiye artı bir değer katmıştır.

– Agadir şehri, Souss-Massa-Draa bölgesinin başkentidir.
– Bölgesi nedeniyle yarı kurak iklim özelliklerine sahiptir.
– Ekonomisi turizm, tarım ve balıkçılığa dayalıdır.
– 15. ve 17. yüzyıllarda Fas ile Avrupa arasında önemli bir ticaret kentidir.
– İhracat ile balıkçılığa önem verilerek geçim kaynağı oluşturulmuştur.
– Agadir şehrinde İtalyan İtalcimenti’nin yan kuruluşu olarak bilinen Morocco Ciment adıyla çimento fabrikası bulunuyor.
– Fas’ın tek deniz ticaret okulu Agadir’de bulunur.
– Ayrıca sanayi bölgesine de ev sahipliği yapıyor.
Kaynakça:
gezimanya.com/fas/agadir

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku