Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Acı Marul Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?

0 13.020

Acı Marul Bitkisi Nedir?

Diğer isimleri; yabani marul, eşek marulu, yağ marulu ya da has marul olan acı marul, papatyagillerden olan bir bitkidir. Boyları 25-150 santimetre arasında değişir. Tüylü ve dikensi yapraklara sahip olan bu bitki neredeyse her yörede ancak daha çok yol kenarlarında yetişir. Kendi kendine yetişen bu bitki adından da anlaşılacağı üzere gerçekten acıdır. Sapının alt kısımları ince dikenlerle örtülüdür. Yaz aylarında sarı çiçekler verir. İçinde beyaz süt bulunur. Ege ve Karadeniz bölgelerinde salatası yapılır, bitki böreklere katılır.

Acı Marul Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

  • 8703_acimarul1Kalp krizini önlemede yardımcı bir bitkidir.
  • Kurutulmuş yaprakları safra kesesinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • İçeriğinde C vitamini, potasyum ve lif bulunur.
  • Bitkinin yaprağı ya da sapı koparıldığında ‘laktukaryum’ ismi verilen beyaz süt akar ve bu sütün kanı temizlediği bilinir. Ayrıca sakinleştirici bir etkisi olduğu yıllardır söylenegelmiştir.
  • Mide rahatsızlıklarının giderilmesinde ve hazımsızlıkta acı marul oldukça faydalıdır.
  • Has marul tansiyon düşürücü bir etkiye sahiptir.
  • Karaciğer rahatsızlıklarında da faydalanıldığı söylenen eşek marulu, bir rivayete göre Roma İmparatorlarından olan Augustus’un karaciğer hastalığını yenmesini sağladığı söylenir.
  • Saç kepeklerini giderir ve saça parlaklık verir.

Nasıl Kullanılır?

1- Bitkinin kökü kurutularak kahve gibi içilebilir. Bu tarif uygulandığında kanı temizlediği ve hazımsızlığı giderdiği belirtilmektedir.

2- Salatası yapılır. Marul iyice yıkanır ve ardından tuzlu ya da sirkeli suda bekletilir. Bu şekilde acısının bir kısmı alınmış olur. Sudan çıkarılınca yeniden yıkanır ve yanına dilenen salata malzemeleri ile servis edilir.

NOT: Bitkiyi kullanmak istediğimiz zaman bilen birinin yardımıyla bulup kullanmak oldukça önemlidir. Aksi halde farklı otlarla karıştırılabilir. Sağlığımızla ilgilenirken yanlış bir uygulamadan kaçınmalıyız.
Kaynakça:
hastaliktedavi.net/aci-marul-faydalari-nelerdir-nedir.html

manevihayat.com/forum/konu/aci-marulun-faydalari-nedir-kisaca.11645

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku