Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Interrail Nedir, Nasıl Yapılır?

0 150

Seyahat etmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı seven ve günlük yaşamın rutininden sıkılıp, yaşamlarına unutulmaz anılar kazandırmak isteyenlerin yeni hayalleri artık interrail. Son dönemlerde sosyal medya kullanımının artışına bağlı olarak, adı sıkça duyulmaya başlanan ve ne olduğu tam olarak anlaşılmadığı halde bile birçok kişinin hayallerindeki ilk sırayı almayı başaran interrail hakkında; interraili tecrübe etmiş kişiler tarafından, bloglardan ve diğer internet sitelerinden birçok fotoğraf ve bilgi paylaşımı yapılıyor. Bu paylaşımlar interrail ile seyahat düşünen birçok kişiye rehber oluyor.

İInterrail Nedir, Nasıl Yapılır?lk olarak 1972 yılında uygulamaya başlandığı belirtilen interrail, oldukça düşük bir maliyetle birçok ülke seyahatini mümkün kılan bir “tren bileti”dir. Gezi turları gibi bir organizasyon olmayıp; konaklama, yeme-içme, tur rehberliği gibi hizmetleri de yoktur. Yani yalnızca bir tren biletidir. Interrail bileti sayesinde ülkeler, diğer yöntemlerden çok daha ucuza gezilebilir. Böylece ortalama gelir düzeyine sahip olan hemen hemen herkese, farklı ülkeler gezip görme imkanı sunar. Interrail bileti ile herkes, Avrupa’nın 30 ülkesine seyahat edebilir.

Interrail bileti 2. sınıf bir tren biletidir. Bunun dışındaki trenler için ek ücret ödenmesi gerektiği belirtiliyor. 26 yaşa kadar alınan biletler, 27 yaşından gün almış ve daha ileri yaşlardaki kişilerin aldığı biletlerden daha ucuzdur. Genç, yetişkin ya da ileri yaştaki kişilerin yapabileceği gibi, aileyle de yapılabilecek bir seyahattir. Bilet fiyatları ise yaş grubuna göre değişirken, 4 yaşın altındakiler için 2 çocuğa kadar ücretsizdir.

Her Şeyden Önce Vize Alınmalı

Interrail bileti almadan önce genel bir gezi planı yapılması şart. Avrupa’nın 30 ülkesine özgürce seyahat olanağı sağlayan interrail bileti almadan önce vize almak gerekiyor. Gezi sırasında başka ülkelerde vize almak mümkün olmadığı için; yolculuğa çıkılmadan, öncelikle hangi ülkelere gidileceğinin planının yapılması ve bu ülkelerin vizelerinin önceden alınmış olması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca yeşil pasaportu olanlar için vize gerekmiyor.

Seyahat edilebilen 30 Avrupa ülkesinin 26’sı Schengen Anlaşması’na taraf ülkelerdir. Yani bu ülkeler arasında geçişler serbesttir. Bu ülkeler için ayrı ayrı vize almak yerine, Schengen vizesi yeterlidir. Dolayısıyla Schengen vizesi alınarak, yalnızca Schengen ülkeleri gezilebilir; ancak önemli olan nokta; İngiltere, İrlanda gibi Schengen üyesi olmayan ülkelere de gezi düşünülüyorsa, bu ülkeler için ayrıca vize almak gerekiyor. Schengen vizesi, hangi Schengen ülkesinin konsolosluğundan alındıysa, ilk olarak o ülkeden giriş yapılması gerektiği de dikkat edilmesi gereken bir diğer husus. Schengen vize başvuruları, gidilecek ülkenin konsolosluğuna ya da vize işlemleri yapan aracı firmalarla yapılabilir. Vize başvurusu yapılırken, interrail bileti ile başvurulmasının avantajlı olacağı da belirtiliyor.

Schengen ülkeleri; Avusturya, Finlandiya, İzlanda, Malta, Slovakya, Belçika, Fransa, İtalya, Hollanda, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Letonya, Norveç, İspanya, Danimarka, Yunanistan, Liechtenstein, Polonya, İsveç, İsviçre, Portekiz, Litvanya, Estonya, Macaristan ve Lüksemburg‘dur.

Interrail Bileti Almak

Interrail biletini tren garlarından, turizm acentelerinden ya da ilgili internet sitesinden almak mümkün. Biletler için rezervasyon yapılabiliyor; ancak ilerleyen zamanlarda olabilecek plan değişikliklerine karşı pek tavsiye edilmiyor. Interrail biletleri, ” Interrail Global Pass” ve “Interrail Bir Ülke Pass” olmak üzere 2 seçenek halinde yolculara sunuluyor. Bu iki seçenek arasındaki temel fark ise; Interrail Global Pass bileti birden çok ülkeyi kapsarken, Interrail Bir Ülke Pass biletinin ise yalnızca bir ülke için geçerli olan bir gezi sunması.

Interrail Global Pass

Eğer birden çok ülke gezilmek isteniyorsa, Interrail Global Pass bileti alınarak, Avrupa’nın 30 ülkesi gezilebilir. Interrail Global Pass biletinin 1 aya kadar kullanım süresi vardır. Global Pass bileti için, kalınmak istenen süreye göre birçok seçenek mevcut. Bu seçenekler ise şöyle:

15 günlük Geçerlilik Süresinde 5 Gün Seyahat,
Interrail Global Pass 1 ayda 7 seyahat günü,
Interrail Global Pass 1 ayda 10 seyahat günü,
Interrail Global Pass 1 ayda 15 seyahat günü,
Interrail Global Pass 15 gün sürekli geçerli,
Interrail Global Pass 22 gün sürekli geçerli,
Interrail Global Pass 30 gün sürekli geçerli.

Kaç günlük seyahat bileti alındıysa, belirlenen tarihler içinde, istenildiği zaman ülkelere gidilebilir. Mesela “1 ayda 7 seyahat günü” bileti tercih edildiyse; biletin geçerli olduğu 1 aylık tarih içinde olmak koşuluyla, istenilen ülkelere ister ardı ardına, isterse aralıklarla 7 günlük seyahat imkanı vardır. Geçerlilik sürelerine göre, bilet fiyatları da değişiyor. Detaylı bilet fiyatları, rezervasyon ve bilet satın almak için www.railcc.interrail.eu sitesi ziyaret edilebilir.

Interrail Bir Ülke Pass

Bu interrail bileti ise, yalnızca 1 Avrupa ülkesi için kullanılabilir. “Interrail bir ülke pass” bileti ile, seçilen yalnızca bir Avrupa ülkesi trenle gezilebilir. Bu bilet, gidilen ülkede daha uzun kalmak ve ülkeyi daha detaylı gezebilmek için uygun olabilir. Seçilen bir ülke, 1 aylık geçerlilik süresi olan Interrail bir ülke pass biletiyle; 3, 4, 6 ya da 8 seyahat günü gezilebilir.

Interrail bileti almadan ve seyahate çıkmadan önce, interrail ile gezmiş ve seyahat tecrübesi olan kişilerin bilgi paylaşımlarına ulaşmak yararlı olacaktır. Bunun için gerekli internet sitelerinden ya da sosyal medyadaki interrail gruplarından faydalanılabilir. Böylece özellikle konaklama, rezervasyon işlemleri ya da vize ve bilet ne zaman alınmalı gibi önemli detaylar hakkında tecrübeli kişilerden bilgi sahibi olunması, yolculuğa çıkmadan önce faydalı olur.

Kaynakça:
vizeyebasvur.com/schengen-ulkeleri-haritasi/
polonyadayiz.com/interrail-nedir/
avrupa.info.tr/tr/schengen-bolgesi-602
rail.cc/tr

Yazar:Mehtap Özdemir

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku