Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Açlık Otunun Sağlığa Faydaları ve Zararları Nelerdir?

0 530

Açlık otu, son yıllarda popülerliğini arttırmış bir bitkidir. Bunun sebebi de kilo vermeye yardımcı olmasındandır. İnsanlardaki kilo sorunu gün geçtikçe artmaktadır. Bunun en önemli nedeni hareketsiz yaşam ve beslenme şeklidir. Bu anlamda yapılması gereken sağlıklı ve düzenli beslenmek ve hareketli bir yaşam sürdürmektir. Daha sonra ek olarak zayıflamaya yardımcı olabilecek çeşitli şifalı bitkilerden doktora danışarak yararlanmak mümkün olabilir. Kronik rahatsızlığı olanlar, hamileler başta olmak üzere herkesin dikkatli olması ve doktora danışması şarttır. Açlık Otunun Sağlığa Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Fazla kiloları vermenin ilk şartı bu kilolara neyin sebep olduğunu bulmaktır. Eğer fazla kilolu olmanın sebebi sindirim sistemi ile ilgili ise bu anlamda açlık otu yardımcı nitelikte kullanılabilir.
Açlık otunun ilk ve ön plana çıkmış faydası bağırsakları çalıştırmasıdır. Kilo problemi yaşayan pek çok insan da bağırsak hareketleri yavaştır. Bu da kilo alınmasına ve alınan kiloların verilmesini engeller. Bu ot kişinin sıklıkla tuvalete çıkmasını sağlar. Böylece kişi daha hızlı bir şekilde kilo verebilir. Ayrıca kişiye tokluk hissi vererek kişinin sık sık yemek yeme isteğini ortadan kaldırmış olur.
Açlık otunun içindeki bileşenler vücudun yağ yakmasına olanak sağlar. Yağ yakımı ile kişi kilo vermeye başlar. Çünkü vücutta yağlar üst üste birikirse kişi oldukça kilolu olur. Kilo vermek almak kadar kolay değildir.
Bu ot ayrıca biriken gazın atılmasını da sağlar. Biriken gaz şişkinliğe ve rahatsızlığa sebep olur. Bu rahatsızlık sadece bedensel değil aynı zamanda da ruhsaldır. Bu da kişiyi daha fazla yemeye sevk edebilir.
Mide problemlerine de iyi gelir. Özellikle de mide de spazm oluşuyorsa rahatlama sağlanır. Tansiyonu düzenler, bağırsaktaki parazitleri temizlerken böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur.
Açlık otu başta sindirim sistemi organları olmak üzere sağlığa birçok faydası olan bir bitkidir. Bu bitki çay olarak tüketilebilir. Kaynamış suyun içine birkaç yaprak konur ve demlenmesi beklenir. Günde 2 defa 12 saat arayla tüketilebilir Vücutta beklenmeyen bir etki görüldüğünde derhal bırakılması gerekir. Ayrıca önerilen dozun üzerine çıkmamak da yarar vardır. Bu çayın tüketime iki haftada bir ara vermek gerekir.
Kabızlığa çözüm olmaya yarayan bu bitki fazla tüketildiğinde ishale sebep olabilir. İshalin fazla olması vücuttaki sıvı kaybının da fazla olmasına sebep olur. Eğer vücuttan atılan sıvı kadar sıvı alınamazsa çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Ayrıca aşırı ishal anal bölgede yaralara da sebep olabilir. Bu bitki tüm yararlar ve zararlar denklemine göre tüketilmelidir.
Bitkiler oldukça kuvvetli etkilere sahiptir. Bu yüzden kulaktan dolma bilgilerle tüketmemek gerekir.

Kaynakça:
https://www.bilgitimi.com › Sağlık

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.