Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

DANA-M1 CZ Kendinden Tahrikli Silah Obüs Nasıl Bir Araçtır?

0 21

DANA-M1 CZ Kendinden Tahrikli Silah Obüs Nasıl Bir Araçtır?DANA-M1 CZ, VZ serisinin modernleştirilmiş bir versiyonudur. 77 DANA (Dělo Automobilní Nabíjené Automaticky) Çek ordusuna etkili topçu desteği sağlamak için Excalibur Ordusu tarafından geliştirilen 152mm lik kendinden tahrikli tekerlekli obüstür.

DANA-M1 CZ, VZ serisinin muharebe yeteneklerini koruyor. 77 DANA, 1970’li yıllarda Çekoslovakya Ordusu için Konštrukta Savunma ve ZTS-OTS tarafından tasarlandı ve üretildi. Obüs, öncülünden daha yüksek performans ve güvenilir çalışmayı sağlamak için yeni bir yangın kontrol sistemine sahiptir.
Topçu sistemi, Çek Cumhuriyeti’nde Uluslararası Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Fuarı (IDET) 2011 ve Paris, Fransa’daki Eurosatory 2012 Kara ve Hava-Kara Savunma ve Güvenlik Fuarı’nda sergilendi.

DANA-M1 CZ obüs tasarımı, özellikleri ve konaklama

DANA-M1 CZ kendinden tahrikli tabanca obüs, TATRA 815 VP31 29 265 8 × 8.1R kamyonun yükseltilmiş şasisine monte edilmiştir. Sistem, mürettebat için yüksek manevra kabiliyeti ve üstün koruma sunar.
Araç bir makineli tüfek ile monte edildiğinde 9.91m, genişliği 3m ve yüksekliği 3.53m’dir. 60 adet kartuştan oluşan maksimum ağırlığı 29.250 kg’dır.

Obüs sistemi bir sürücü, bir komutan, bir topçu ve iki kişiye kadar çalıştırılır. Kabini, yeni koltuklar, geliştirilmiş ergonomi ve ekip yorgunluğunu azaltmak için bağımsız bir klima sistemi ile donatılmıştır. Sürücü ve komutan koltukları ön ekip kabininde bulunmaktadır. İki parçalı ileri rüzgar ekranında kurşun geçirmez cam, mürettebat için iyileştirilmiş görüş sağlar.

Araç, karartma aydınlatma sistemi, ters kamera, bağımsız bir ısıtıcı ve yükseltilmiş bir sürücü enstrüman kanalı ile donatılmıştır.

DANA-M1 CZ silahı

DANA-M1 CZ Kendinden Tahrikli Silah Obüs Nasıl Bir Araçtır?DANA-M1 CZ topçu sisteminin ana silahlandırması 152.4 mm’lik bir silahtır. Taşıyıcıda 36’ya kadar kartuş ve taretin içinde 24 adet kasa ve şasi üzerinde silahlar bulunur. Tabanca 4.6km ile 18.7km arasında bir atış menziline sahip ve 20 km menzile kadar uzanan uzun menzilli kabukları ateşleyebilir. Otomatik olarak yüklendiğinde dakikada beş turluk bir ateş hızı sunar. Elle yüklendiğinde ateş oranı dakikada iki turdadır.
Topçu sistemi ayrıca 300 kartuşa kadar 12.7mm DSHK uçaksavar ağır makineli tüfek ile donatılmıştır. Dakikada 600 mermi ateş hızı vardır. Obüsün her iki tarafına da üç adet duman bombası fırlatıcı monte edilmiştir.
Mürettebatın silahı 600 şarj, 5 adet F1 el bombası ve 4’er şarjlı bir adet RPG 75 olmak üzere beş hafif makineli tüfek içerir.

Yangın kontrol sistemi

DANA-M1 CZ Kendinden Tahrikli Silah Obüs Nasıl Bir Araçtır?DANA-M1 CZ kendinden tahrikli topçu sistemi, daha yüksek ateşleme doğruluğu, hayatta kalma ve maksimum silah özerkliği sağlamak için yeni bir ateş kontrol sistemi (FCS) ile donatılmıştır . Operatörlerin ateşleme görevlerini kaydetmelerini ve kolayca yangın düzeltmelerini gerçekleştirmelerini sağlar.

FCS, sistem konumu bilgisini ve silah komutanının balistik bilgisayarına çapraz ve dikey açılarını göndermek için eylemsiz bir topografik gezinti biriminden oluşur. Ayrıca seri veri iletişim sistemleri, silah komutanının akıllı terminali ve VICM 200 COMBAT dahili haberleşme sistemini entegre eder.

FCS Özellikleri:

Maksimum silah özerkliği.
Ateşleme pozisyonu ve ateşe hazırlanma için gerekli minimum süre.
Artan yangın doğruluğu.
Yangın düzeltmelerinin kolay uygulanması.
Kolay nişan alma.
Atış görevlerinin kaydedilmesi.
Artan savaş alanı etkinliği.
Hedefe hazırlıksız bir ateşleme pozisyonuna geçme.

DANA-M1 CZ motor ve mobilitesi

DANA-M1 CZ Kendinden Tahrikli Silah Obüs Nasıl Bir Araçtır?DANA-M1 CZ tekerlekli obüs, 265kW güç üreten T3-930 süper şarjlı on iki silindirli motor tarafından desteklenmektedir. Motor, geliştirilmiş tork ve güç eğrisi üretmek için yeni bir intercooler, şanzıman ve turboşarj özelliklerine sahiptir.
Araç ayrıca bir yardımcı güç sürücü, iletim sistemi, QLS.125 hidrolik pompa, ZF kompakt direksiyon sistemi, SACHS 430 debriyaj, TATRA-NORGREN vites değiştirme sistemi, bir PARKER hidrolik pompası ile bir yardımcı direksiyon sistemi ile donatılmıştır ve merkezi lastik şişirme sistemi ile 16R20 lastiklere sahiptir.

8 × 8 araç 80km / s bir yol hızına ve 25km / s bir off-road hızına ulaşır. Aracın maksimum menzili 600km’dir.

Sistem Mimarisi
Ataletsel topografik navigasyon ünitesi.
Silah komutanının balistik bilgisayarı.
Silah komutanının akıllı terminali.
İletişim araçları.

Balistik Bilgisayar Özellikleri
Yangın kontrol sisteminin kalbi olup aşağıdakileri gerçekleştirir:
Seri veri iletişimi ile Ataletsel topografik navigasyon ünitesini kontrol eder.
Mühimmat tanımlama ve hedef topografik kimlik dahil olmak üzere yangın misyonları oluşturur.
Yangın elemanlarını hesaplamak için gereken tüm verileri girer.

Kaynakça:
History CH.

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.