Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Jeolojik Tehlikeler: Dünya Çatlakları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0 288

Yeryüzü çatlakları, toprağın çökmesine bağlı toprak yüzey geriliminin bir sonucu olan zemindeki büyük çatlaklardır. Arazi çöküntüsü esas olarak yeraltı suyu pompalamasından kaynaklanmaktadır. Fissür bölgeleri normal olarak, daha yumuşak toprakların ana kayaya bitişik yer altı sırtlarının kenarlarına paralel olarak meydana gelir. Yeraltı özelliklerinde görülen farklılıklar, suyun akiferden dışarı pompalanmasıyla toprağın farklı bir şekilde yerleşmesine neden olur. Bu, toprağın yüzeyinde gerilime neden olur ve bu da bir çatlak oluşmasına neden olur.Jeolojik Tehlikeler: Dünya Çatlakları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Bu yüzey kırıkları başlangıçta arazi yüzeyi zamanla azaldıkça yavaşça açılır. Ancak, büyük yağış olayları sırasında, çatlaklar çok daha hızlı açılmaya meyillidir çünkü su, açıklığın içinde ve etrafındaki toprağı erozyona uğratır. Bir dünya fissürü yüzlerce metre derinlikte ve birkaç mil uzunluğunda olabilir ve insanlar, hayvanlar ve altyapımız için önemli bir risk oluşturan jeolojik bir tehlikedir.

Yeryüzü Fissürü Problemleri

Yeryüzü çatlakları yeraltı suyunun yüzeye pompalandığı hemen hemen her yerde olabilir. Bu jeolojik tehlikeden tamamen güvenli bir yer yok. Bu tehlikeli çatlaklar, son birkaç on yıldır insanlar için bir takım sorunlara neden olmuştur. Boru hatlarını, yolları, kanalları ve hatta evleri yıkmışlar.
Yeryüzü çatlaklarıyla ilgili bir başka konu da yeraltı sularının kirlenmesine yol açması için kolay bir yer oluşturmasıdır. Kirlenmiş, böcek ilaçları ve diğer kimyasallar, toprağa derin bir şekilde girebilir ve çatlak içine akan bir akifer girebilir. Suyu normal olarak arıtan sızma işlemi, bir çatlağın bulunduğu yerde esasen atlanır.
Dünyada çatlak sorunu neredeyse 200 yıl önce yoktu. Bugün, yer altı su rezervlerini doğadan 100 kat daha hızlı kullanıyoruz. Bu dengesizlik yeraltı suyu tablosunun net bir şekilde düşmesine ve böylece zemin yüzeyinin yükselmesine neden olmuştur. Su sorunumuzu çözemedikçe, fissür problemini çözemeyiz.

Jeolojik Tehlikeler: Dünya Çatlakları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Kendinizi Korumak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Mülk satın almadan önce yapmanız gereken ilk şeylerden biri, ilgilendiğiniz yer veya çevresinde herhangi bir çatlak olup olmadığını öğrenmektir. Önce bilgi için eyalet jeolojisi anketine başvurun. Arizona gibi birçok eyalet, halka serbestçe kullanılabilen çatlak haritalarına sahiptir. Ayrıca, mülkünüzü araştırmak için bir jeolog veya geoteknik mühendisiyle iletişime geçebilirsiniz. Size, araziyi etkileyen jeolojik tehlikelerin ayrıntılı bir değerlendirmesini sağlayabilirler. Bilgi aramak için başka bir yer satıcıya ait açıklama raporundadır. Son olarak, Google Earth’te ilgilendiğiniz mülke bir göz atabilirsiniz. Bazen hava fotoğrafları üzerinde toprak çatlaklarının kanıtı kolayca görülebilir.
Çatının üzerinde veya yakınında bir yapı satın almaktan veya inşa etmekten kaçının. En küçük çatlaklardan bile aldanmayın. Onları açmak için sadece iyi bir yağmur alır ve bunun ne zaman olacağını tahmin etmenin bir yolu yoktur. Bir fissürü tamamen azaltmak için kesin bir yol yoktur. Çatlak yeni toprak veya beton ile kaplanmış olsa bile, hala sorunlara neden olma potansiyeline sahiptir. Gelecekte problemleri önlemek için en iyi taktik, çatlaklardan tamamen kaçınmaktır. Bilim adamları ve mühendisler hala fissür problemlerini tanımlamak ve hafifletmek için üzerinde çalışıyorlar.

Kaynakça:
https://owlcation.com/stem/Geologic-Hazards-What-You-Need-to-Know-About-Earth-Fissures

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.