Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kudret Narının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

0 249

Asıl vatanı Hindistan olan kudret narı genellikle tropik bölgelerde yetişen bir bitkidir. Türkiye’de Bursa ve Yalova’da yetişir. Kabakgiller familyasına aittir. Bu meyve ilk olarak yeşildir, sonra sararmaya başlar ve meyve olgunlaştığında oldukça sararır. Bu sarı kabuğun içinde kırmızı tohumlar mevcuttur. Bu meyve sonbahar meyvesidir ve istendiği takdirde sonbaharda taze olarak tüketilebilir ama istenirse tohumları kurutularak da tüketilebilir.
Kudret narının farklı isimlerle de bilinir. Örneğin: papara, balsam apple, acayip elma…vb. Kudret Narının Sağlığa Faydaları Nelerdir?Bu meyve oldukça da uzundur. 15 cm uzunluğa kadar kudret narı bulmak mümkündür, aynı zamanda genişliği de 10 cm’ye kadar olabilir. Bu çok da aşina olunmayan meyvenin sağlığa birçok faydası vardır. Bu faydalardan ilk olarak sindirim sistemine olan faydalarından bahsetmek gerekir. Özellikle midedeki asit, kolit, ülser gibi rahatsızlıklara karşı etkilidir. Diğer ve etkili bir başka faydası da cilde olan faydalarıdır. Ciltteki egzamaya, sedefe karşı etkilidir. Cillte oluşan yaralara, yanıklara karşı etkilidir. Tabi bu yararlar bazen meyveyi yemek suretiyle bazen de lapa şeklinde kullanarak ortaya çıkar. Kudret narı, hücreleri yenileyerek yaşlanmayı geciktirir, karaciğerin fonksiyonlarını daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Bağırsakları çalıştırır. Bağırsakları yavaş çalışanlar hem psikolojik açıdan rahatsız olurlar hem de kilo problemi yaşarlar Bu açıdan bağırsakların yumuşaması ve tuvalete çıkma sıklığının artması içinde bu meyveden faydalanmak gerekir.
Kudret narının içindeki protein ve E vitamini vücut için çok yararlıdır. Vücudun protein ihtiyacını karşılamada etkilidir. Bu faydalı meyve değişik şekillerde tüketilebilir. İlk olarak taze tüketilebilir. Sonbahar mevsiminde iyice olgunlaşan bu meyveyi balla yemekte mümkün. Ama şeker hastaları için geçerli olmaz. Çünkü kandaki şekeri yükseltir. Onlar balla karıştırmadan tüketmelidir. Eğer meyve taze tüketilemeyecekse balın içine konuyor ve 1 ay kadar bekletilerek tüketilebiliyor. Aynı zamanda zeytinyağının içinde bekletilerek de tüketilebiliyor. Kudret Narının Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Her bitkinin kendine göre faydaları vardır ama bu yararlardan faydalanmak için neyi ne kadar tüketmek gerekir bilmek gerekir. Bu meyve de aç karna 1 kaşık kadar tüketilmelidir. Fazlaya kaçmamak gerektiği gibi beklenmeyen bir etki ile karşılaşıldığında tüketimi kesmek ve doktora danışmak da fayda vardır.
Kudret narı tek başına hastalıklara karşı şifa olmasa da yardımcı niteliktedir. Ama kulaktan dolma bilgilerle tüketmemek gerekir. Özellikle kronik rahatsızlıkları olanlar mutlaka doktora danışmalıdır. Alternatif tıbbın ilerlemesi insanları şifalı bitkilere ve meyvelere yönlendirse de herkesin bünyesi birbirinden farklıdır ve verdiği tepki de birbirinden farklıdır. Bu duruma dikkat etmek gerekir.

Kaynakça:
https://www.saglikaktuel.com/bitki-ansiklopedisi-kudret-nari-nedir-faydalari-nelerdir-.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.