Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Petrol Devi: Shell

0 531

Bir Petrol Devi: ShellShell,

dünyanın en büyük petrol üreticileri arasında yer alır. Daha doğru bir ifadeyle dünyanın en eski petrol damıtıcılarından biri olan Shell, Avrupa ve Amerika merkezli çok uluslu şirket olarak dünya pazarında kendisine yer bulur. Aslında dünya üzerinde var olan bütün petrol ve petrol merkezli şirketleri ele alırsak, Shell hepsinden önde gelir ve de bu anlamda dünyanın en büyük petrol üreticisi olarak karşımıza çıkar. Shell Hollanda ve Amerika Birleşik Devletleri merkezli olup, bu anlamda karma egemenliğe sahip bir firmadır. Tarihi açıdan Hollanda ile son derece özdeşleştirilen bu şirket, aslında günümüzde tam anlamıyla bir Amerika şirketi olarak da kabul edilebilir. Kurulduğu dönemde Hollandalılara ait olsa da sonrasında şirket, Amerikalılara devredilmiştir. Günümüzde şirket merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaleti arasında yer alan Texas’a bağlı Houston’da bulunan Shell, petrol ve de petrol ile alakalı neredeyse bütün alanlarda faaliyet gösteriri. Doğalgaz sektöründe de var olan şirket, petrolle kendisini dünya pazarına tanıtmıştır. Şirket tarihi incelendiğinde 1912 yılında Amerika’da kurulduğu göze çarpar. Bu anlamda Amerika’nın en eski petrol şirketleri arasında yer alan Shell, 100 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir.

Amerika Birleşik Devletleri petrol alanında dünyanın en önde gelen rezervlerine sahip olmasa da bu alanda sahip olduğu yetkilerle, adeta piyasayı elinde tutar. Amerika Birleşik Devletleri sınırları dahilinde yaklaşık olarak 25 bin benzin istasyonu bulunan Shell, her ne kadar diğer önde gelen Amerikan markaları kadar çok şubeye sahip olmasa da bu şubelerin bulunduğu yerler son derece stratejik bölgelere yayıldığı için, bu açık da bu şekilde giderilir. Kırsal bir yerde Shell markasına rastlamanız Amerika Birleşik Devletleri’nde mümkün değildir. Bu da markanın daha çok ülke genelinde popüler kabul edilen şehirlere yayılmasını sağlamıştır. Bu aslında şirket vizyonu olarak da kabul edilebilir.

Bir Petrol Devi: ShellShell ayrıca Avrupa’da da çok ciddi bir pazar payına sahiptir. Başka bir ifadeyle marka, Avrupa’da oldukça söz sahibi olup, kendi alanında bir anlamda rakipsiz gibidir. Hollanda merkezli bir Avrupa yönetimine sahip olan Shell, bu anlamda Hollanda ile de özdeşleştirilir. Shell, kendi ana markası dışında çok sayıda farklı ve de yerel ve ülkesel markaların da sahibidir. Bu da Shell’in başka ülkelerde kendi adıyla olmasa da başka bir isimle yine de var olması anlamına gelir.

Shell, halen dünyanın en büyük petrol üreticileri arasında yer alır. Hatta elde edilen verilere göre en büyüğü konumundadır. Türkiye pazarında da var olan Shell, bu anlamda aslında neredeyse dünyanın her ülkesinde şubesi olan bir kurumdur. Shell artık tam anlamıyla bir Amerika Birleşik Devletleri kurumu haline gelmiştir. Eskiden Hollanda ile olan bağlar şimdi de olsa da hisseler Amerika’ya aittir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.