Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kiel Kanalı Nerededir?

0 18.427

Kiel Kanalı Nerededir?Kiel Kanalı (1948’e kadarki adıyla Kayzer Wilhelm Kanalı) Almanya’da bulunur. Schleswig-Holstein eyaletinde bulunan kanal Kuzey Denizi ile Baltık Denizini birbirine bağlayan en kısa su yoludur. Genişliği 103 metre, derinliği 11 metre olan kanalın Kuzey Denizine dökülen Elbe akarsuyu ağzındaki Brunsbüttel’den Baltık Denizi kıyısındaki Kiel Limanına kadar olan uzunluğu 98 km.’dir. Süveyş Kanalından sonra dünyadaki en uzun kanallardan biridir. [1]

1887 -1895 yılları arasında yapımı Almanya tarafından tamamlanan Kiel Kanalı, Baltık Denizine geçecek savaş gemilerinin daha kısa bir yoldan gitmeleri için stratejik amaçlarla tasarlanmıştır. Böylece savaş gemileri Danimarka’nın etrafını dolaşarak zaman kaybetmemişlerdir.

Kiel Kanalı Nerededir?1. Dünya Savaşı öncesinde genişletilerek büyük savaş gemilerinin geçişi sağlanmıştır. Ayrıca kanal üzerinde 42 metre yükseklikte 10 köprünün bulunması Almanya’nın kuzey doğrultusunda kara geçişini sağlamaktadır.

Almanya yönetiminde olan kanal, 1919’daki Versay Antlaşması ile uluslararası bir statü kazandı. Versay hükümlerini tanımadığını ilan eden Nazi Almanyası döneminde tekrar Almanya’ya geçti (1936-1945). Almanların yenildiği 2. Dünya Savaşından sonra tekrar uluslararası statü kazanarak Versay Antlaşmasının Kiel Kanalı ile ilgili hükümleri uygulanmaya başlandı.

Kiel Kanalı Nerededir?Bu hükümler halen yürürlükte olup Almanya ile barış halindeki tüm ülkelerin ticaret gemilerinin Kiel Kanalından geçiş serbesti vardır. Böylece Kiel Kanalı da Süveyş ve Panama Kanalları gibi uluslararası statüdeki su yollarından biri durumundadır.

Kaynakça:
https://www.britannica.com/topic/Kiel-Canal

Yazar:Alİ İhsan Nalbant

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku