Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Afrika Dansları ve Türleri

0 4.555

Afrikalılar genetik özelliklerinde bulunan ritim duygularıyla tanınırlar ve onları bu kadar etkileyici kılan bu içsel nitelikleridir. Afrika dansı sadece eğlenceli olmaktan ziyade, duyguları iletmek ve topluluk hayatında kutlamaların yapılması ile ilgilidir. Onlar için dans toplumsal değerleri ve kalıpları hayatın içine çekmenin bir yoludur ve her anlamda toplumdaki yaşamı yansıtır. Afrika dansı bu özelliği ile hayatın kendisi olmaktan başka bir şey değildir. Burada müzik ve ritim sadece vücudun derinliklerinde değil, damarlarındaki kanlarında akmaktadır ve kuşaktan kuşağa aktarılmaktadır.
Bilindiği gibi Afrika sözlü geleneğiyle ünlüdür, yani kültürel uygulamalar bir nesilden diğerine aktarılır. Sözlü iletişim yoluyla müzik ifade aracı olarak kullanılır. Kısacası, ritim ve melodi kullanan şarkı söylemek ve dans etmek, dünyanın bu bölümünde de aynı derecede önemlidir. Dans, öncelikle ayrıntılı kostümlerden, maskelerden, sahne malzemelerinden, vücut sanatından ve birbirleriyle iletişim kurma hareketlerinden faydalanan Afrika kültürünün ayrılmaz bir parçasını oluşturur.

Afrika Dansı Hakkında Bilgiler

Dünyadaki tüm dans geleneklerinin aksine, Afrika dansı, onu diğer tüm danslardan ayıran, çok merkezli politritiktir. Bu, bir dansçının vücudunun tek bir ünite olarak kabul edilmediği, bunun yerine, müzik içindeki farklı ritimlere cevap verebilecek çeşitli bölümlere ayrılmış bölgelere ayrıldığı anlamına gelir. Bu bölümlere ayrılmış alanlar, kesin karmaşık ve ustalaşması nispeten zor olan bağlı hareketler oluşturur. Dünyanın bu bölgesinde dans, sıradanın ötesine geçer ve genellikle dini ritüellerde maneviyatın bir ifadesi olarak görülür. Topluluğun hayatındaki önemli olaylarla bir bütün olarak güçlü şekilde ilişkilendirilen bir gelenektir, yani beraberliği paylaşma fırsatı olarak görülüyor.

Afrika Dansının Özellikleri

Ritim ve müziksiz dans her ne kadar anlamsız hareketler olarak değerlendirilse bile müzik, Afrika dans ritüellerinin ayrılmaz bir parçasıdır ve müzik sadece kabilenin kalp atışı olarak adlandırılan davul anlamına gelmez. Evet, tamburun atması, ona eşlik etmek için şekerler, kora, mbira ve kosika gibi aletler vardır. Afrika dansının en önemli özelliklerinden biri, tören dansı olmalarının asla tek başına gerçekleştirilmemesidir. Danslar her zaman tüm topluluk tarafından gerçekleştirilir ve her üye performansa katılır. Bu, dansçılar ve sözde izleyici arasında sürekli bir etkileşim olduğu anlamına gelir.

Dansta Kullanılan Afrika Maskeleri

Maskeler, geleneksel Afrika kültürünün önemli bir özelliğini oluşturur. Ayrıntılı maskeler, ritüel danslarda ve sosyal ve dini işlevlerde kullanılır. Maskeli danslar, düğünler, cenaze törenleri ve açılış törenlerini içeren geleneksel törenlerin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Maske kullanan kişinin insan şeklini ihlal ettiği ve maskenin temsil ettiği ruh biçimini devraldığı söylenir. Maskeli dansçı böylece topluluk üyeleri ve ruhlar arasında bir iletişim aracı haline gelir. Gelecek nesiller için geleneği canlı tutmak kolay değildir ve usta dansçılar dansın hiçbir şekilde değiştirilmemesini sağlarlar. Aynı eğitim, çocukluktan itibaren başlar; Öte yandan müzik eğitimi, çocuğun doğumu ile başlamaktadır
Afrika Dansları ve TürleriRitmik alkışlar, ayakları vurmak ve şarkı söylemek dans için gereken ritmik müziğe katkıda bulunur. Müzik ve dans aynı madalyonun iki yüzü olarak kabul edilir. Şarkı söylerken, çağrı ve cevap adı verilen bir teknik kullanılır, bu da baş şarkıcının gruba liderlik ettiği anlamına gelir; bu, dünyadaki çoğu koro tarafından takip edilen bir kavramdır.
Erkekler sıçramak ve zıplamak gibi büyük vücut hareketlerini kullanırken, kadınlar karıştırma adımlarına benzer küçük hareketlerle dans ederler. Afrika dansları yaşamın bir yansımasıdır ve dansçıların genellikle yaş ve cinsiyet temelinde ayrıldığını söylemesi şaşırtıcı değildir. Bir bütün olarak topluluğa daha fazla önem verilir, bu yüzden çift dansının olmaması gerekir.

Afrika Dansı Türleri

Kuşkusuz, Afrika’da yaşayan farklı kabileler nedeniyle çok çeşitli dans stillerinin var olduğu doğrudur. Ancak, bunların çoğu benzer ilkelere dayanmaktadır. İşte Afrika dans türlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

Savaşçı Dansları

Dans tarzı, Foh ve Ewe halkından kaynaklandığı ve ayrıca Atamga olarak da bilinir. Savaşçı dansları, savaşta savaşan erkeklerin tasviridir, bu yüzden dans savaş hareketlerini içerir. Sözde saldırgan bir dans tarzı ve karmaşık bir davul ritmi ile nitelendirilmektedir. Dansçılar sahne alay dövüşçüsü mızrak olarak atkuyruğu kullanarak rakibi bıçaklar. Bu dans türü özellikle kültürel etkinliklerde ve cenazelerde yapılır. Agbekor dans tarzı bir örnektir.

Geçiş Ayini

Geçiş ayini, Afrika kabileleri arasında en önemli ritüellerden biri olarak kabul edilir. Bu dans türü erişkinliğe bir başlangıç eylemi olarak gerçekleştirilir. Bu dans, özellikle topluluk önünde gösteri yapmadan önce aylarca inzivaya giren genç dansçılar tarafından gerçekleştirilir. Bu dans, genç erkeklerin ve kadınların güvenini artırmak için bir araç ve aynı zamanda onları yaşamın yeni aşamasına davet etmenin bir aracıdır.

Adumu Dans Formu

Masai halkı, savaş çağının geleceğini kutlamak için Adumu dansını yapmaktadırlar. Bu dansçılar, topuklarının yere temas etmesine izin vermeden atlamak zorundadır. Öte yandan Tokoe, Gana’da seçilen genç kadınların gerçekleştirdiği bir danstır. Dans için seçilen kızların ergenliğe girerken bakir kalmaları için gerekli yeterlilik önlemlerini yerine getirmeleri gerekmektedir.

Hoşgeldin Dansı

Karşılama dansları bir ziyaretçiye selamlarını iletmek için yapılır. Ayrıca kabilenin yetenek ve potansiyelini ziyaretçiye sergilemenin yollarından biridir. Batı Afrika’da gerçekleştirilen Yabara bu dans türünün bir örneğidir. Şekelin havada farklı yüksekliklere fırlatılmasını içerir ve çoğunlukla kadınlar tarafından yapılır.

Aşk Dansı

Bu dansın isminden de belli olduğu gibi sevgi tasviri, birliktelik ve sevgiyi kutlayan günlerde yapılmaktadır. Doğada kutlayan performanslar düğünler, yıldönümleri ve kabile ritüelleri için ayrılmıştır. Gana’da kadınlar Nmane’ı düğün gününde gelini onurlandırmak için kullanırlar.

Sahiplik ve Çağırma

Bu dans türü, dünyanın ruhlarını, yani ataların, ağaçların, ormanların ve hatta tanrıların toplanması için kullanılır. Ruhları onurlandırmak ve rehberlik istemek için bir araç olarak gerçekleştirilir. Ruhun kızgın olduğu durumlarda zaman zaman affetmek için yapılır. Bu Afrika Dansları ve Türleridanslar ayrıca savaş sırasında veya iyi bir aldatmaca olacağına dair kesin bir inanca sahip bir kuraklık döneminde de gerçekleştirilir. Bazı Afrikalı kabile danslarında, konukları ağırlamak için etkileyici dans tarzları da kullanılmıştır.

Ara Yabara Dansı

Yabara Nijerya’dan veya Batı Afrika bölgesinden gelen dans şeklidir. Bu dansta, ana dilde Shekere adı verilen Boncuklu Kabak Çıngırağı ritmin değiştiğini belirtmek için havaya fırlatılmaktadır.

Agbekor Dansı

Bu dans, aslen Batı Afrika bölgesinden Ewe ve Foh aşiretlerinin dansıdır. Bu dans, özel olarak cenaze zamanlarında atkuyruğu ile yapılır.
Umu Adumu dansı:
Masai halkı Adumu adı verilen geleneksel danslarını gerçekleştirir. Bu dans, savaşçıların yaş töreninde gerçekleşmektedir.

Pan Kpanlogo Dansı

Bu Afrika halk dansı, Gana’dan Ga etnik grubuna aittir. Bu dans, Kpanlogo adı verilen konga benzeri davullarla gerçekleştirilir. Dans aynı zamanda Afrika davul dansı olarak da bilinir.

Tey Umteyo Dansı

Dans, vücudun pektus bölgesinin kendine özgü hareketini içerdiğinden, dans sallama olarak da adlandırılır. Bu dans özellikle Güney Afrika Xhosa kabilesi tarafından gerçekleştirilir.

Lam Indlamu Dansı

Afrika Dansları ve TürleriBu dans, en çok African Zulu dansı olarak bilinir. Güney Afrika’nın Zulu kabileleri tarafından gerçekleştirilir. Bu dansta dansçı bacağını başının yüksekliğine kaldırır ve yere sertçe vurur. Bu dans aynı zamanda Zulu savaş dansı olarak da adlandırılır ve çoğunlukla Zulu düğünlerinde yapılır.
Afrika kıtada çok sayıda kabile olduğu için, Afrika’da çok sayıda halk dansları vardır. Uganda’dan Tamenaibuga, Amaggunju, Bwola, Zaire’den Makosa ve diğer birçok dans formları gibi Afrika kabileleri hala Afrika’da uygulanmaktadır.

Kaynakça:
africa.com
dancepoise.com
answersafrica.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku