Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ağız İçi Kanseri Nedir?

0 455

Kanser günümüze birçok insanın korkulu rüyası olan hastalık türlerinden bir tanesi. Her ne kadar tıp alanında ciddi gelişmeler olsa da yine de kişiler gerekli önlemleri almaz ise böylesi sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyor.
Çok sayıda kanser türü mevcut. İşte o türlerden bir tanesi de çok bilinmemekle birlikte ağız için kanseri. İnsanların sıklıkla duyduğu akciğer kanseri, göğüs kanseri, lösemi gibi sıklıkla görülmese de yine de hem erkeklerde hem kadınlarda görülen bir kanser türü olup yapılan bilimsel araştırmalara göre erkeklerde kadınların iki katı oranında görülüyor. Yani erkeklerin bu hastalığa yakalanma riski daha fazla.
Hangi yaş aralığında görülüyor sorusunun yanıtı ise orta yaşlardan itibaren kendisini gösterdiği. 30 yaşından itibaren bu kanser türü insanların karşısına çıkmaya başlıyor. Ağız içi kanserinin en temel sebepleri arasında aşırı düzeyde alkol ve sigara kullanılması geliyor. O yüzden alkol ve sigara tüketilmemesi bu kanser türü için ayrı bir önem taşıyor.

Belirtileri

Ağız içi kanserinin temel belirtileri şunlardır:
Boyun kısmında görülen kitleler, şişlikler
Ağzın iç kısmında görülen yaralar
Ağız İçi Kanseri Nedir?Kişinin konuşmada yaşadığı zorluklar
Yutmada yaşanan problemler
Kişinin sesinin değişmesi
Dişlerde ortaya çıkan aşırı hassasiyet
Ağız içinde oluşan kızarıklıklar, sivilce tarzı şişlikler
Çiğneme yaparken yaşanan zorluklar
Diş etlerinde sıklıkla kanamalar olması

Yukarıda yer alan belirtilerden bir veya birkaçı görüldüğünde hiç zaman kaybetmeden bir diş hekimine başvurmak gerekir.

Tedavi Süreci

Ağız içi kanseri için ilgili uzman hekim eğer böyle bir teşhis koyar ise yapılacak olan şey tıpkı diğer kanser türlerinde olduğu gibidir. Öncelikle ilgili uzman tarafından urun ameliyatı gerçekleştirilir. Gerekli olması durumunda ve kanserin evresine göre kemoterapi, radyoterapi gibi uygulamalar yapılır.
Tanı sürecinde patolojik testler, MR, BT, PET gibi yöntemlere vakanın durumuna göre karar verilerek adım atılır.
Son derece uzmanlık isteyen bir alan olduğu bu alanda şüphesi olanların mutlaka ağız içi kanserinde uzmanlaşmış, doğru referansları olan hekimlere başvurması gerekir.
Yapılan tedavi süreci sonrasında da mutlaka doktorun söylediklerine harfiyen uyulması hastalığın nüksetmesinin önüne geçecektir.

Kaynakça:

https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/agiz-ici-kanseri-belirtileri

Yazar: Fatma Rana Arıbaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku