Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ağlayan Kaya Efsanesi Nedir?

0 1.585

Ağlayan Kaya Efsanesi Nedir?Tarihimiz ve eserlerimizle övünmeliyiz. Geride kalanlar ve bıraktığı etkiler gerçekten inanılmaz. Sizlere ağlayan kaya efsanesinden bahsetmek istiyorum. Manisada bulunan Spil dağlarının Kuzeybatısı adresimiz. Görüp göreceğiniz yalnızca bir kaya aslında bir taş parçası ancak altında yatan hikaye gerçekten ilginç. Kaskatı bir görüntüsü var ancak yumuşak da bir kalbe sahip.

Manisa’nın bilinen efsanelerinden ve gezilip görülecek yerlerinden birisi bu bölge. Bilgi sahibi birçok turist ve yerli halk zaman zaman burayı gezi ve kültürel amaçlı kullanıyorlar. Peki o kayanın hikayesi nedir?

Ağlayan Kaya Efsanesi

Ege’nin en güzel şehirlerinden biri olan Manisa ilinin en dikkat çeken Manisa Ağlayan Kaya efsanesi yıllarca dillerden dillere aktarılmıştır. Manisa Ağlayan Kaya’nın özellikle çevre illerden de oldukça merak edilen ve ziyaret edilen bir yer olması şehrin önemini de artırmaktadır.

Karşılıksız bir aşk hikayesini konu alan bu efsanede Niobe Lidya Kralı Tantalos’un kızıdır ve 14 çocuğu vardır. 12 çocuğa sahip olmanın büyük bir gurur olduğunu düşünen Niobe 7 kız ve 7 erkek çocuklarına aynı zamanda aşırı düşkün ve oldukça kibirlidir. Bu nedenle her yerde anne olmanın aslında çok büyük bir gurur olduğunu, kimsenin onunla boy ölçüşemeyeceğini söyler; cümlelerinin arasına da sürekli Zeus’un eşi olan Tanrıça Leto’ya göndermeler yapmayı da ihmal etmezmiş. İki çocuk sahibi olan Leto’nun beceriksiz olduğunu, kendisinin ondan çok daha üstün olduğunu söyleyerek durmadan böbürlenir tüm kadınları kıskandırmaya çalışırmış.

Ağlayan Kaya Efsanesi Nedir?Öyle ki bu söylentiler Leto’nun kulağına kadar gitmiş ve Tanrıça Leto bu duruma çok sinirlenmiştir. Bir gün bu cümlelere aşırı sinirlenen Leto, oğlu Apollon ve kızı Artemis’ten derhal Niobe’nin çocuklarını öldürmesini emreder. Bunun üzerine Artemis ve Apollon’un Spil Dağı’nda Atemis’e altı kızı, Apollon’a ise altı erkek evladını öldürtmesi ile Tanrıça Leto üstünlüğünü gösterir. Niobe ise oğulları ve kızlarının ölümünün ardından günlerce ağlar. Bir türlü acısı dinmek bilmeyen Niobe Tanrı’dan kendisini taşa çevirmesini diler ve bir rivayete göre Zeus tarafından taşa çevrilir. Fakat acısı öyle büyüktür ki taş buna dayanamaz ve gözyaşları akmaya devam eder.

O günden bu yana bu bölge bir çok ziyaretçi tarafından merak konusu olmuş ve hikaye dikkat çekmiştir.Yakından bakıldığında bir kadını andıran kayanın ise suyunun çoğu zaman akmaya devam ettiğini, kayanın kendisini aşındırdığı anlatılır.

Yazar: Soner İNCE

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.